Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Debian GNU/Linux Squeeze x86_64 obsahuje verzi Bashe, ve kterém se projevuje chyba při expanzi \W, v proměné $PS1, např. při vstupu do adresáře na první úrovni o velikosti čtyři znaky.
$ PS1="\W$ " $ cd /boot bott$ cd /home hmee$ cd /proc pocc$
Bugfix, vypadá následovně (String corruption using \W in prompt):
t = strrchr (t_string, '/'); if (t) - strcpy (t_string, t + 1); + memmove (t_string, t + 1, sizeof(t));
Na první pohled by si jeden řekl, v čem je problém, i při pohledu do implementace vypadá fce strcpy() tak jak jsem si jí představoval.
$ apt-get source eglibc $ cd eglibc-2.11.2/string/ $ cpp strcpy.c typedef long int ptrdiff_t; char * strcpy (dest, src) char *dest; const char *src; { char c; char * s = (char *) (src); const ptrdiff_t off = (dest) - s - 1; size_t n; do { c = *s++; s[off] = c; } while (c != '\0'); n = s - src; (void) (src + n); (void) (dest + n); return dest; }
Ale v manuálové stránce k fci strcpy() píší, že se vstupní řetězce nesmí překrývat. Což mě nasměruje ke spuštění:
$ find -name 'strcpy.*' ./sysdeps/powerpc/powerpc32/strcpy.S ./sysdeps/powerpc/powerpc64/strcpy.S ./sysdeps/ia64/strcpy.S ./sysdeps/i386/i586/strcpy.S ./sysdeps/x86_64/strcpy.S ./sysdeps/x86_64/multiarch/strcpy.S ./sysdeps/s390/s390-64/strcpy.S ./sysdeps/s390/s390-32/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc32/sparcv9/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc32/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc64/strcpy.S ./string/strcpy.c ./ports/sysdeps/vax/strcpy.s ./ports/sysdeps/alpha/strcpy.S
Při letmém pohledu do ./sysdeps/x86_64/strcpy.S
už je nasnadě, že zakopaný pes je v optimalizacích pro architekturu x86_64, tj. implementace fce strcpy() přímo v assembleru.
Ponaučení, je lepší se přesvědčit, alespoň v manuálové stránce, že zamýšlené použití fce je přípustné, nežli střílet od boku.
Problém lze obejít tak, že se místo '\W' použije:
'$(basename $PWD)'
Tiskni Sdílej:
Problém lze obejít tak, že se místo '\W' použije:'$(basename $PWD)'
To bych nedoporučoval, protože by to znamenalo spuštění nového programu při každém zobrazení promptu. Praktičtější by bylo '${PWD##*/}'
(void) (src + n);
(void) (dest + n);
?
Jak je naznačeno, kód je prohnaný preprocesorem, původně je tam makro, které umožňuje zkompilovat ladící verzi s aktivovanou kontrolou hranic ukazatelů.
(void) CHECK_BOUNDS_HIGH (src + n); (void) CHECK_BOUNDS_HIGH (dest + n);
dest > src
). 2. strcpy()
je IIRC jedna z funkcí, které dostatečně nové verze gcc nahrazují vlastní optimalizovanou implementací, takže ani ta assemblerová verze ze zdrojáků glibc nemusí být tou, která se nakonec skutečně použije.