Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Možná někteří používáte tento neoficiální firmware pro fotoaparáty značky Canon, hlavně typy s procesorem DIGIC II. Pro ty, kteří jej neznají, jedná se o úpravu firmware, která zpřístupňuje funkce jako živý histogram, zebra mód, ukládáni do RAWu, skriptování, v některých verzích např. i detekci pohybu, zvýšení rozsahu rychlostí závěrky, rozsahu ISO... je toho mnoho. Původní firmware fotoaparátu přitom není trvale změněn. CHDK nahrajete na paměťovou kartu a aplikujete ručně po zapnutí fotoaparátu (je ale možné jej nahrát i automaticky). Aktivní je pak jen do vypnutí fotoaparátu.
Ale proč o tom píši. Včera jsem si všiml, že verze označovaná jako AllBest build obsahuje funkci na odstranění tzv. hot pixelů, tj. trvale svítících bodů (někde jsou označovány jako bad pixely a za hot pixely se označují svítící body, které se objeví při dlouhých expozicích). V servisním centru Canonu jsou schopni tyto body přemapovat, tj. vadné buňky na čipu se ignorují a hodnota se dopočítá z okolních pixelů. Ale kdo by kvůli tomu jezdil do Prahy, že?
A jak to funguje? Nejdříve vyfotíte v temné místnosti (či s krytkou na fotoaparátu) snímek exponovaný alespoň 1 vteřinu. Poté pomocí prográmku "show bad" zjistíte souřadnice těchto bodů a uložíte je do textového souboru na paměťovou kartu. Takto specifikované buňky na čipu jsou pak při vytváření fotografie ignorovány a místo nich se použije aproximace hodnot z buněk okolních. Funguje to jak pro RAW, tak pro JPEG. Jak prosté.
CHDK firware si nemohu vynachválit a pro mě byl i důvodem k tomu, abych při koupi preferoval nejen značku Canon, ale také starší typ A710IS (pro který tento firmware byl) před novějším a dokonce i levnějším A720IS (pro ten však CHDK doposud není). Původní verze CHDK je dlouhodobě testovaná a její použití by mělo být bezproblémové. Ostatní verze (včetně AllBest build) ale prochází bouřlivým vývojem a tak se někde nějaká chybička může objevit.
Na závěr pár linků:
Domovská wiki: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK.
Popis funkcí CHDK: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage
Stažení původní verze CHDK: http://grandag.nm.ru/hdk/
Popis funkcí AllBest: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage/AllBest
Stažení AllBest: http://malbe.nm.ru/chdk/
Tiskni
Sdílej:
Mi šlo o jiné funkce než eliminace špatných pixelů.Aha. Já jsem bral jako nejdůležitější právě tohle, protože muset kvůli tomu do servisu mi přijde jako pěkná blbost.
Například to skriptování by se mi jako hračičkovi velice líbilo. Ale pokud to opravdu některé modely umí, tak to by bylo fakt něco!To skriptování některé dřívější Olympusy (snad z řady C-2xxx) mívaly, ale pak se od toho (z neznámého důvodu) upustilo.
Wow! Tak o tomto jsem vůbec neměl tušení a teď jsem ještě raději, že jsme letos k Vánocům sestře pořídili Canon A570 IS.
CHDK určitě vyzkouším. Mockrát děkuji za zápisek.