Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
ad 1. Je jedno zda-li stáhnu archív přes http nebo https, pokud mám správný veřejný klíč, tak mám i ověřeno, že archív pochází od majitele klíče privátního. Co by podle tebe přineslo https?
ad 2. Mě osobně napadá hned několik použití. Server, který poskytuje systém přes NFS X bezdiskovým PC (v tomto případě je vlastní repozitář zbytečný, využíval by ho pouze tento server). Binárky pro balíček ve vlastním repozitáři musím také někde stáhnout, což zařídí právě tento skript, pak už není problém automaticky vygenerovat a podepsat balíček. Jak by jsi to udělal bez něj?
ad 1. Dle mého názoru je nejvíce kritické místo získání veřejného klíče. Pakliže není tento klíč podvržený a autorům není odcizen klíč privátní, tak nevidím příliš prostoru pro to, aby někdo podvrhu vlastní verzi archívu, případně využil "replay attack".
ad 2. Vycházím z předpokladu, že se na http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/latest nachází vždy nejnovější verze. Je tedy pravda, že by útočník mohl podvrhnout sice oficiální verzi od Mozilla Foundation, ale mohla by to být verze starší, která obsahuje více známých a snadněji zneužitelných bezpečnostních chyb. Tento problém vyřeším tak, že ještě před instalací budu kontrolovat verzi přímo v archívu firefox/platform.ini a nebudu porovnávat verze jako řetězce, ale jako sekvenci čísel, s tím, že nově instalovaná musí být větší.
cat firefox-update.sh if [[ $# -eq 0 ]] ; then echo 'Argument je meno stiahnuteho suboru firefoxu v tvare firefox-29.0.1.tar.bz2' exit 1 fi rm /usr/lib/firefox/ -fr cd /usr/lib/ tar xvjf /home/jj/Downloads/$1 rm /usr/bin/firefox ln -s /usr/lib/firefox/firefox /usr/bin/firefox
$ wget http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/latest/KEY $ gpg --import KEY
nasrat
Ano, věta "Stáhneme a ověříme veřejný klíč" není jednoznačná, upřesním jí tedy. Milý uživateli Petře, stáhni si veřejný klíč, klidně pomocí "wget http://" a ověř si jeho pravost jak jsi zvyklý, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Každý jsme totiž jinak paranoidní. Někdo důvěřuje certifikátu podepsanému od DigiCert Inc, někdo i certifikátu podepsanému od DigiCert Sdn. Bhd. Další zase věří, že se mirroru nemůže nikdo zmocnit. A někdo zase pro změnu kontroluje fingerprint veřejného klíče na více nezávislých místech. Rozebírat to by vydalo na článek.
Bude fajn, když se s námi podělíš o informace jak to řešíš ty, kde vidíš potencionální nebezpečí a co už je podle tebe příliš paranoidní.
Z mé strany je motivace následující:
nejčerstvější verze by měla mít bezpěčnostní aktualizace rychleji než verze ESR, ze které čerpá DebianJe vcelku běžné, že distribuce implementují bezpečnostní opravy ve stejnou dobu jako upstream, takže toto zdůvodnění nelze aplikovat bez analýzy bezpečnostních problému konkrétního software v konkrétní distribuci. Často může být tento přístup naopak kontraproduktivní kvůli zanesení bezpečnostních chyb ještě před jejich odhalením. Ostatní body nepovažuju za motivaci, nýbrž obhajobu.
Pokud mám správné informace, tak momentálně by to mělo fungovat tak, že se udělá nejprve aktualizace nejnovější verze FireFoxu, posléze se udělá backport do verze ESR a ten převezme i tým Debianu. S časem bude aktuální verze FireFoxu vzdálena verzi ESR víc a víc. Takže předpokládám, že nejvíce úsilí se zaměřuje právě na aktuální verzi.
Není to obhajoba, snažil jsem se reagovat na "minimálně jeden pádný důvod, proč to nedělat" a "alternativní přístup", jen jsem se snažil uhádnout co konkrétně jsi měl na mysli.
Pokud mám správné informace, tak momentálně by to mělo fungovat tak, že se udělá nejprve aktualizace nejnovější verze FireFoxu, posléze se udělá backport do verze ESR a ten převezme i tým Debianu.Chceš říct, že má Firefox v Debianu výjimku a jeho bezpečnostní problémy se ve stable řeší čekáním na opravu v ESR? Máš pro to nějaký relevantní zdroj?
Mrkni se na iceweasel - several vulnerabilities. Mmj. je pro mě důležité mít FireFox s opravovanými chybami i v oldstable, ale na to nemá Debian kapacity, skript to opět řeší...
Tiskni
Sdílej: