Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Debian GNU/Linux Squeeze x86_64 obsahuje verzi Bashe, ve kterém se projevuje chyba při expanzi \W, v proměné $PS1, např. při vstupu do adresáře na první úrovni o velikosti čtyři znaky.
$ PS1="\W$ " $ cd /boot bott$ cd /home hmee$ cd /proc pocc$
Bugfix, vypadá následovně (String corruption using \W in prompt):
t = strrchr (t_string, '/'); if (t) - strcpy (t_string, t + 1); + memmove (t_string, t + 1, sizeof(t));
Na první pohled by si jeden řekl, v čem je problém, i při pohledu do implementace vypadá fce strcpy() tak jak jsem si jí představoval.
$ apt-get source eglibc $ cd eglibc-2.11.2/string/ $ cpp strcpy.c typedef long int ptrdiff_t; char * strcpy (dest, src) char *dest; const char *src; { char c; char * s = (char *) (src); const ptrdiff_t off = (dest) - s - 1; size_t n; do { c = *s++; s[off] = c; } while (c != '\0'); n = s - src; (void) (src + n); (void) (dest + n); return dest; }
Ale v manuálové stránce k fci strcpy() píší, že se vstupní řetězce nesmí překrývat. Což mě nasměruje ke spuštění:
$ find -name 'strcpy.*' ./sysdeps/powerpc/powerpc32/strcpy.S ./sysdeps/powerpc/powerpc64/strcpy.S ./sysdeps/ia64/strcpy.S ./sysdeps/i386/i586/strcpy.S ./sysdeps/x86_64/strcpy.S ./sysdeps/x86_64/multiarch/strcpy.S ./sysdeps/s390/s390-64/strcpy.S ./sysdeps/s390/s390-32/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc32/sparcv9/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc32/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc64/strcpy.S ./string/strcpy.c ./ports/sysdeps/vax/strcpy.s ./ports/sysdeps/alpha/strcpy.S
Při letmém pohledu do ./sysdeps/x86_64/strcpy.S
už je nasnadě, že zakopaný pes je v optimalizacích pro architekturu x86_64, tj. implementace fce strcpy() přímo v assembleru.
Ponaučení, je lepší se přesvědčit, alespoň v manuálové stránce, že zamýšlené použití fce je přípustné, nežli střílet od boku.
Problém lze obejít tak, že se místo '\W' použije:
'$(basename $PWD)'
Tiskni
Sdílej:
Problém lze obejít tak, že se místo '\W' použije:'$(basename $PWD)'
To bych nedoporučoval, protože by to znamenalo spuštění nového programu při každém zobrazení promptu. Praktičtější by bylo '${PWD##*/}'
(void) (src + n);
(void) (dest + n);
?
Jak je naznačeno, kód je prohnaný preprocesorem, původně je tam makro, které umožňuje zkompilovat ladící verzi s aktivovanou kontrolou hranic ukazatelů.
(void) CHECK_BOUNDS_HIGH (src + n); (void) CHECK_BOUNDS_HIGH (dest + n);
dest > src
). 2. strcpy()
je IIRC jedna z funkcí, které dostatečně nové verze gcc nahrazují vlastní optimalizovanou implementací, takže ani ta assemblerová verze ze zdrojáků glibc nemusí být tou, která se nakonec skutečně použije.