Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
function dbg_init () { case "$1" in '-') exec 4>&1 ;; '') exec 4>/dev/null ;; *) exec 4>>"$1" ;; esac } # dbg_init # dbg_init '-' # dbg_init "/var/log/${PROGNAME}.log" function dbg() { echo -e "DBG: ${@}" >&4 }
Navíc perl opravdu není všude ...To BASH taky ne
Ale i do Windows se dá doinstalovat...To BASH taky ... (já ve Win používám ZSH, ale BASH jsem taky někde viděl) Vždyť Win mají POSIX layer neeeeee
software, jehož tvůrci si bůhvíproč mysleli, že musí umět všechno
Spíš než takový monstrózní software považuji za ideální jednotlivé komponenty, které jsou integrované nějakým lepším způsobem, než jsou skripty v BASHi. Mám radši systém tažený událostmi, než takový, který musí být neustále popoháněn pomocí skriptů* aby vůbec fungoval (obvykle periodicky spouštěných cronem).
Ale je fakt, že svět není ideální a bez skriptů se člověk neobejde, alespoň bez těch init.d (pokud nepoužívá nejmenovaný úžasný OS se svcadm).
BTW: to RFC se mi líbí a patička je super
*) které navíc psal admin nikoli programátor a tester kolem nich neprošel ani cestou na oběd
Spíš než takový monstrózní software považuji za ideální jednotlivé komponenty, které jsou integrované nějakým lepším způsobem, než jsou skripty v BASHi. Mám radši systém tažený událostmi, než takový, který musí být neustále popoháněn pomocí skriptů* aby vůbec fungoval (obvykle periodicky spouštěných cronem).Teď mluvíš o Emacsu...
Aneb ukaž mi software, který dělá úplně všechno.
Bez váhání dávám Emacs. ^_^
#!/bin/sh
help(){
echo Usage: $0
}
if [ $# -lt 1 ]
then
help
else
echo OK
fi
while getopts h opt
do
case $opt in
h) help;;
\?) help;;
esac
done
shift $(($OPTIND - 1))
echo Running
[ "s${DBG}" = "sy" ] && echo -e "DBG: ${@}" 1>&2
Jaký je rozdíl oproti
[ "${DBG}" = "y" ] && echo -e "DBG: ${@}" 1>&2
?
$DBG && echo -e "DBG: $@" >&2
$ DBG=true $ $DBG && echo "OK" OK $ $ DBG=false $ $DBG && echo "OK" $ $ DBG=jabaduba $ $DBG && echo "OK" bash: jabaduba: command not found # šlo by ošetřit pomocí set -e - bash by po takovéto chybě nepokračovat $ $ unset DBG $ $DBG && echo "OK" OK # je to opravdu chování které autor chtěl? $2) na shellech kde "true", "false" a "test" jsou uvnitř shellu je téměř jedno který z nich voláte a s "test" máte jistotu CO to udělá.
# set |grep DBG # [ "${DBG}" = "y" ] && echo Yes || echo No No # DBG=y # [ "${DBG}" = "y" ] && echo Yes || echo No Yes #
# [ "${DBG:-n}" = "y" ] && echo Yes || echo No
$ echo "${QQQ:-www}" www $Nedostanete se někdo ke starším verzím? Jak je to tam?
Fakt ... koukam jako trubka. :->Zlomená?
$ DBG="y" $ $ [ "s${DBG}" = "sy" ] && echo OK OK $ $ [ "${DBG}" = "y" ] && echo OK OK $ $ [ ${DBG} = "y" ] && echo OK OK $ $ [ $DBG = "y" ] && echo OK OK $ $ $ $ DBG="n" $ $ [ "s${DBG}" = "sy" ] && echo OK $ $ [ "${DBG}" = "y" ] && echo OK $ $ [ ${DBG} = "y" ] && echo OK $ $ [ $DBG = "y" ] && echo OK $ $ $ $ $ unset DBG $ $ [ "s${DBG}" = "sy" ] && echo OK $ $ [ "${DBG}" = "y" ] && echo OK $ $ [ ${DBG} = "y" ] && echo OK bash: [: =: unary operator expected $ $ [ $DBG = "y" ] && echo OK bash: [: =: unary operator expected $
žádný Když tak o tom přemýšlím tak je to trik který jsem se naučil na nějakém opravdu starém U*xu. Mám pocit, že to souviselo se shellem v POSIX režimu, ale už opravdu nevím.ten "trik" je o imho viac o používaní uvodzoviek ako o starom U*x-e
test
, které si neporadí s [ "$x" = "y" ]
, není-li proměnná x
nastavena. Pokud je ale na začátku skriptu '#!/bin/bash
', je zbytečné toto zaříkávání provádět.
Pokud je ale na začátku skriptu '#!/bin/bash
', je zbytečné toto zaříkávání provádět.
Jasně, prostě se člověk snaží psát přenositelně, i když má rád BASH. Schválně to otestuji v POSIX režimu a potom na /bin/shna HP/UX a solarisu ... dám vědět.
Tiskni
Sdílej: