Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sice ti asi uplne nerozumim, nicmene nemyslim, ze by to bylo co k cemu. Ohledne toho skriptu jsem napsal v minulosti par zapisu do blogu a ackoliv se za tu dobu krapet zmenil, ty informace (jeste lepe se spojenim s info na domovske strance projektu) jsou vice mene stale aktualni, takze bych se jen opakoval.
Muzes to nejak rozvest? Ja si o tom skriptu nedelam iluze, ale zajimalo by me, jak totez napises na 5 az 10 radku (jiste, nadsazka, ale podle me je to rozhodne na stovky radku, ne desitky). Co by tedy bylo tim spravnym nastrojem? Mimochodem, kdysi pred lety jsem si taky napsal prvni verzi v bashi, ale u proof of concept to i zustalo.
./spojenie2.sh bechyne tabor 24.12. 5:59 24.12. 6:10Zdrojak ma 8 riadkov (GPL version 3 or later):
#!/bin/bash >index2.html START=$1 CIEL=$2 DATUM=`date +%d.%m.%Y` CAS=`date +%H%%3a%M` wget -q --user-agent="Mozilla Firefox" -O index2.html "http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/?f=$START&t=$CIEL&date=$DATUM+%c3%9at&time=$CAS&direct=False&byarr=False&submit=True&af=False" cat index2.html | grep 'date red' | sed 's/</\n/g' | grep -e 'date red' -e right | sed 's/>/>\n/' | grep -v '>$'
Aha. No, to je sice krasny, ale tohle jsem schopnej napsat taky (ostatne uz jsem to i kdysi udelal), nicmene co si tyce funkci, tak ten tvuj a ten muj skript jsou uplne nekde jinde. Na tech stovkach radku si trvam. Myslel jsem, ze uvedes nejaky ten "vhodny" nastroj, ale uz vidim, jak bastlis neco ekvivalentniho v bashi. Ale stejne diky, nerad jsem plytval tvym drahocenym casem.
Knizka "Dokonaly kod" (Code complete) se pekne cte.
A pak po čase přijde další stádium, a to když budeš programování, algoritmizaci, analýzu a další dokonale ovládat a mít jí stokrát vyzkoušenou - pak přijde stádium, kdy se naučíš pravidla porušovat, a to tak, že z toho vznikne kód, který je efektivnější, čitelnější, srozumitelnější a spolehlivější - a přesto odporuje zavedeným pravidlům. To je nejvyšší stádium v každém oboru, který lze dosáhnout.
P.S.: Proto nemám rád jazyky, které mě nutí k pravidlům, a tím k neefektivní práci - tedy nemám rád Javu.
Tiskni
Sdílej: