Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Kamarádka mě poprosila, abych jí pomohl s výběrem nového počítače. Jelikož je podle mne trošku hloupost kupovat si sestavu, rozodl jsem se, že by bylo vhodnější nechat počítač se stavit (přestože mám SPŠE, nechce se mi ho stavět - nemám "padesátku"). Na stránkách, nejmenovaného obchodu jsou již předpřipravené sestavy, které je možno dokonfigurovat. Implicitně tam je optiská myš MS WheelMouse a k tomu podložka. To mne "lehce" zarazilo . Používáte k optické myši podložku? (Já ne)
Tiskni
Sdílej:
§1, odst. 2) Za elektrická zařízení se pro účely této vyhlášky považují zařízení, u nichž může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem, a zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.
Taky podložku ano, v práci, gelovou, občas i vlastní optickou drátovou myš, jinak na noťasu trackpoint.
Neznáš vyhlášku 50? O zacházení s elektrickými "předměty"? Máš v ní vypsané bezpečné hodnoty střídavého a stejnosměrného proudu atd., ochrany, barevné značení, vzdálenosti od vodičů pod proudem.
Jsou přesnější, podrobnějsí, stránky než ElektrikaCz?
Ty, hele, jestli děláš vejšku, tak jste to museli brát. Máš tam i barvu vodičů, kde se co zapojuje, fáze, nulák, ochranej.
Byl jsem na informatice v Plzni i na ČVUT a bralo se to na obojím
ČVUŤáci maj skripta, jsou celkem srozumitelný.
Mam před sebou "Úvod do elektrotechniky" od Cipra, Kříže a Kůly, vydal FEL ČVUT jako 10012. publikaci v r. 2002.
Obsah:
Další otázka: když vám už myš nekliká tak, jak "zamlada", koupíte novou, vytáhnete další, rezervní z krabice, jelikož přátelé dávaj darem takové náhradní, v té vadné vyměníte mikrospínač nebo něco jiného?
Já zatim a) kupoval další i b) vytahoval náhradní z krabice. Na ten mikrospínač jsem se nedostal, kuličkovou jsem se opravovat neodhodlal.