Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Asi jsem to nepochopil, protože: chápu to správně tak, že chceš přimountovat zvukové CD? Proč? Chceš vidět jednotlivé zvukové stopy jako soubory?
Zvukové CD se obvykle přehrává (v nějakém přehrávači, třeba Kscd nebo jiném). Pokud chceš opravdu vidět soubory (čili jednotlivé stopy), pročti si www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/how-to-mount-an-audiocd-filesystem-113845/
Ne. Chci aby se mi audioCD po vložení připojilo a objevilo v /media. Do verze 11.0 člověk vložil CD vyskočilo okno s nabídkou akce, audioCD se objevilo připojené v /media a všechny programy pro přehrávání AudioCD toto CD viděly a byly schopné přehrát. Nic z toho se v 11.1 neděje. Programy AudioCD nevidí a do složky /media se nepřipojí. Stejně tak není vidět v appletu připojených médií KDE4.
S datovými médii včetně CD/DVD tento problém nemám.
OK, jsem size uzavřen ve světě RedHatu a Debianu, ale pokud se něco objevilo v /media, nejspíš se to skutečně připojilo jako souborový systém. Ještě se radši zeptám: když se (v Suse 10.0) v /media objevilo to AudioCD, co jsi tam viděl za soubory? Track-1.wav atd.? Ptám se jen pro jistotu, protože mám podezření, že se bavíme jeden o voze a druhý o koze.
mám pocit že Track-1.cda, ale už si to nepamatuju. Já jsem do té složky nelezl, nebylo proč.
To že se nepřipojí do /media by ani tak nevadilo, ale následkem toho to CD není v ničem přehratelné.
Pokud je to tak, tak je to prostě jenom v tom, že jádro staré distribuce v sobě mělo nejspíš něco jako CDfs, zatímco nové ho nemá. Nicméně druhému tvrzení nevěřím, rozhodně to není následek nepřítomnosti CDfs v jádře. 1. sám jsi napsal, že jej může přehrát SMPlayer. 2. Když použiješ nějaký standardní přehrávač CD (Kscd nebo Gnome ekvivalent), nepřehrává? Máš dobře nastavené zařízení /dev/cdrom?
/dev/cdrom v opensuse odkazuje na /dev/sr0
ls -l /dev/cdrom
lrwxrwxrwx 1 root root 3 19. led 19.35 /dev/cdrom -> sr0
ls -l /dev/sr0
brw-rw----+ 1 root disk 11, 0 19. led 19.35 /dev/sr0
To Kscd jsi zkoušel?
Tak Kscd už přehrává. Vypadá to, že bylo z nějakého důvodu zakouslé. .
Teď už chybí jen Automount audioCD.
V tom případě se obávám, že kompilace jádra tě nejspíš nemine. Tady máš příslušný modul users.elis.ugent.be/~mronsse/cdfs/.
Resp. s tímto modulem kompilovat jádro celé nemusíš, stačí jen ten modul. Ale zdrojáky nejspíš potřebovat budeš.
Já se na to podívám. Není to ale nutná vlastnost, hlavně že to hraje. Jakýkoli pokus o nastavení aplikací pro x-audio-cdda zkončí crashem KDE4 Control Centra, takže nevím, možná to půjde vyřešit i bez modulu, ale není to jak vyzkoušet. Bohužel v Opensuse 11.1 se to spojilo s blbým nastevním práv k /dev/sr0, a nikomu ze startu nejel CD-ROM vůbec. Ale i tak díky za nakopnutí.
Ještě že jsem tak smělý, ale balíček kde4-kio_audiocd nainstalový máš?
Ano, mám.
A když v Konqueroru (nebo Dolphinu nebo jak se tomu říká v KDE4) napíšeš do adresního řádku "audiocd:/" bez uvozovek, "soubory" (záměrně v uvozovkách, protože to soubory nejsou) uvidíš?
a hele.
Stopa01.wav, stopa02.wav.......
Tak já už fakt nevím, kde to soudruzi v Novellu podělali.
A to KsCD je skutečně rozbité. Po výměně CD pořád zobrazuje staré skladby se starou délkou. Hrají sice nové, ale pokud původní CD mělo řeknemě 6 skladem a nově vložené jich má 10, Kscd dohraje 6 skladbu a zkončí.
OK, takže je to celé jen záležitost KDE4, nová verze to třeba opraví. Sorry, nemám to jak testnout, já jsem teď na testovací verzi RedHatu navíc místo optické mechaniky mám druhou baterku. Doporučuji ale ujasnit si slovník, je totiž velký rozdíl mezi /media (adresář v adresářovém stromu, kam se připojují výměnná úložná média) a media:/ (jeden z pseudo-protokolů od KDE, tzv. kio-slaves, mezi něž patří i audiocd:/).
Ano já vím. Stejně mám pocit že jsem měl v /media složku /media/audio_cd nebo něco takového. Ale už fakt nevím. třeba se pletu. To AudioCD není totiž vidět ani pomocí kio-sysinfo.
a fungovalo to do 11.0.Kterou jsem používal doteď.
