Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Debian GNU/Linux Squeeze x86_64 obsahuje verzi Bashe, ve kterém se projevuje chyba při expanzi \W, v proměné $PS1, např. při vstupu do adresáře na první úrovni o velikosti čtyři znaky.
$ PS1="\W$ " $ cd /boot bott$ cd /home hmee$ cd /proc pocc$
Bugfix, vypadá následovně (String corruption using \W in prompt):
t = strrchr (t_string, '/'); if (t) - strcpy (t_string, t + 1); + memmove (t_string, t + 1, sizeof(t));
Na první pohled by si jeden řekl, v čem je problém, i při pohledu do implementace vypadá fce strcpy() tak jak jsem si jí představoval.
$ apt-get source eglibc $ cd eglibc-2.11.2/string/ $ cpp strcpy.c typedef long int ptrdiff_t; char * strcpy (dest, src) char *dest; const char *src; { char c; char * s = (char *) (src); const ptrdiff_t off = (dest) - s - 1; size_t n; do { c = *s++; s[off] = c; } while (c != '\0'); n = s - src; (void) (src + n); (void) (dest + n); return dest; }
Ale v manuálové stránce k fci strcpy() píší, že se vstupní řetězce nesmí překrývat. Což mě nasměruje ke spuštění:
$ find -name 'strcpy.*' ./sysdeps/powerpc/powerpc32/strcpy.S ./sysdeps/powerpc/powerpc64/strcpy.S ./sysdeps/ia64/strcpy.S ./sysdeps/i386/i586/strcpy.S ./sysdeps/x86_64/strcpy.S ./sysdeps/x86_64/multiarch/strcpy.S ./sysdeps/s390/s390-64/strcpy.S ./sysdeps/s390/s390-32/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc32/sparcv9/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc32/strcpy.S ./sysdeps/sparc/sparc64/strcpy.S ./string/strcpy.c ./ports/sysdeps/vax/strcpy.s ./ports/sysdeps/alpha/strcpy.S
Při letmém pohledu do ./sysdeps/x86_64/strcpy.S
už je nasnadě, že zakopaný pes je v optimalizacích pro architekturu x86_64, tj. implementace fce strcpy() přímo v assembleru.
Ponaučení, je lepší se přesvědčit, alespoň v manuálové stránce, že zamýšlené použití fce je přípustné, nežli střílet od boku.
Problém lze obejít tak, že se místo '\W' použije:
'$(basename $PWD)'
Tiskni
Sdílej:
Problém lze obejít tak, že se místo '\W' použije:'$(basename $PWD)'
To bych nedoporučoval, protože by to znamenalo spuštění nového programu při každém zobrazení promptu. Praktičtější by bylo '${PWD##*/}'
(void) (src + n);
(void) (dest + n);
?
Jak je naznačeno, kód je prohnaný preprocesorem, původně je tam makro, které umožňuje zkompilovat ladící verzi s aktivovanou kontrolou hranic ukazatelů.
(void) CHECK_BOUNDS_HIGH (src + n); (void) CHECK_BOUNDS_HIGH (dest + n);
dest > src
). 2. strcpy()
je IIRC jedna z funkcí, které dostatečně nové verze gcc nahrazují vlastní optimalizovanou implementací, takže ani ta assemblerová verze ze zdrojáků glibc nemusí být tou, která se nakonec skutečně použije.