Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.
Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být
… více »
Alebo presmeruj vystup na serial port
je pravda že můžu použít jakoukoli a po instalaci ji vyhodit. Ale kdybych měl nějaký PCI šunt co nic nežere a nikde ho nepotřebuju, asi by se mi nevyplatilo ji dovat dovnitř a ven a dovnitř a ven, kdykoli by to bylo náhodou potřeba.
Jednu dobrou znám. Připojuje se konektorem RS232.
pokud se můžu připojit přes RS232, můžu se většinou připojit i pomocí ssh. Videovýstup je dobrý například pro hrabání se BIOSu, tam totiž RS232 ani ssh není k ničemu.
Záleží co máš za desku. Některé umí přesměrovat veškerý výstup na RS232 rozhraní a tak můžeš vidět i boot a ovládat bios.
lze toto chování očekávat i u běžných desek? Nějaký konkrétní model?
Nevím, "běžné" desky ve smyslu desktopových nepoužíváme.
pokud se můžu připojit přes RS232, můžu se většinou připojit i pomocí ssh.
No. Sériová konzole má před síťovou konzolí jednu nespornou výhodu: složitost, resp. spíše jednoduchost díky čemuž je mnohem spolehlivější(a to dokonce i než emulovaní teletypu na grafice). Pokud nepočítám UART a nějaké podpůrné obvody, tak je to připojení přímo mezi jednotlivými piny CPU. A pokud nepočítám nějaké protokoly pro VT, tak je to téměř RAW komunikace. Sám se hraju se všelijakými boardy a o SSH nemůže být vůbec řeč. Už jenom protože je tam X vrstev(hlavně třetí, síťová) na kterých se toho dá mnoho zkazit. U sériového portu toho moc ke zkažení(pokud nepočítám zrovna parametry sériové linky) není a je to taková poslední záchrana. A výhodou jsou také téměř nulové a provozní náklady.
Videovýstup je dobrý například pro hrabání se BIOSu, tam totiž RS232 ani ssh není k ničemu.
Budu hádat. Desktopové desky.
Přesně tak. Na serverovou desku není rozpočet a vzhledem k užití je taková investice neoduvodněná. Na jaké desce mohu využít RS232 i pro BIOS?
Ako presmerujem vystup hned po instalacii Debiana (netinst) na seriovy port a ako sa na tento port pripojim (cim a ako)?
Ak ide hlavne o spotrebu, tak ja by som povedal, že na doske s integrovanou grafikou je najlepšie použiť tú integrovanú grafiku.
Napadá mě tedy alternativa sehnat nějakou starou grafiku do PCI, která nic nežere a v serveru bude více než dostatečná.Má to cenu kvůli 32MB? Zvlášť vzhledem k tomu, že u staré grafiky z bazaru nikdy nevíš, jak spolehlivě a jak dlouho ještě bude fungovat.
Otázka je, jak tu integrovanou vypnout? Ve většině BIOSů je často "Auto", což znamená "enabled" pokud žádná jiná není a pak velikost videopaměti. Minimum bývá 64MB.
No na server bych osobne vybiral desku podle neceho jineho, nez podle GK. To ze uzere integrovana grafarna 4MB z 2GB je asi to posledni, co by me trapilo pri dnesnich cenach pameti...
typické minimum je 64MB
Nic ve zlem, ale pokud se vytezuje server tak, ze je rozhodujicich 64MB, tak je spis na case polozit si otazku jestli to nechce pridat par GB RAM...
Mám zkušenosti jen s ATI a nVidia. Jak fungují grafky Intel?
> No na server bych osobne vybiral desku podle neceho jineho, nez podle GK.
No prave proto je dobre nebyt omezen ve vyberu jen na desky s integrovanou grafikou.
Vsak to jsem netvrdil :). Integrovana GK muze byt jen "bonus" - neni potreba pak shanet GK.

prastará GeForce2 MX (64MB videoram)WTF?! Já na ní před rokem upgradeoval pro zvýšení výkonu, a ty o ní říkáš, že je prastará! KDE4 na ní běží krásně a podpora v opensource ovladačích je obstojná (žádné 3D, bohužel).
Jo hochu. Tak to proste je. GF 2 MX je jeste starsi nez prastara XP.
Core i7 je desktop. Pokud chcete server bez monitoru, musite Xoen :D
Nestaci v BIOSu nastavit 'Halt on no error'?
Tiskni
Sdílej: