Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podle mě je ArchLinux momentálně asi nejlepši Linuxová distribuce, jediné, co mi docela vadí, je správa runlevelů - téměř žádná. Dřív sem byl na RedHatu a posléze na Fedoře a tam mi to přišlo docela vychytaný, akorát se přidávaly linky do příslušných adresářů a připřechodu do jinýho runlevelu se vyply ty služby, které tam neměly běžet.
Největší problém je asi Xkama. Defaultně se v ArchLinuxu používá runlevel 3, pro Xka je ale obvyklý 5. Jak řešíte spouštění Xek? Někde jsem četl, že někdo přidal gmd do DAEMONS v /etc/rc.conf - to mi ale nepřije nejšťastnější. Kdybych chtěl náhodou nabootovat třeba do single, tak se Xka taky spustí. Někdo se přihlašuje do konzole a pak startx, to mi přijde trošku nepohodlné.
Já jsem to vyřešil tak, že jsem do /etc/inittab přidal řádku
x:5:wait:/etc/rc.d/gdm start
Celý inittab pak vypadá takto:
# # /etc/inittab # # Runlevels: # 0 Halt # 1(S) Single-user # 2 Not used # 3 Multi-user # 4 Not used # 5 X11 # 6 Reboot id:5:initdefault: rc::sysinit:/etc/rc.sysinit rs:S1:wait:/etc/rc.single rm:2345:wait:/etc/rc.multi rh:06:wait:/etc/rc.shutdown su:S:wait:/sbin/sulogin -p x:5:wait:/etc/rc.d/gdm start c1:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/1 linux c2:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/2 linux c3:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/3 linux c4:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/4 linux c5:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/5 linux c6:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/6 linux ca::ctrlaltdel:/sbin/shutdown -t3 -r now # End of file
Jak to řešíte vy? Máte nějaké lepší řešení? Rád se ho dozvím.
Tiskni
Sdílej:
BTW jaký je rozdíl mezi
x:5:respawn:/opt/gnome/sbin/gdm -nodaemon
a
x:5:wait:/etc/rc.d/gdm start
?
Jasně, v druhém případě běží jako daemon, jaký je praktický rozdíl?
Jsem neskonale vděčný za to, že Arch používá jednoduché (a přesto mocné) BSD-like in it skripty a nemá žádnou složitou správu runlevelů.mozno keby sa ti uracilo ich pochopit, tak by ti nepripadali zlozite :P