Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Celkem zajímavý dokument ve stylu Michaela Moora o Radaru v Čechách. Názor si utvořte sami.
http://video.google.com/videoplay?docid=8988743492919612368&hl=en
Inu děti,to bylo tak: za devatero routery a devatero NATy žil byl jeden malý chlapec. Ten chlapec používal Windows XP a Internet Explorer. I jednoho dne se rozhodl vyzkoušet Firefox.
Dnes bych Vám chtěl představit svůj počítač, na kterém provozuju Linux. Jak možná titulek napoví hostname je pocitadlo .
Všeho moc škodí. I Linuxu. Pokud je člověk přepracovaný, může se stát téměř cokoliv. Onehdy se mi stalo, že když jsem se proubouzel, chtěl jsem pohnout rukou. Nic zvláštního - řeknete si. Ale jak sem byl rozespalej přemýšlel jsem, kde v /dev je ruka připojená. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že neběžim na Linuxu :-). Totální schýza...
Nedávnou jsem si na notebook nainstaloval ArchLinux (super distro, doporučuju) a při té příležitosti jsem si rovnou zkompiloval jádro (kompilace jádra už je téměř součástí instalace ). Jelikož se mi doposavad při mých pokusech s kernelem nedařilo nastavit všechno tak, jak by to ideálně mělo být, musel jsem používat initrd. Tak jsem si řekl, takhle ne (původně jsem chtěl parafrázovat jistou reklamu, ale už jí mám plné zuby a rozmyslel jsem si to) a začal jsem schánět různé materiály v češtině (přece je to jenom můj defaultní jazyk
). Tak si je tu píšu, abych až je budu hledat našel a když se i vám budou hodit tím lépe.
Minule se v diskuzi, zmínilo: co takhle Linux like práci se schránkou? V jednom prispěvku byly zmíněny tyto aplikace
True X-Mouse Gizmo, není špatný, ale našel jsem, podle mne lepší trošku, applikaci. O ní později. Co se týče Ditto, nějak mi nechodilo (asi chyba mezi klávesnicí a myší), tak jsem si taky něco našelPodle mě je ArchLinux momentálně asi nejlepši Linuxová distribuce, jediné, co mi docela vadí, je správa runlevelů - téměř žádná. Dřív sem byl na RedHatu a posléze na Fedoře a tam mi to přišlo docela vychytaný, akorát se přidávaly linky do příslušných adresářů a připřechodu do jinýho runlevelu se vyply ty služby, které tam neměly běžet.
Možná jsem objevil Ameriku, ale nedá mi to . Objevil jsem to teda dřív, když jsem instalil ArchLinux na notebook, ale dneska jsem si na to vzpoměl, když jsem to psal do komentáře k anketě.
V diskuzi v
předchozím zápisu
o ClearLooks pro WinXP, se kdosi zmínil, že mu chybí virtuální plochy a přesouvání oken. To mi nedalo a započal sem googlit. A co se nestalo - našel jsem .
Jedna z výhoda Linuxu je, že si svůj desktop, ať je to Gnome, Kde, Fluxbox..., můžete snadno libovolně vytunit. Jak často se snaží uživatel přeměnit pomocí nějakého tématu svoje Gnome na Maca či Windows? Ale pokud jste nuceni pracovat ve "zlých ošklivých" Windows, proč je neupravit tak, aby alespoň ten feeling nebyl tak hrozný ? Pokud máte rádi Gnome a nesnášíte Windows a musíte v nich pracovat zkuste ClearLooks for Windows XP.