Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
K vytvoření tohoto zápisku, či spíše ankety, mě inspirovala diskuse pod zprávičkou o nové knize o Ubuntu, kde byla mezi řečí zmíněna také výše jmenovaná anketa. Samotného by mě zajímalo, jaká je mezi uživateli jednotlivých distribucí ochota se této ankety účastnit. Jelikož nepočítám, že by můj průzkum měl ohlas Ankety o nejoblíbenější distribuci z AbcLinuxu a že by se informace o něm rozšířily mimo tento server, očekávám, že účastníky tak budou jen ochotní návštěvníci tohoto serveru. Což ale na druhou stranu taky nemusí být na škodu. Vlastně doufám, že účastníky mojí anktety budou i neochotní návštěvnící a že lidé nehlasující v anketě AbcLinuxu nebudou "líní" hlasovat v mém průzkumu. Tím pádem by totiž byly výsledky průzkumu naprd a pokud se někdo takový objeví, hanba mu.
Bohužel, maximální povolený počet možností v anketě mi umožňuje zahrnout do průzkumu jen malé množství distribucí (dělit do dvou anket to nechci). Proto abych si usnadnil výběr, použiji distribuce , jež jsou podle minulého ročníku nejpoužívanější na desktopu a zbytek schovám pod ostatní.
Tiskni
Sdílej:
očekávám, že účastníky tak budou jen ochotní návštěvníci tohoto serveru.
ocekavas spatne, vzhledem k tomu, ze jsem videl vyzvu treba i na cdr.cz a dlasich serverech
Ano, přesně ten předpoklad je chybný, dobře jsi to vystihl ;)
Protože třeba Arch (jak jsem ho poznal já) je distro, které se používá (doufám :D) prakticky jen an desktopu a na desktopu má každý tendenci si ho různě vykrášlit a vypiplat a pak je na něj hrdý a má potřebu ho propagovat. Zatímco třeba moc nevěřím tomu, že by uživatelé enterprise odnoží distribucí (RHEL, SLED/SLES - doufám, že to jsou ty SuSE enterprise verze) používají distribuci prostě jako nástroj a nemají nějakou zvláštní potřebu je propagovat. Třeba já mám rád Gentoo a pokud můžu, tak ho propaguju, ale protože po mě teď chce klient distribuci se stabilními bezpečnostními updaty, dávám tam Debian (nebo třeba CentOS), ale i když ho používám (a jsem spokojený), tak nemám moc velkou potřebu ho propagovat. Ale určitě to nemůžu nějak empiricky dokázat, to máš pravdu, nechci žádný flame...
Stačí se podívat, která distribuce má poměr hlasoval/nehlasoval s přehledem nejvyššíDyk to ale není Ubuntu, kde by měl být poměr nejvyšší jakožto "nejukázněnějších voličů", ale není, naopak ten poměr mají "ostatní" distra.