Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pritom se zelvou chodite za jednim (opakuji JEDNIM, to je to cele cislo mezi nulou a dvema) veterinarem.Proč? Chodíš k jednomu, ten tě naštve, začneš chodit k jinému, pak si znamý přestěhuje ordinaci blíz ke tobě a začneš chodit k němu. Myslíš, že u toho třetího si budeš pamatovat všechno, co té želvě dělal ten první? Sotva. Jiná otázka je, jestli ten čip musí být tak velký, nebo je takhle velký jenom proto, aby byl levný...
Nezapomínejte, že očipování usnadňuje především evidenci. Přineseš zvíře, ojedu ho čtečkou a v případě že by existovala povinná celostátní databanka, tak bych ihned věděl co je to za zvíře, jeho původ, nemoci a úrazy které prodělalo, očkování zda-li má, jestli nejsou u něj nějaká rizika, atp. atp.. což v konečném důsledku znamená možnost kvalitnější léčby.A stejně tak (až na ten čip), měl fungovat IZIP...
Kde se bere touha očipovat vše živé?z touhy vše ovládnout ... a pokud jsi "vše živé" mínil "kromě člověka", pak toto je jen předstupeň, na člověka taky dojde - proto je potřeba čipovat vše bez rozdílu a bez rozmyslu, aby pak náhodou někoho nenapadlo zvažovat okolnosti pro jednotlivé případy co se týče JXD, četl jsem i jiné jeho články než o Linuxu, a pokaždé, když jsem měl o dané věci alespoň základní přehled, objevil jsem v nich spousty faktických nesrovnalostí, neřkuli úplných nesmyslů, takže už mu nevěřím ani nos mezi očima (rozhodně neříkám, že vše co napíše je lež, nebo že by neměl zajímavé postřehy, ale je celkem pruda neustále zjišťovat, jestli v dané konkrétní věci není mimo, takže lepší nečíst ho vůbec
Sledujete vývojové trendy? V USA jsou napřed, ale dříve nebo později stejná opatření přicházejí i do Evropytak to sleduješ špatně, na špičce je Evropa, tedy pokud do ní počítáš ostrovní část Velké Británie - je fakt, že zbytek Evropy zatím zaostává i za USA
Nemame snad v pravnom state volebne pravo?já jsem rozhodně nevolil nikoho, kdo by mi slíbil, že když ho zvolím, bude prosazovat umístění americké vojenské základny na našem území - resp. to nevolil nikdo, protože o tom žádná strana nemluvila, nicméně asi 80% voličů, kteří jsou proti, je tím pádem obětí podrazu ... máme nějaký důvod myslet si, že by to s jinými nepopulárními tématy bylo jiné? - a i kdyby nakrásně ano a mělo záležet na vůli voličů, je nějaký problém nasadit reklamní kampaně (viz vstup do EU), a v horším případě opakovat hlasování, dokud to neprojde (viz registrované partnerství, navrhováno tuším asi dvousetkrát(!))?
Jednou budeme čipovaní všichni.možná ne - intenzivně se totiž pracuje na kamerizaci a strojovém rozpoznávání ledasčeho (nejen ksichtu), takže dříve než se stane povinné čipování lidí politicky průchodným, možná už ani nebude ke svému účelu potřeba
Tiskni
Sdílej: