Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Inu děti,to bylo tak: za devatero routery a devatero NATy žil byl jeden malý chlapec. Ten chlapec používal Windows XP a Internet Explorer. I jednoho dne se rozhodl vyzkoušet Firefox.
A co se nestalo! Firefox byl mnohem hezčí a lepčejší než už starý IE 6.0. A ten chlapec, Tomáš se jmenoval, se s Firefoxem brzy skamarádil. Chodili spolu na dlouhé procházky po internetu, jen co telefoní linka stačila. Ve škole mu ale jeden kamarád ukázal podivnou věc. Operu! Ta Tomáše naprosto uchvátila! Ta úžasná gesta myší, integrovaný RSS reader a e-mailový klient. Přestože operu moc nemá rád, raději holduje Bachovým fugám a Passacaglii c-moll, tak se do Opery zamiloval a s hodným Firefoxem se vídal minimálně. Jednoho dne se ale Opera začala nemít ráda s https a tak se Tom přestěhoval blízko moře zvaného Opičí a w okně Operu již neviděl.
Ale jelikož je Tomáš zapřísáhlý Gnomák, tak na FireFoxe úlně nezanevřel a skamarádil svého tučňáka s tím ohnivým lišákem. Ale po Opeře se mu tuze stýskalo... Ale co naplat GTK a Qt je jako oheň a voda. Nedalo mu to a tak svého lišáka naučil stejným kouskům jako uměla Opera. Lišáček si poradil RSS i s gesty myší. Vypadáto že náš příběh spěje ke konci, ale opak je pravdou...
Po několika týdnech se Firefox roznemohl a nakazil i tučňáka. Tato nemoc se projevovala zatuhnutím a nedalo se nic jiného dělat, než je oba násilně uspat a pak zase propudit. Jednoho dne tato nemoc vypukla v obzlášť těžké podobě a Tomášovi nezbývalo nic jiného, než lišáka utratit ...
Pohádka ale nemůže končit smutně, viďte. Tomáš nakonec Opeře odpustil a stáhnul si novou verzi a to statickou, díky čemuž se vyhl instalaci [osobní názor]ošklivých Qt knihovnám[/osobní názor]. A pokud neumřeli žijí šťastně až do smrti ...
Tiskni
Sdílej: