Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
K vytvoření tohoto zápisku, či spíše ankety, mě inspirovala diskuse pod zprávičkou o nové knize o Ubuntu, kde byla mezi řečí zmíněna také výše jmenovaná anketa. Samotného by mě zajímalo, jaká je mezi uživateli jednotlivých distribucí ochota se této ankety účastnit. Jelikož nepočítám, že by můj průzkum měl ohlas Ankety o nejoblíbenější distribuci z AbcLinuxu a že by se informace o něm rozšířily mimo tento server, očekávám, že účastníky tak budou jen ochotní návštěvníci tohoto serveru. Což ale na druhou stranu taky nemusí být na škodu. Vlastně doufám, že účastníky mojí anktety budou i neochotní návštěvnící a že lidé nehlasující v anketě AbcLinuxu nebudou "líní" hlasovat v mém průzkumu. Tím pádem by totiž byly výsledky průzkumu naprd a pokud se někdo takový objeví, hanba mu.
Bohužel, maximální povolený počet možností v anketě mi umožňuje zahrnout do průzkumu jen malé množství distribucí (dělit do dvou anket to nechci). Proto abych si usnadnil výběr, použiji distribuce , jež jsou podle minulého ročníku nejpoužívanější na desktopu a zbytek schovám pod ostatní.
Tiskni
Sdílej:
očekávám, že účastníky tak budou jen ochotní návštěvníci tohoto serveru.
ocekavas spatne, vzhledem k tomu, ze jsem videl vyzvu treba i na cdr.cz a dlasich serverech
Ano, přesně ten předpoklad je chybný, dobře jsi to vystihl ;)
Protože třeba Arch (jak jsem ho poznal já) je distro, které se používá (doufám :D) prakticky jen an desktopu a na desktopu má každý tendenci si ho různě vykrášlit a vypiplat a pak je na něj hrdý a má potřebu ho propagovat. Zatímco třeba moc nevěřím tomu, že by uživatelé enterprise odnoží distribucí (RHEL, SLED/SLES - doufám, že to jsou ty SuSE enterprise verze) používají distribuci prostě jako nástroj a nemají nějakou zvláštní potřebu je propagovat. Třeba já mám rád Gentoo a pokud můžu, tak ho propaguju, ale protože po mě teď chce klient distribuci se stabilními bezpečnostními updaty, dávám tam Debian (nebo třeba CentOS), ale i když ho používám (a jsem spokojený), tak nemám moc velkou potřebu ho propagovat. Ale určitě to nemůžu nějak empiricky dokázat, to máš pravdu, nechci žádný flame...
Stačí se podívat, která distribuce má poměr hlasoval/nehlasoval s přehledem nejvyššíDyk to ale není Ubuntu, kde by měl být poměr nejvyšší jakožto "nejukázněnějších voličů", ale není, naopak ten poměr mají "ostatní" distra.