10.0 je už dávná minulost
Kdyby kubuntu mělo Yast, dávno jsem na něj přešel
Začínám mít skutečně pocit, že RedHat a Novell si z těch svých komunitních dister dělají test-centra. Není to tak dávno co jsem četl, že Desktop je beztak nezajímá. Takže se nakonec asi fakt všichni sejdem u dobráka Shuttlewortha, co to bude 30 sponzorovat
Díky za odpověď. V tom případě bude asi opradu nejrozumnější napsat přímo do Novellu. To by mě zajímalo, co se dozvím
Na nové distro v zásadě nespěchám, sice je 11.1, na které teď běžím, dost divočina, hodně věcí jsem si však už poladil. Když teď vím, co s tím počítačem nedělat, tak se to dá i používat
Rozumím tomu správně? Když už vývojář Opensuse na svém vlastním stroji raději rezignuje a nasazuje DEBIAN, mám si z toho vzít ponaučení, že bude pro můj soukromý stroj přejít na DEB/Debian/Ubuntu?
Přece jenom, vývojář má více zkušeností než já, a jeho krok o něčem svědčí.
Já mám 11.1 samozřejmě na obou mašinách v práci, ale přes práh domu mi to nesmí. Krabicí už jsem úspěšně podarovala kamaráda, který chudák ještě neví, do čeho jde.Aničko, to co píšete je velmi deprimující a bohužel to potvrzuje moji hypotézu, že Linux na desktopu se už nějakou dobu nachází v hluboké krizi, kterou přiživuje naprostá neschopnost komunit kolem něj stanovit nějaký cíl. On totiž onen vzpomínaný Debian pro tento účel moc vhodný není a ono slavné Ubuntu je chyb také plné...
Když jsem tu před nedávnem zveřejnila výzvu, ať mi nespokojení uživatelé dají vědět o svých problémech s 11.1, protože jsem jako odměnu za remcání dostala od svého šéfa Andrease za úkol o tom něco zjistit a dát mu vědět, neozval se vůbec nikdo.
Možná je dobře, že ta výzva zapadla -- zbytečně by zatěžovala mail-servery. Zatím jsem na 11.1 neviděl pozitivní komentář.
Spíš jsem si říkal, jestli by namísto prodlužování vývojového cyklu nepomohlo zpopularizování SHIP_STOPPER flagu v bugzille. Začít by se dalo třeba tak, že by jej mohli používat i testeři z komunity.
A tak já bych právě stála o ty dobře podložené negativní komentáře...
Mají to být konkrétní zkušenosti a problémy s 11.1, nebo kritika vývoje openSUSE, počítačů, světa a vůbec? A kam se má směřovat?
...a používání flagů v naší bugzille má dost důkladnou politiku Kdo je nepoužívá správně, bude opraven
Hmm, je ta politika zdokumentovaná ještě jinde než v Bugs/Definitions? O SHIP_STOPPER je tam totiž jen krátký návod k použití. A když je přitom poopravení to nejhorší, co se člověku může stát...
Možná by stálo za úvahu dát v době vydání RC do bugzily takový ten "barevný rámečkek pod menu", ve kterém by mohlo stát: "We would like to remind all testers of the possibilty to propose SHIP_STOPPER flag."
Kdo je nepoužívá správně, bude opravenPopraven? :D![]()
"Když jsem tu před nedávnem zveřejnila výzvu, ať mi nespokojení uživatelé dají vědět o svých problémech s 11.1, protože jsem jako odměnu za remcání dostala od svého šéfa Andrease za úkol o tom něco zjistit a dát mu vědět, neozval se vůbec nikdo."
To mi nejako uniklo. Daj sem link, prosim ta. Mam tip, co ma irituje.
Aničko, to co píšete je velmi deprimující a bohužel to potvrzuje moji hypotézu, že Linux na desktopu se už nějakou dobu nachází v hluboké krizi, kterou přiživuje naprostá neschopnost komunit kolem něj stanovit nějaký cíl. On totiž onen vzpomínaný Debian pro tento účel moc vhodný není a ono slavné Ubuntu je chyb také plné...Dle mého názoru je debian o moc vhodnější na desktop než ubuntu. Viz problém s Gnome 2.24, kvůli kterému trvalo Debianu déle přidat Gnome 2.24, kdyžto Ubuntu ho tam hodilo hned i s chybami: http://np237.livejournal.com/22014.html (zdroj) a http://www.0d.be/debian/debian-gnome-2.24-status.html. Takže na desktopu Debian testing/unstable/experimental pro zkušené uživatele, pro normální stable+backports (když je potřeba něco novějšího - babička si vystačí se stable
Vypadalo to nadějně, ale bohužel to teď vypadá, že již ani nikdo nemá zájem na tom, aby byl Linux na desktopu pro běžné uživatele použitelný. Stav, v jakém se teď nacházejí hlavní distribuce je otřesný, každý si chce jen něco zkoušet a hrát si, nikoho nebaví věci dotáhnout opravdu do konce.
Nasazení nedodělaného KDE4 jako výchozím prostředím hovoří za vše.
Není pravda, vedle KDE4 je tam Gnome, Xfce a staré KDE (jako asi v jediné nové velké distribuci).
Tiskni
Sdílej: