Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Vzpomněl jsem si, že jsem onehdá někde zahlédl běžet hru Ski Challenge na Linuxu. Zkusil jsem to. Funguje to.
Tadyje instalační soubor ke stažení. Ve wine jsem to nainstaloval, ve winecfg nastavil ovladač zvukové karty na Esound (jinak to nemluvilo) a běží to i na mém AMD Turion X2, aniž bych ho upekl (drží se kolem 70 stupňů). V nastavení hry je ještě na výběr mezi OpenGL a DirectX, já zvolil OpenGL, ale běželo to i s DirectX.
OS - Ubuntu 10.10
Jádro - 2.6.35-32-generic
Wine - 1.2.2
Zdravím. V seriálu V, který sem včera dokoukal, se objevuje mě neznámý OS. Možná to ani není OS, jen skin do okenního manažera. Anebo jsou to jen takový filmařský omalovánky. Netušíte někdo, co to doopravdy je?
Zdravím. Vybírám router pro domácí LAN a váhám mezi dvěma. Jeden je US Robotics 8004, druhý Ovislink IP-1000R
Ovislink nabízí za o něco menší cenu o něco víc muziky, nicméně ta značka je pro mě naprosto neznámá. Zato značka US Robotics se u mě dobře v minulosti zapsala V.90 dial-up modemy.
Chtěl bych tedy vážené P.T. čtenáře požádat o jejich zkušenosti v výše uvedenými kousky železa, nebo alespoň se značkami US Robotics a Ovislink jako takovými.
Děkuji velice
PS: Nenechte se zmást označením USR routeru, neboť USR8004, USR848004 a USR818004 jest totéž.
Po mnoha velmi přiznivých kritikách jsem se též rozhodl vyzkoušet Archlinux. A musím potvrdit, Arch je prostě paráda.
Instalace z FTP proběhla hladce, bez zádrhelů, zeditoval jsem pár konfiguráků a bylo hotovo. Samotný systém je velice přehledný, velmi snadno se administruje, což jednoho zvyklého na Slackware velmi potěší.
V repository sice nená Arch tolik softu jako třeba Gentoo, ale zase jsou tam poslední verze :-). Navíc je tu AUR - Archlinux User-community Repository. Tam se dá najít spousta věcí.
Pak je tu rychlost. Archlinux je kompilován pro procesory i686 (známá to věc), ale možná byste se divili, jak svižně běhá na mém PIII 450 MHz, 256 MB RAM. Předčí vše co sem tu doteď měl.
Takže, po zkušenostech s RedHatem, Mandrakem, Vectorem, Gentoo a hlavně Slackwarem Arch jednoznačně vyhrál.
PS: musel sem to sem napsat, bylo to ve mě jako v koze :-)
Docela by mě zajímalo jak je to s oblibou jednotlivých sportů na OH u čtenářů Ábíčka. Dovolil sem si proto připravit malou anketu.
Ještě do včerejška jsem se domníval, že jsem běloch. Pak přišel 'Ó veliký' a mou víru mi úplně zbořil.
Podle logiky našeho nejvyššího blahorodí není totiž černoch černochem, ale Afroameričanem, jedno narodil-li se v USA nebo třeba v Ugandě, jedno žije-li v Austrálii nebo Česku. Prostě Afroameričan vy pitomí pravičáci! To si pamatujte! Černoch je policky nekorektní výraz!
Pravil tak při interpelacích, když si ho opoziční poslanci dobírali kvůli jeho fekálšou, kterou provozuje s Jirkou Krampolem, kámošem, kterýmu je jinak z politity na nic (jak se sám nedávno vyjádřil).
Vzato logikou našeho premiéra nemohu být běloch, anžto tento výraz je stejně politicky nekorektní jako černoch, ale musím být Euroameričan :-D
Možná o tom někdo víte, možná ne, každopádně pro mě je to novinka a musím se o ní podělit. Našel jsem FTP na kterém jsou každý týden nové ISO obrazy Slackware-Current. Viděl jsem zopár lidí, že se po nich shání + dotazy jak je sestavit. Takže, tady to máte už připravené, stačí stáhnout a vypálit: ftp://ftp.slackware.no/pub/linux/ISO-images/Slackware/Current-ISO-build/
Před pár dny jsem se, po přečtení několik oslavných ód, rozhodl pro upgrade na nové X. Balíky pro Slacka 10.2 jsem nikde nenašel, takže hurá na kompilaci. Ačkoli se strašně nerad vzdávám, tohle sem zatim vzdal. Pořád jedu na X11R6.8.2. Všechny svý potíže sem nebudu přepisovat, jsou k vidění tady
Je mi z toho trochu smutno, anžto jsem zatím všechny problémy co sem na Linuxu měl nějak nakonec vyřešil. Ale na tomhle sem si vylámal zuby. Ani hodiny Googlování nepomohly. X.org prozatím vede 1:0 :-)Ze starších komponent sem si skládal nedávno počítač. Anžto sem neměl k dispozici ATX case, šoupnul sem to do átéčkovýho. Deska se tam krásně vejde, jen bylo potřeba lehce "vytůnit" zadek skříně. No a zdroj si hoví nahoře na caseu. Kdyby někoho napadlo jak to zakrytovat, budu mu vděčný :-)