Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Inu děti,to bylo tak: za devatero routery a devatero NATy žil byl jeden malý chlapec. Ten chlapec používal Windows XP a Internet Explorer. I jednoho dne se rozhodl vyzkoušet Firefox.
A co se nestalo! Firefox byl mnohem hezčí a lepčejší než už starý IE 6.0. A ten chlapec, Tomáš se jmenoval, se s Firefoxem brzy skamarádil. Chodili spolu na dlouhé procházky po internetu, jen co telefoní linka stačila. Ve škole mu ale jeden kamarád ukázal podivnou věc. Operu! Ta Tomáše naprosto uchvátila! Ta úžasná gesta myší, integrovaný RSS reader a e-mailový klient. Přestože operu moc nemá rád, raději holduje Bachovým fugám a Passacaglii c-moll, tak se do Opery zamiloval a s hodným Firefoxem se vídal minimálně. Jednoho dne se ale Opera začala nemít ráda s https a tak se Tom přestěhoval blízko moře zvaného Opičí a w okně Operu již neviděl.
Ale jelikož je Tomáš zapřísáhlý Gnomák, tak na FireFoxe úlně nezanevřel a skamarádil svého tučňáka s tím ohnivým lišákem. Ale po Opeře se mu tuze stýskalo... Ale co naplat GTK a Qt je jako oheň a voda. Nedalo mu to a tak svého lišáka naučil stejným kouskům jako uměla Opera. Lišáček si poradil RSS i s gesty myší. Vypadáto že náš příběh spěje ke konci, ale opak je pravdou...
Po několika týdnech se Firefox roznemohl a nakazil i tučňáka. Tato nemoc se projevovala zatuhnutím a nedalo se nic jiného dělat, než je oba násilně uspat a pak zase propudit. Jednoho dne tato nemoc vypukla v obzlášť těžké podobě a Tomášovi nezbývalo nic jiného, než lišáka utratit ...
Pohádka ale nemůže končit smutně, viďte. Tomáš nakonec Opeře odpustil a stáhnul si novou verzi a to statickou, díky čemuž se vyhl instalaci [osobní názor]ošklivých Qt knihovnám[/osobní názor]. A pokud neumřeli žijí šťastně až do smrti ...
Tiskni
Sdílej: