Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet.zkus ho pustit ze dvou metrů na dlažky ... (vážně, tohle je podle mne docela důležitý kritérium)
zkus ho pustit ze dvou metrů na dlažky ... (vážně, tohle je podle mne docela důležitý kritérium)tak to máš blbý, dlažky by měl zvládnout jenom z metru btw, hned první večer jsem si ho poznačil, vylítnul mi na zahradě z kapsy na (chodníkovou, hrubou) dlaždici a lehce se odřel na spodním konci, ale jinak v pohodě (u jinejch mrch se mi stává, že se rozlítnou - přinejmenším baterka vypadne), a dál přežil už tři pády v autě z palubky, když jsem ho testoval jako GPS (měl bych si pořídit držák ...
Přinejhorším si v bazaru koupím další Nokii 3100.... kolik mas nahrano na beach rallye?
Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet.zatím nic, počkej do pátku na ASU
Stylus s propiskou, laserem a diodovým svítítkem je opravdu luxusní.bohužel silně nepraktický, pokud to chce člověk tahat po kapsách ...
Baterka prý moc nevydrží, ale zatím se mi ji nepovedlo vybít.tak to ani nezkoušej, umí se nabíjet jen při běžícím systému, a s úplně vybitou baterkou jaksi nenaběhne (ani na nabíječce; když nastartuje, tak ho nabíječka udrží a baterka se dá vyměnit, USB, ač teoreticky dává dostatečný proud, ho v chodu neudrží)
Jednoduše, když Freerunnera zapojíš, tak se ti objeví nové síťové zařízení /dev/usb{číslo}.... pokud má v jádře modul usbnet (resp. usb_net na některých distribucích) a pokud nemá tu smůlu, že FreeRunner není kompatibilní s jeho USB řadičem to zjistí z výpisu dmesg - bude tam něco o tom, že nemůže přiřadit adresu zařízení nebo tak, pokud je to ok, tak to může vypadat takto:
usb 5-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 62 usb 5-2: configuration #1 chosen from 2 choices usb0: register 'cdc_ether' at usb-0000:00:1d.3-2, CDC Ethernet Device, fe:2c:b9:44:85:cc usb 5-2: New USB device found, idVendor=1457, idProduct=5122 usb 5-2: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 usb 5-2: Product: RNDIS/Ethernet Gadget usb 5-2: Manufacturer: Linux 2.6.24/s3c2410_udcpokud tu smůlu má, mělo by pomoci donutit řadič pracovat v režimu USB 1.1 další možný problém je špatné jádro na FR, např. s ASU ze včerejška USB síť nejede jinak občas se to nějak správně nezdetekuje, často se mi to stává když nechám FR zapojený v USB a restartuju ho - stačí pak vytáhnout a znova zastrčit USB kabel
Tomu normálně přiřadíš IP adresu atd.doporučuje se 192.168.0.200, FreeRunner má 192.168.0.202, takže (Michale Kubečku nekamenujte mě
# ifconfig usb0 192.168.0.200
Potom už se jenom k přiřazené IP připojíš pomocí ssh.... sluší se říci, že se připojí jako "root" a heslo že je prázdné, tj. stačí odentrovat
Tiskni
Sdílej: