Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
function dbg_init () { case "$1" in '-') exec 4>&1 ;; '') exec 4>/dev/null ;; *) exec 4>>"$1" ;; esac } # dbg_init # dbg_init '-' # dbg_init "/var/log/${PROGNAME}.log" function dbg() { echo -e "DBG: ${@}" >&4 }
Navíc perl opravdu není všude ...To BASH taky ne
Ale i do Windows se dá doinstalovat...To BASH taky ... (já ve Win používám ZSH, ale BASH jsem taky někde viděl) Vždyť Win mají POSIX layer neeeeee
software, jehož tvůrci si bůhvíproč mysleli, že musí umět všechno
Spíš než takový monstrózní software považuji za ideální jednotlivé komponenty, které jsou integrované nějakým lepším způsobem, než jsou skripty v BASHi. Mám radši systém tažený událostmi, než takový, který musí být neustále popoháněn pomocí skriptů* aby vůbec fungoval (obvykle periodicky spouštěných cronem).
Ale je fakt, že svět není ideální a bez skriptů se člověk neobejde, alespoň bez těch init.d (pokud nepoužívá nejmenovaný úžasný OS se svcadm).
BTW: to RFC se mi líbí a patička je super
*) které navíc psal admin nikoli programátor a tester kolem nich neprošel ani cestou na oběd
Spíš než takový monstrózní software považuji za ideální jednotlivé komponenty, které jsou integrované nějakým lepším způsobem, než jsou skripty v BASHi. Mám radši systém tažený událostmi, než takový, který musí být neustále popoháněn pomocí skriptů* aby vůbec fungoval (obvykle periodicky spouštěných cronem).Teď mluvíš o Emacsu...
Aneb ukaž mi software, který dělá úplně všechno.
Bez váhání dávám Emacs. ^_^
#!/bin/sh
help(){
echo Usage: $0
}
if [ $# -lt 1 ]
then
help
else
echo OK
fi
while getopts h opt
do
case $opt in
h) help;;
\?) help;;
esac
done
shift $(($OPTIND - 1))
echo Running
[ "s${DBG}" = "sy" ] && echo -e "DBG: ${@}" 1>&2
Jaký je rozdíl oproti
[ "${DBG}" = "y" ] && echo -e "DBG: ${@}" 1>&2
?
$DBG && echo -e "DBG: $@" >&2
$ DBG=true $ $DBG && echo "OK" OK $ $ DBG=false $ $DBG && echo "OK" $ $ DBG=jabaduba $ $DBG && echo "OK" bash: jabaduba: command not found # šlo by ošetřit pomocí set -e - bash by po takovéto chybě nepokračovat $ $ unset DBG $ $DBG && echo "OK" OK # je to opravdu chování které autor chtěl? $2) na shellech kde "true", "false" a "test" jsou uvnitř shellu je téměř jedno který z nich voláte a s "test" máte jistotu CO to udělá.
# set |grep DBG # [ "${DBG}" = "y" ] && echo Yes || echo No No # DBG=y # [ "${DBG}" = "y" ] && echo Yes || echo No Yes #
# [ "${DBG:-n}" = "y" ] && echo Yes || echo No
$ echo "${QQQ:-www}" www $Nedostanete se někdo ke starším verzím? Jak je to tam?
Fakt ... koukam jako trubka. :->Zlomená?
$ DBG="y" $ $ [ "s${DBG}" = "sy" ] && echo OK OK $ $ [ "${DBG}" = "y" ] && echo OK OK $ $ [ ${DBG} = "y" ] && echo OK OK $ $ [ $DBG = "y" ] && echo OK OK $ $ $ $ DBG="n" $ $ [ "s${DBG}" = "sy" ] && echo OK $ $ [ "${DBG}" = "y" ] && echo OK $ $ [ ${DBG} = "y" ] && echo OK $ $ [ $DBG = "y" ] && echo OK $ $ $ $ $ unset DBG $ $ [ "s${DBG}" = "sy" ] && echo OK $ $ [ "${DBG}" = "y" ] && echo OK $ $ [ ${DBG} = "y" ] && echo OK bash: [: =: unary operator expected $ $ [ $DBG = "y" ] && echo OK bash: [: =: unary operator expected $
žádný Když tak o tom přemýšlím tak je to trik který jsem se naučil na nějakém opravdu starém U*xu. Mám pocit, že to souviselo se shellem v POSIX režimu, ale už opravdu nevím.ten "trik" je o imho viac o používaní uvodzoviek ako o starom U*x-e
test
, které si neporadí s [ "$x" = "y" ]
, není-li proměnná x
nastavena. Pokud je ale na začátku skriptu '#!/bin/bash
', je zbytečné toto zaříkávání provádět.
Pokud je ale na začátku skriptu '#!/bin/bash
', je zbytečné toto zaříkávání provádět.
Jasně, prostě se člověk snaží psát přenositelně, i když má rád BASH. Schválně to otestuji v POSIX režimu a potom na /bin/shna HP/UX a solarisu ... dám vědět.
Tiskni
Sdílej: