Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
# rm -rf /
tomu nerozumím. Jako že bude tato volba výchozí?
V debianu taky můžu instalovat i586 balíky do amd64 systému. Jen to není ve výchozím stavu povoleno.
--no-preserve-root
do not treat `/' specially
--preserve-root
do not remove `/' (default)
rm -rf /*
Len som chcel ukazat, ze
rm -rf /
defaultne nefunguje a vela ludi to nevie. Ja som potreboval VirtualBox, aby som si to overil, dovtedy som proste neveril (a man som cital)
typicky v případech, kdy člověk experimentuje s novými věcmi zasahující mnoho balíků. Pak má balíčkovač tendenci místo odinstalace nesplněných závislostí řešit problém změnou architektury. Naposledy při downgradu KDE 4.2 na 4.1 (když bylo KDE 4.2 ještě nepoužitelné).
Osobně bych se nebránil tomu, kdyby balíky typu Wine.i586 nebo W32codecs.i586 dostaly své bratřičky Wine-32bit.x86-64 a W32codecs-32bit.x86-64 a člově nemusel to 64bit systému tyto vůbec instalovat. Přece jenom v principu k tomu důvod není.
moment. Tady mi musíte něco vysvětlit. Je tato nemožnost dána kompilací? Já měl za to, že to lze nastavit libovolně při dodržení určitých pravidel. Takový debian má w32 codecs pro 32bit systém a w64 codecs pro 64bit systém. Přitom uvnintř budou tyto balíčky hádám stejné. Oba sjou nepochybně 32bit, ale díky tomu se nemíchají i586 a AMD64 balíky. opensuse má taky spoustu balíků -32bit.x86-64. V čem je tedy problém? podle mě je to jen nedostatek značení, a dodělání 32bit balíků i ve verzích pro 64bit architekturu (32bit balík s nálepkou x86-64)
A. Tak v tom debianu jsem asi použil blbý příklad. Pravdou ale je nějak takto to skutečně funguje. Viz:
http://packages.medibuntu.org/intrepid/w64codecs.html
V případě kdelibs3 bych hádal, že kdelibs-32bit obsahuje to nutné 32bit minimum k 64bitovému kdelibs3. Tedy že pouze část balíku kdelibs3 je nutná také ve 32bit verzi. V případě Wine je balík třeba celý, proto nevidím důvod, proč by nemohl existovat Wine-32bit.x86-64.rpm
Tiskni
Sdílej: