Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zrovna nedávno mě potrápila jedna "záhadná" chybička. Tak se s vámi o ni podělím...
Již celkem pozdě v noci, unavený jsem chtěl rychle přidat další funkce do jednoduchého miniprográmku, aby jsem ho mohl ihned použít a ulehčit si práci. Vždy otevře soubor, zjistí jestli je v něm to co chci a případně to vypíše na obrazovku. Má dva režimy používání. V tom prvním pracuje pouze s jedním souborem a v tom druhém projede rekurzivně všechny soubory v zadaném adresáři.
Nové funkce nechtěly stále fungovat, nu co tak přidám ladící printf
část, abych odhalil kde je chyba. No jo, ale po kompilaci se mi nic na
obrazovku nevytisklo. Říkam si, že je to nějaké divné, na ten řádek se to
přeci musí tak jako tak dostat. A v tu chvíli jsem udělal zásadní chybu.
Já byl býk, těch pár řádků pohybující se červená muleta (BTW: Býk je
barvoslepý, dráždí ho pohyb mulety a bolest, kterou mu toreador způsobuje, ne
barva. Taky jsem se totiž stal obětí tohoto mýtu ) a zbytek kódu byl
toreador.
Nu což upravil jsem i přímo řádky, které provádějí výpis informací ze souboru, ale spuštěný program opět vypsal to samé jako prve. To přeci není možné. V programu není nikde jinde místo, kde by se tyto informace tiskly. Pustím program s parametrem --version a kontroluju čas kompilace, ten sedí, opravdu spouštím nově zkompilovanou binárku. V tuto chvíli chybuji znovu, začínám věřit na abnormální jevy místo, abych použil logiku a zjistil příčinu. Hlavou se mi honí podivné myšlenky. Zakomentuju printf a program mi stále tiskne informace. Jak je to možné?
Dám jeden velký printf("**********************************\n");
hned na začátek
programu. Celou dobu jsem volal program s volbou pro rekurzivní zpracování více
souborů v adresáři a teď se divil, že se mi hvězdičky vytiskly pouze při zpracování
prvního souboru. Ha, konečně mi to došlo.
První verze programu uměla zpracovávat pouze jeden soubor a teprve po odladění jsem dodal podporu pro více souborů najdenou. A proč vymýšlet již hotové věci, že? Jako nejrychlejší řešení mi přišlo toto:
if (user_arg.dirname[0] != 0) { char command[COMMAND_MAX]; memset(command, 0, COMMAND_MAX); snprintf(command, COMMAND_MAX, "find %s -type f -regex '.*fit' | xargs -i %s -f {} -k '%s' -v '%s' -c '%s'", user_arg.dirname, APP_NAME, user_arg.keyword, user_arg.value, user_arg.compare); if (user_arg.ignore_case == 1) strcat(command, " -i"); if (user_arg.print_filename == 1) strcat(command, " --print-filename"); system(command); exit(EXIT_SUCCESS); }
Po 's/APP_NAME/argv[0]/'
najednou zmizely nadpřirozené jevy, vztek, všechno
začalo krásně fungovat a já se rozesmál. V /usr/local/bin
byla stará binárka,
takže jsem sice opravdu spouštěl binárku novou, ale vzápětí "skrytě" volal tu
starou
Takže ponaučení zní: "Nikdy se přehnaně nesoustřeďte na jedno místo, ale vždy se na problém podívejte s dostatečným nadhledem a při jeho řešení berte v úvahu vše co s ním souvisí. Krok za krokem kontrolujte všechny články řetězce a dříve či později musíte narazit na ten vadný. Zachovejte chladnou hlavu."
Snadno se radí, špatně se koná. Občas je člověk v takovém psychickém stavu, že udělá věci, které by jinak neudělal...
Tiskni
Sdílej:
ResultSet xy
..
..
while (xy.next());
{
xy.get(....
}
niekolko hodin som stravil premyslanim preco mi to vracia 1 zanam ked ich tam je 9 tisic....zmenil na while (true);, a zrazu mi napisalo ze code unrechable....
Ja osobne by som bol aspon za nejaky kompiler warning, lebo hladanie
takychto chyb ma pripravuje o psychicke zdravie
Osobně bych dokonce byl pro to, aby ty složené závorky za podmínkou v příkazu "if" byly povinné.V tom prípade, perl je jazyk pre vás