Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
S rozvojem "cloudových" úložišť se čím dál víc hovoří a píše o bezpečnosti/privátnosti uložených dat. Jako zajímavá kombinace která umožní využít to lepší z obou. Šifrování u klienta, tak aby nešifrovaná data neopustila klientův počítač a uložení/sdílení/zálohování dat do cloudu.
Ne, nechci si stěžovat na Linux, MD RAID nebo LVM . Berte tenhle článek jako terapii na svou ... řekněme schopnost přehlédnout zjevné a taky jako návod jak věci nedělat.
V průběhu používání *uxu jsem zjistil, že používám stále stejnou sadu užitečných postupů při tvoření BASH skriptů.
Byl jsem postaven před problém jak odčeštit text přicházející do tiskové fronty CUPS. Nejrychlejší my přišlo napsat si wrapper pro textový filtr "/usr/lib/cups/filter/texttops".
V instalaci JES je aplikační server(AS) Sun Java System Application Server Enterprise Edition konkrétně ve verzi 8.2 . Je to komfortní kontejner J2EE pro EJB, JSP a servlety. Je po DS druhým základním kamenem JESu (s určitým omezením se dá použít i Java Web Server z JES), poskytuje běhové prostředí většině ostatních aplikací JES (nebo jejich částem). Které technologie, standardy podporuje a další podrobnosti viz. zde. Já se opět soustředím na instalaci a rozběhání AS.
Protože se u článků seriálu o JES objevili otázky typu "Co to vlastně je JES?" doplňuji porovnání s nejrozšířenějšími produkty od MS. Vím, že toto přirovnání někde trochu kulhá (hlavně u Application serveru), ale soudím, že dává zhruba přehled kde se jednotlivé části systému nachází.
V minulém dílu jsme nainstalovali DS a ověřili jsme jeho funkčnost. Dnes se podíváme na startovací prostředí, LDAPS a doprovodné utility.
Snad nejdůležitější částí JES je Directory Server (DS). Ve verzi JES 5 je obsažena verze Directory Server Enterprise Edition 6.0 . DS bude JESu sloužit jako úložiště uživatelů stejně jako i úložiště dat a configurací (alespoň části) aplikací.
Před čase vyšla nová verze Sun Java Enterprise System (JES) a to verze JES 5. Co je JES, jaké součásti obsahuje a další podrobnosti jsou mimo rozsah tohoto článku, proto vás nasměruji na stánku firmy SUN kde si můžete JES 5 také stáhnout.