Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Já rozdíl mezi SŠ a VŠ vidím také v tom, že na SŠ nebyl problém chybět jeden dva týdny v kuse. Zatímco na VŠ je to naopak. Když člověk potřebuje na týden pryč, tak se vždycky najdou nějaké předměty, kde si musí cvičení nahradit. A vůbec je s tím dost zařizování. Nadruhou stranu na některé předměty stačí přijít na první a poslední cviko a je to naprosto v pohodě. Tohle na SŠ nějak nešlo.
Jinak s tím, že více samostatnosti přináší více zodpovědnosti nelze než souhlasit, a kdo na to během prvního semestru nepřišel, tak na VŠ už většinou není.
No, někde možná ano, ale třeba 1. LF UK má ve studijním řádu tohle:
Čl. 10
Formy výuky
Obvyklými formami výuky studijních předmětů na fakultě jsou:
a) přednáška - účast je doporučená, není však podmínkou absolvování studijního předmětu;
Len poznámka k tej matematike: na škole mi to všetko pripadalo logické a zapadalo to do seba. Ako sa 4 Maxwellove rovnice vynorili na nečakaných miestach a ako sa niektoré veci zjednodušili prechodom na radiálny súradnicový systém ...
S odstupom viac než desiatky rokov ma ale škrie, že mi to vyfučalo z hlavy. Mám pocit, že sú veci, ktoré som slušne ovládal a teraz sú preč. Ostal len pocit, že som kedysi vedel. Vedel som dokázať, prečo kov nemôže byť priehľadný a ako sa chová vlnenie na nekonečnom vedení. Pripadám si, akoby som ohlúpol.
Vedel som dokázať, prečo kov nemôže byť priehľadný ...
Tiskni
Sdílej: