Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Jen takové malé varování. Pokud chcete mít jistotu, že před Vánoci dostanete své zaplacené zboží, pak si budete muset jít vystát frontu na pobočku.
Potřeboval jsem sluchátka. Jako vždy jsem zamířil právě do eshopu Alzy, objednal taková, která jsou skladem, zaplatil kartou, zvolil doručení do 24h a čekal. Během prvního dne čekání, mne tak napdlo, zda-li to nebude před Vánoci problém. A byl. Když i ke konci druhého dne bylo zboží ve stavu předáváme přepravci, tak jsem to vzdal, zavolal na infolinku, a objednávku zrušil. Další dva dny objednávka nezměnila status z "předáváme přepravci", tak doufám, že jim ji nakonec nebudu muset dojít omlátit od hlavu.
Banální příhoda? Ano. Akorát doufám, že někomu dalšímu ušetří nějaký ten den čekání. A tomu co momntálně garantují v pravém slupečku na jejich webu, bych taky raději moc nevěřil.
Update: Imho je problém spíše s přetíženou PPL, ale já vám to říkal.
.Na Lupě začíná vycházet seriál o IPv6. U prvního dílu mne zaujala diskuse. Především přístup k řešení problémů některých odpůrců tohoto protokolu.
Občas se zde objeví blog hanící notebooky značek Acer, Asus nebo jiných. Majetněší hned přizvukují, že jen idiot by si mohl koupit notebook takové značky. Hovno! Jen idiot jako já by si mohl koupit třetí notebook, kterému odjede motherboard po dvou letech používání. A neříkejte mi, že přenášení mezi školou a domovem je něco extrémního. Dát za notebook víc jak pět tisíc jsou vyhozené peníze.
Toť můj poslední zápis z mého IBM T43p, který se zítra asi nerozběhne.
Tak jdu zítra zase po třech letech do prváku. Místo abych konec prázdnin oslavil pozdním vstáváním, protože někdo zapoměl, že jaksi vůbec nějaký první ročník existuje.
Myslíte si, že přetaktování je dnes obtížná věc Že odemčení násobiče je těžký zásah do hardwaru, protože musím spojit dva body tužkou, eventuálně některý přerušit žiletkou. Ale prd...
Povídání o cestování s ČD se tady objevilo už celekm dost. Je čas podívat se na východ. Například do Rumunska. Malá poznámka na úvod. Pokud jsou vaše zážitky z Rumunska starší než dva roky, tak je rovnou zapomeňte. Změnilo se mnoho (alespoň co já můžu srovnávat).
Tak si pořád rejpu do kamarádů co mají notebook od Aceru a podobných značek jaký je to křáp. Skutečně pár Acerů jsem už zničených viděl. Všude tvrdím jak jsou notebooku od IBM a HP super. Kvalitní, spolelehlievé atp. A ono prd, ono i to HP se mi rozbilo. Po dvou letech motherboard v háji. Takže ve výběru spolehlivých notebooků už mi zbývá jen IBM.
Po roce a půl jsem se rozhodl, že je čas skončit se šňůrou dist-upgradů a začít odzačátku. Po přejmenování /etc
a /home
, následném smazání ostatních adresářů a spuštění instalátoru Ubuntu (nějaká testing verze Herd, či jak tomu říkají) jsem se dočkal nového systému. Takže co se vlastně za ten čas změnilo.
Jistě vám neunikly reklamy na Seznam.cz, kde se má najít chyba v kódu. Mám podobnou hádanku. Zjistěte z obrázku, proč se webová stránka nezobrazila. Jo a nezkoušejte navštívit cílovou stánku, než to zkusíte uhodnout.
Do dnešního dne mi nevadil. Teda né že jsem ho měl rád, ale když se někdo dovolal, tak jsem ho nechal aby mi poveděl koho a na co se chce zeptat, a pak mu prostě odpoveděl, že buď nemám čas, a nebo že nikdo koho se chtějí zeptat doma není. Nashledanou, konec.
Update: našel jsem dalších 13W, ty si bere APC Smart-UPS 400, takže příkon PC klesl na 78W.
Občas se zde objevují otázky a odhady ohledně spotřeby počítače. Nedávno se mi dostala do rukou kouzelná krabička od, PRE, která umí ukazovat aktuální příkon a počítat spotřebu za určitý čas. Stačí zasunout do zásuvky a koukat na display.
je když sedíte u notebooku na chalupě, kam se v zimě člověk dostane leda tak po svých. Jste bez elektřiny (dokud se nepustí agregát), topíte si v kamnech, a užíváte si Eurotelí CDMA, ačkoliv na mobilu nemá člověk ani čárku signálu. Jo a konečně začlo opravdu sněžit. Původně jsem chystal smysluplnější zápisek, ale nějak dochází baterka :)
Tak jsem se zase po delší době dostal k blogu. Při frekvenci 1 zápisek za měsíc bych mohl pomalu začít tvrdit, že si vedu deníček :). Takže co se to vlastně za minulý měsíc událo.
