Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Při zveřejnění svého skriptu jsem tak trochu doufal, že se najde někdo, kdo by mi s jeho úpravou pomohl, respektive jej alespoň okomentoval (které části přepsat a jak, co je hrůza, co ujde...) a já bych měl tak možnost se naučit psát "čistší" programy. To se bohužel zatím nestalo, nicméně já na svůj příšerný skript nezanevřel a proběhla další várka úprav. Takže co je nového?
Nejvetší změnou je přechod od dlouhého_skriptu_s_minimem_procedur k programu sestávajícího se ze třídy a několika kratších metod. To podstatně usnadní jeho použití i v jiných programech. Další změnou je rozdělení komunikace se serverem IDOSu do více kroků a změna zpracování výstupů. Výsledky (nalezená spojení či možnosti na výběr při nepřesně zadaných koncových bodech) jsou dostupné i prostřednictvím seznamů. Dále jsem se zbavil dočasných souborů a (povetšinou) přešel na unicode retězce. A v neposlední řadě jsem opravil chybu, která nastávala při nepřesně zadaném počátečním i koncovém bodě hledaného spojení. Uživatelům, jsou-li jací, proto doporučuji přechod na novějši verzi.
Budu rád, když se ke skriptu vyjádříte a navrhnete další úpravy a vylepšení. Dostupný je stále na stejné adrese.
UPDATE: Jak už to tak chodí, chvíli po zveřejnění zápisku jsem nalezl chybu. Při zadání neexistujícího cíle se skript zacyklil. Již je to (doufám) opraveno, stahujte tedy verzi 0.35.
Tiskni
Sdílej:
if kod == KOD_NEJEDNOZNACNE_KONCOVE_BODY: ...
else: ...
if(podm){}
?
else
cast tak uz prece neni mozne se v tom rozumne orientovat, kdezto pekne naformatovany kod s pouzitim zavorek je prehledny vzdycky.
def parsuj_spojeni(): def generator_radku(file): for line in file: .. nejake zpracovani vstupni radky line if pocet_spoju > max_pocet_spoju: break yield line return pocet_spoju=0 gr=generator_radku(file) for line in gr: while not re.search("cosi",line): gr.next() .. zpracovani prvniho stavu while not re.search("cosi dalsiho",line): gr.next() .. zpracovani druheho stavu ... pocet_spoju+=1Zkratka, zakladni myslenka je, mit vstupy (v tomto pripade radky) ktera chcete prijimat tim stavovym automatem schovane v tom generatoru, a stavy toho automatu implementovat jako normalni body v kodu, ktere si proste vzdy vyzadaji prislusny ocekavany vstup (bud pomoci gr.next() nebo pomoci for cyklu pres gr). Tak bych to asi delal ja, je to citelnejsi nez studovat prechod mezi stavy a co ktery stav znamena.