Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Podle mě je ArchLinux momentálně asi nejlepši Linuxová distribuce, jediné, co mi docela vadí, je správa runlevelů - téměř žádná. Dřív sem byl na RedHatu a posléze na Fedoře a tam mi to přišlo docela vychytaný, akorát se přidávaly linky do příslušných adresářů a připřechodu do jinýho runlevelu se vyply ty služby, které tam neměly běžet.
Největší problém je asi Xkama. Defaultně se v ArchLinuxu používá runlevel 3, pro Xka je ale obvyklý 5. Jak řešíte spouštění Xek? Někde jsem četl, že někdo přidal gmd do DAEMONS v /etc/rc.conf - to mi ale nepřije nejšťastnější. Kdybych chtěl náhodou nabootovat třeba do single, tak se Xka taky spustí. Někdo se přihlašuje do konzole a pak startx, to mi přijde trošku nepohodlné.
Já jsem to vyřešil tak, že jsem do /etc/inittab přidal řádku
x:5:wait:/etc/rc.d/gdm start
Celý inittab pak vypadá takto:
# # /etc/inittab # # Runlevels: # 0 Halt # 1(S) Single-user # 2 Not used # 3 Multi-user # 4 Not used # 5 X11 # 6 Reboot id:5:initdefault: rc::sysinit:/etc/rc.sysinit rs:S1:wait:/etc/rc.single rm:2345:wait:/etc/rc.multi rh:06:wait:/etc/rc.shutdown su:S:wait:/sbin/sulogin -p x:5:wait:/etc/rc.d/gdm start c1:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/1 linux c2:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/2 linux c3:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/3 linux c4:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/4 linux c5:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/5 linux c6:2345:respawn:/sbin/agetty 38400 vc/6 linux ca::ctrlaltdel:/sbin/shutdown -t3 -r now # End of file
Jak to řešíte vy? Máte nějaké lepší řešení? Rád se ho dozvím.
Tiskni
Sdílej:
BTW jaký je rozdíl mezi
x:5:respawn:/opt/gnome/sbin/gdm -nodaemon
a
x:5:wait:/etc/rc.d/gdm start
?
Jasně, v druhém případě běží jako daemon, jaký je praktický rozdíl?
Jsem neskonale vděčný za to, že Arch používá jednoduché (a přesto mocné) BSD-like in it skripty a nemá žádnou složitou správu runlevelů.mozno keby sa ti uracilo ich pochopit, tak by ti nepripadali zlozite :P