Minulý týden se mi na cvikách stala taková pěkná věc. Přišel jsem, sednul jsem si k počítači, zahýbal myší a párkrát klepnul do mezerníku. Nic se nestalo, tak jsem problém idnetifikoval jako vypnutý počítač. Sehnul se, stisknul tlačítko power a spokojeně se rozvalil v židli.
Před několika dny, si tady někdo stěžoval jak snadné je být v SORBS DNSBL databázi. Jeden nechápe co na tom někoho může naštvat než se mu to stane.
Vzhledem k tomu, že jsou prázdniny a já neměl zrovna co na práci, rozhodl jsem se, že zkusím testing větev Ubuntu. Zkráceně: je to na dobré cestě, ale pokud potřebujete pracovat, tak zůstaňte na stable. Problémů je spousta, většina z nich je zanesena v bugzille a jistě budou včas opraveny.
Tak na tohle, jsem si vzpomněl, když jsem se rozhodl trochu si doma předělat síť. Doteď jsem nechal na ADSL modemu od ZyXELu aby prováděl Maškarádu a na dalším PC se jen routoval provoz z domácí WiFi sítě. Rozhodnutí zkusit NAT 1-1 nedopadlo moc úspěšně.
Tak Samba bohužel není jen brazilský tanec, ale i něco jiného. Takový pěkný program, který umožňuje sdílení souborů mezi Linuxem a Windows, nebo taky například proměnit linuxový server v PDC pro Windows stanice. A co to má společného s Ldapem? Někam přece musím cpát údaje o uživatelích.
Pro sjednocení uživatelských účtů na více počítačích je ldap jednou ze zajímavých možností. Pokud v googlu zadáte vyhledávat "pam + ldap + Linux", dostanete mnoho návodů. Proto nebudu psát delší, a spíše se zaměřím na to, co v těchto návodech nenašel.
Pokud to někdo nezaregistroval, tak právě probíhá LinuxExpo. Právě jsem odtamtud přišel.
Asi před čtrnácti dny jsem zjistil, že Evolution 2.6 končně obsahuje komponentu "notes" a navíc, že ji umí synchronizovat s Palmem. Včera konečně uzrál čas na to pokusit se Evolution povýšit z verze 2.4 na 2.6, což se nakonec zvrhlo v nechtěný dist-upgrade.
Nekončím kvůli tomu tomu co řek Linus, nebo kdokoliv jiný. Ne protože má ošklivé ikonky, nebo protože je to moloch. Prostě dneska udělalo něco co už nechci zažít.
Tak se mi zda, ze blogy na Abclinuxu zacinaji vypadat jak odkladiste poznamek a konfiguracnich souboru.
Tak tuhle větu mi při přednášce z matematiky řekl kamarád , a hned byl zbytek přednášky veselejší. Jen ostatní byly poněkud zmateni co mi na derivacích připadá tak zábavné, že se usmívám. Jen se děsím až o Vánocích budu sestavovat svoji sbírku důkazů ke zkoušce.
Jako kazdy slusny clovek nemam ani ja misto hlavy harddisk. Zkratka potreboval jsem naky organizer casu. Pro pdacko do kapsy hluboko. Papirova verze, vzhledem k tomu ze rad ztracim vsemozne papirove materialy, taky neni uplne to prave. Zkratka potreboval jsem pouzivat kalendar v Evolutionu. Na notebooku, stolnim pocitaci a kdovi kde jeste.
Po predchozich peripetich zaclo vse fungovat. Po ctyrdenim pouzivan bych rad shrnul nekolik poznatku o tom jake to je prejit po nekolikal letech z modemu.
Aneb telekomunikacni neverending story pokracuje. Sice jsem jeste nezapojil ADSL modem, ale uz je tu prvni vyuctovani. Vesele...
Asi od roku jsem 95 pripojen do Internetu. Zive si vzpominam na svuj prvni modem. ISA karta, rychlost 14 kbps. Na prelomu let 98/99 jsem dospel k zaveru ze 56 kbps by bodlo a poridil si modem s rychlosti 56 kbps. Microcom Desk Porte 56K Voice. Poctivy modem, pripojeni pres seriovy port, zkratka parada. navic bezproblemove funguje doted. Nastal cas prejit na neco rychlejsiho.