Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Po krátké době další zápisek ohledně mého skriptu na vyhledávání dopravních spojení. Tentokrát to ale nebude jen o úpravách skriptu samotného, ale i o aplikaci do mobilu a CGI skriptu, který to oboje propojí. To bude do jisté míry završení mého úsilí.
Začneme tradične s popisem změn v původním skriptu pro CLI. Doplnil jsem do skriptu alespoň jakés takés komentáře. Odstranil jsem zbytečné fragmenty kódu, které zůstaly ze starších verzí a již nebyly potřeba. Také jsem využil generátorů (díky JS za nakopnutí), což vedlo k malémů zkrácení skriptu, ale hlavně jej to snad učinilo krapet přehlednějším. Snad jsem na nic důležitého nezapomněl. Skript se tak dostává do verze 0.41.
Novinkou je zveřejnění i mé Java aplikace do mobilu, jejímž smyslem existence bylo stát se mobilní variantou skriptu pro CLI. Neručím za přehlednost či krásu kódu (ikdyž jsem se snažil). Nejsem zrovna fanouškem Javy, tudíž jediným kritériem bylo, aby to fungovalo na mém obstarožním mobilu. Z toho důvodu jsem také použil pouze MIDP 1.0. Nemůžu zaručit, že to bude funkční zrovna na Vašem telefonu.
Aplikace samotná je vcelku jednoduchá a věřím, že ji není nutné blíže popisovat. Zmíním pouze možnosti nastavení, které mají zajistit jistit, aby nebylo nutné kompilovat a nahrávat do mobilu novější verzi kdykoliv je předchozí skript obohacen o novou dovednost (vyhledávání dopravních spojení v dalším městě). V menu lze nastavit tři údaje. Prvním je seznam položek, které se objeví v hlavním menu. To proto, že někdo může preferovat krátké a přehledné menu před větším množstvím položek, které nepotřebuje. Druhým je seznam vyhledávacích kódů. Jedná se o dvojice "Položka v menu":"vyhledávací kód", přičemž vyhledávací kód je předáván CGI skriptu, jež je jakýmsi prostředníkem mezi Java aplikací a skriptem pro CLI. Třetí nastavitelnou položkou je práve adresa tohoto CGI skriptu.
Komunikace tedy probíhá následovně:
To by mělo být vše. Vyzkoušejte a uvidíte. Doufám, že budete s tímto dílkem spokojeni a pokud se Vám zalíbí, přihlašte se v anketě. Rád bych měl alespoň přibližnou představu o počtu uživatelů. V diskuzi samozřejmě uvítám Vaše komentáře, případně mě můžete kontaktovat mailem. Díky.
Tiskni
Sdílej:
r = 0 while not r: radek = gen.next() r = re.search(u'<td align="right">(.{,6}?)<', radek) spoj_datum = r.group(1)Kdy bych rad presunul vyhledavani regularniho vyrazu do podminky, nicmene potrebuji dale pracovat i s tim vracenym objektem (v pripade nalezu). Takhle, jak to mam, se mi to moc nelibi.
while True: .. neco delej r=vysledek regularniho vyrazu if not r: break .. jeste treba neco delejTenhle idiom obcas pouzivam, ma tu vyhodu, ze si muzu koncovou podminku smycky dat presne kam potrebuji.
Díky za inspiraci, už se mi to povedlo. Cron spustí skript a výstup přesměruje do txt souboru (ještě ho před tím přegrepuju, aby v conky zbytečně nezabíral místo řádek "Datum" a řádek s výší jízdného). Do ~/.conkyrc
pak už jen stačí dát na správné místo řádek ${offset 0}${color}${exec cat /cesta/k/souboru.txt}
Občas by se mohla hodit i volba času příjezdu do cílové stanice, nešlo by to přihodit do wishlistu? BTW po programátorské stránce to sice ocenit neumím, ale jako nanejvýš spokojený koncový uživatel vám tleskám.
./spoje.py -s 10 brno cervinkova skacelova | grep tramvaj | awk '{print $2 " " $3 " " $5 " "$6}' | head -n 3Pro konkretni spoj jen zadam treba nasledujici dve zastavky, "-s 10" mi zajisti dostatek nalezenych spojeni, ze kterych pak vyhazi ty co me nezajimaji a ze zbytku vezmu jen prvni tri. V awku se moc nevyznam, asi to jde udelat i lepe... A dal to s tim cronem a conky jste uz popsal. Co se tyce casu prijezdu, tak jsem na to koukal uz drive, ale pak jsem to z nejakeho duvodu (asi neprehlednost kodu) zavrhl. Jeste na to kouknu, mozna to ted uz bude lepsi. Momentalne dokoncuji vypis zastavek na trase, co by rad David Watzke, tak snad pak.