Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
... že chodit na poslední chívili se nevyplácí.
Každé úterý ráno mám tělocvik. Ráno... spíš ještě v noci, začíná v 6:30. Tento čas má své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří, že ráno si tělák odbudu a pak mám čas do 12, kdy mi začíná přednáškam, a občas se dá stihnou i něco užitečného. Jedna z nevýhod je, že pokud jdu v pondělí trošku dýl spát, tak mám ráno problém vstát. Přesně tohle se mi tento týden stalo.
Ráno jsem krapet zaspal a vzbudil jsem se až 6:11. Vyřítil jsem se z postele a během chvilky jsem lětěl ze schodů ven na ulici. Když už jsem byl kousek od zastávky tramvaje, zvolnil jsem krok. A hle, už mi to jede. Trošku popoběhnu a ... !?^#@đđ!?! Na obrubníku mi ujede noha a kontník zkouší novou polohu. V tom okamžiku mne napadne nejít na tělák, ale nechuť z připadného nahrazování je horší. V tramvaji tiše trpím a spolucestující si zřejmě myslí, že jsem sjetej... S vypětím všech sil se dobelhám do haly. Přece to nemůže bolet furt, to se rozhejbe. Převlíknu se a absolvuju rozcvičku. Nevypadá to tak zle, to bude fajn, ale hrát fotbal se mi s tím fakt nechce, tak si stoupnu do branky, ale ani to není ono.
Přeskočím pár nudných kapitol...
Nakonec jsem se odhodlal jít k doktoru. ("jít" není to pravé slovo, taťka mne tam odvezl) Rentgen naštěstí nenašel nic zlomeného, přesto se nade mnou smilovali a dostal jsem berle, bez kterých bych nebyl schopen se samostatně pohybovat ani po bytě.
Ponaučení: chodit včas a radši dřív. Přece jenom je to lepší než bejt dočasně nepohyblivej.
Tiskni
Sdílej:
Druhá, pravděpodobnější, varianta je, že v autorově dialektu znamená dýl = později. Jak to dělá, když chce opravdu říct dýl, to nevím.
Q:Vodkundapapa ty ses? A:Zez Plzne...(ze, mibo
Člověk s vysokoškolským vzděláním, který nedokáže zachránit topícící se dítě, protože neumí plavat. Neunese svoje vlastní batohy, nebo nevyběhne ani schody - to už není moc vtipné.Ve vlastním zájmu přiznej, že to nemáš z vlastní hlavy!
Ja si na telocvik nemuzu stezovat. Sice je povinny, ale da se vybrat ze sportu od plavani, pres voleybal az po bowling. Takze si jdu ted proste jednou tydne s kamaradam placnout do balonu. Jak uz nekdo psal. Sport je jedna z mala moznosti kde potkat spoluzaky.
Navic pokud by to cleveka hodne trapilo, tak neni problem zaridit si uvolneni.
Cítím s tebou a vřele souhlasím s několika předřečníky, kteří soudí, že tělocvik na VŠ by rozhodně neměl být povinný. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že povinná tělesná výchova (nejen na VŠ) je čítanková, neředěná, laboratorně čistá buzerace (dámy prosím prominou).S buzerací si dovolim nesouhlasit. Je potřeba si uvědomit, že sport na týhle úrovni dělá člověk předevšim pro sebe. A ačkoliv se to teď spoustě lidí nezdá, je to potřebný a potvrdí vám to zřejmě každej doktor. Tělo prostě nějakou aktivitu potřebuje a i kdyby si člověk na tělocviku dvakrát za rok něco zlomil, což bejvá pravděpodobně nejčastější vážnější úraz (zejména u kolektivních sportů), je to pořád příjemnější zážitek, než o deset let pozdějc bolesti zad a kloubů (a jejich deformace) v důsledku jejich enormní námahy, která je způsobená ochablym svalstvem. To jsou narozdíl od běžnejch zlomenin těžko léčitelný a často trvalý následky, za který si v drtivý většině případů můžeme sami.
Argument, že i vysokoškolák by měl ovládat základní fyzické aktivity, je sice naprosto správný, ale tady jde o zcela jiný problém.Základní fyzický aktivity by se pravděpodobně měly učit na základní a střední škole. Neni jich tolik, pravděpodobně půjde o nějakou tu atletiku, trochu gymnastiky a akrobacie, patří tam nějaká ta koordinace pohybů a samozřejmě základy běžnejch kolektivních sportů, předevšim míčovejch her. Učit se to v prváku na VŠ je docela pozdě. Už na střední škole se nedostatky blbě doháněj.
Tady jde o to, že člověk je (měl by být) bytost nadaná rozumem a měl by dělat věci proto, že je považuje za správné. Ne proto, že jsou mu nařízeny. Každá takováto povinná pitomost (pitomá povinnost, chceme-li) je urážkou druhu Homo Sapiens.To je hezká idea, ale v praxi to nefunguje. Jinak bysme nikdy nepotřebovali žádný řády, nařízení, vyhlášky nebo zákony. Ale zpět ke sportu a tělocviku. Ještě jsem neslyšel, že by se nedal tělocvik nějak "pořešit" ke spokojenosti obou stran (nebo aspoň tak, aby tam člověk nechodil s větším odporem, než do práce). Mě třeba baví florbal a vybral jsem si hodinu, kde po nás profesor nechce žádný světový rekordy ani jiný šílený výkony, prostě jenom hrajem, od začátku do konce, jak kdo umí, může a chce (v rámci pravidel hry). Lidem, který sport nebaví, nezajímá je a na tělocvik choděj "z donucení", doporučuju posilovnu. Většinou se tam dá aspoň poslouchat hudba, takže to rychlejc uteče a člověk nemusí poslouchat jen vrzání strojů.
doporučuju posilovnu. Většinou se tam dá aspoň poslouchat hudba, takže to rychlejc uteče a člověk nemusí poslouchat jen vrzání strojů.On takový pobyt v posilovně taky není nic moc po psychické stránce, pokud člověk vidí, kolik ty vazby kolem uzvednou a on se trápí s osmi kilovou jednoručkou.
zhuntuje se hůř, než kdyby se válel na gaučiNa druhou stranu, existuje přísloví - Co bolí, to roste
Bohužel, smutná pravda je, že ty bolesti zad a kloubů čekají každéhoNo dobře, ale to není argument proti cvičení, ne? Ostatně vrcholový sport naopak vede k vyššímu opotřebení ...