Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Po upgradu na Lennyho mě pozlobila nová verze Xorg, která stále obsahuje známou chybu.
X.Org X Server 1.4.2
Release Date: 11 June 2008
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux Debian (xorg-server 2:1.4.2-10)
Sekce z /etc/X11/xorg.conf
:
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "cz,us"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
Po přepnutí na anglickou klávesnici mi začal Bash hlásit "command not found"
, i když na první pohled vypadal příkaz naprosto korektně. Ovšem po spuštění GVimu bylo vše jasné, místo normální mezery se psala nezalomitelná mezera, je zvýrazněná svislítkem |
.
Tak jsem si přidal do ~/.xsession
:
setxkbmap -layout us,cz_qwerty -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll
Tím se problém obešel, ovšem pro změnu zase přestalo fungovat opakování kláves. Řešení je přidat za xsetkbmap
ještě zapnutí opakování kláves:
xset r
Tiskni
Sdílej:
~/.gconf/desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd/%gconf.xml
.(podrobnosti). Ale klávesnice se pořád dál chová divně. Nedělitelnou mezeru mi to začne psát vždy po suspendu na anglické klávesnici. Navíc pokud xkb-data upgraduju na verzi z testingu, tak klávesnice nejde používat vůbec(zmáčknutí libovolné klávesy spouští program, jakoby byly přenastavené klávesové zkratky nebo zmáčknutý alt).
Rozložení cz_qwerty je deprecated (v testingu by to nemělo fungovat) a má se používat cz s variantou qwerty.
Option "XkbLayout" "cz,us" Option "XkbVariant" "qwerty,"
Tenhle problém řeším takto:
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,nbsp:none"