Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
$ ./spoje bash: ./spoje: No such file or directory $ chmod +x spoje.py $ ./spoje.py bash: ./spoje.py: /usr/bin/python: bad interpreter: No such file or directory $ whereis python python: /usr/local/bin/python /usr/local/man/man1/python.1.gz /usr/ports/lang/python $ head -n1 spoje.py #!/usr/bin/python $Pro tyhle veci by se mel pouzivat nejaky kouzelny prikaz misto samotne absolutni cesty, ale za boha si nemuzu vzpomenout jaky..
Časy příjezdů jsou paráda, moc díky za to. Ještě jednou smekám, moc užitečná věcička.
Měl bych ještě jeden tip, když tu byla nad vaším předchozím blogpostem ta debata o conky. Bylo by fajn mít možnost zobrazit zpoždění vlaku (pokud je na cestě), případně mít možnost zobrazit zpoždění přímým zadáním čísla nebo názvu (příp. části názvu) vlaku (pokud ho znám). Ta druhá možnost asi není realizovatelná přes jizdnirady.idnes.cz (nikde jsem tam tuhle volbu nenašel) ani přes cd.cz (tam možnost zjistit polohu vlaku podle jeho čísla existuje, ale formulář je chráněný captchou), ale existuje možnost brát data odsud a odsud. Když mám jít někomu naproti k vlaku, hodilo by se mít v conky na ploše údaj o tom, kolik mám ještě času.
Pokud už pro vás tenhle námět nebude taková výzva, abyste se tím zabýval, nevadí, i tak velký dík za stávající aplikaci. Ale pokud byste měl aspoň tip na nějaké šikovné howto kterak rozparsovat html v bashi (k pythonu jsem ještě vůbec nedostal, musel bych se ho naučit komplet od začátku), uvítám info, časem bych to případně zkusil sám (najdu-li čas na studium).
priste nekdo dalsi bude chtit hodinky s vodotriskem.Nic ve zlém, já to bral spíš jako
Střízlivé náměty na zlepšení a jiné ohlasy pište ještě do diskuze (...)
Tiskni
Sdílej: