Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Možná někteří používáte tento neoficiální firmware pro fotoaparáty značky Canon, hlavně typy s procesorem DIGIC II. Pro ty, kteří jej neznají, jedná se o úpravu firmware, která zpřístupňuje funkce jako živý histogram, zebra mód, ukládáni do RAWu, skriptování, v některých verzích např. i detekci pohybu, zvýšení rozsahu rychlostí závěrky, rozsahu ISO... je toho mnoho. Původní firmware fotoaparátu přitom není trvale změněn. CHDK nahrajete na paměťovou kartu a aplikujete ručně po zapnutí fotoaparátu (je ale možné jej nahrát i automaticky). Aktivní je pak jen do vypnutí fotoaparátu.
Ale proč o tom píši. Včera jsem si všiml, že verze označovaná jako AllBest build obsahuje funkci na odstranění tzv. hot pixelů, tj. trvale svítících bodů (někde jsou označovány jako bad pixely a za hot pixely se označují svítící body, které se objeví při dlouhých expozicích). V servisním centru Canonu jsou schopni tyto body přemapovat, tj. vadné buňky na čipu se ignorují a hodnota se dopočítá z okolních pixelů. Ale kdo by kvůli tomu jezdil do Prahy, že?
A jak to funguje? Nejdříve vyfotíte v temné místnosti (či s krytkou na fotoaparátu) snímek exponovaný alespoň 1 vteřinu. Poté pomocí prográmku "show bad" zjistíte souřadnice těchto bodů a uložíte je do textového souboru na paměťovou kartu. Takto specifikované buňky na čipu jsou pak při vytváření fotografie ignorovány a místo nich se použije aproximace hodnot z buněk okolních. Funguje to jak pro RAW, tak pro JPEG. Jak prosté.
CHDK firware si nemohu vynachválit a pro mě byl i důvodem k tomu, abych při koupi preferoval nejen značku Canon, ale také starší typ A710IS (pro který tento firmware byl) před novějším a dokonce i levnějším A720IS (pro ten však CHDK doposud není). Původní verze CHDK je dlouhodobě testovaná a její použití by mělo být bezproblémové. Ostatní verze (včetně AllBest build) ale prochází bouřlivým vývojem a tak se někde nějaká chybička může objevit.
Na závěr pár linků:
Domovská wiki: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK.
Popis funkcí CHDK: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage
Stažení původní verze CHDK: http://grandag.nm.ru/hdk/
Popis funkcí AllBest: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage/AllBest
Stažení AllBest: http://malbe.nm.ru/chdk/
Tiskni
Sdílej:
Mi šlo o jiné funkce než eliminace špatných pixelů.Aha. Já jsem bral jako nejdůležitější právě tohle, protože muset kvůli tomu do servisu mi přijde jako pěkná blbost.
Například to skriptování by se mi jako hračičkovi velice líbilo. Ale pokud to opravdu některé modely umí, tak to by bylo fakt něco!To skriptování některé dřívější Olympusy (snad z řady C-2xxx) mívaly, ale pak se od toho (z neznámého důvodu) upustilo.
Wow! Tak o tomto jsem vůbec neměl tušení a teď jsem ještě raději, že jsme letos k Vánocům sestře pořídili Canon A570 IS.
CHDK určitě vyzkouším. Mockrát děkuji za zápisek.