Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Což je super a doufám že to nikdo nehodlá opravovat :-)
Jsou to ty hnusné, zelené, dvakrát podtržené odkazy uvnitř textu, vyskytují se třeba na ČSFD a iDnes. Pokud používáte výhradně Konqueror (jako já), tak možná ani nevíte o existenci té hrůzy na těchto serverech.
Názorná ukázka z ČSFD: snímek z Firefoxu a Konqueroru (v něm teda navíc chybí banery, které blokuju, jelikož nejsem masochista).
Všimli jste si toho také? No není to prima? :-)
Konečně! Na tohle jsem dlouho čekal a ani jsem si to neuvědomoval, ale děsně mi to chybělo. Občas nutně musim rebootovat do Windows (kvůli CSku atp. :-D) a dočítat všechny taby v Akregatoru nebo je vytrhávat do Konqueroru bylo celkem nepříjemný. A teď je po problému. Ohromně mě teší jak jsou KDE čím dál lepší, ucelenější a integrovanější, konkurenční desktopový prostředí můžou jen tiše závidět (obzvlášť to ve Windows) :-)
Nevšiml jsem si že by tu někdo linkoval toto video, tak to hned napravím. Moc dobře mě pobavilo, je to milé a profesionální :-)
Jediná věc, co mi v Debianu pro Amd64
zatím chyběla, byl Flash plugin. Tento problém se ale dá vyřešit celkem precizně - následující postup
je sice tak trochu hack, ale úplně čistý .
Návod je inspirován postupem z Gentoo Fóra a upraven pro Debian Testing (a použitelný i v jiných debianech a ubuntech, balíky si ale na internetu musíte najít sami).
Řešil jsem problém, jak si na notebooku ušetřit práci s manuálním mountováním NFS disků. S notebookem samozřejmě cestuji mezi několika síťovými prostředími (přepínám je pomocí netenv
) a disky potřebuji připojovat jen v jednom z nich. Parametr auto
v souboru /etc/fstab
použít nelze, protože pokud není disk k dispozici, tak se start systému nepříjemně protáhne.
Nechtěně jsem vyzkoušel, kolik záložek vydrží Konqueror. Kdykoliv na webu narazím na zajímavou stránku nebo mě nějaká zaujala, ale nechce se mi ji hned číst, přidám ji k záložkám (do nejvyšší úrovně, ostatní jsou již pečlivě organizované). Záložky se tedy tiše plnili, ale promazávat se mi je stále nechtělo. Dnes menu přeteklo. Naposledy přidané položky se již nezobrazují, nevejdou se na obrazovku. Možná je načase je trochu pročistit
Tak nový e-mail od Seznamu příští týden prý přejde na ostrý provoz. Alespoň to napsal Ivo Lukačovič ve svém blogu. Jen aby do té doby spolehlivě fungoval i v Konqueroru, ještě jsem tam narazil na nějaké chyby, i když už se to trochu zlepšilo.
V tom článku se mi moc líbí obrázek s dopisem od nadšeného uživatele, který zřejmě poslal nápad na vylepšení. Obrázek je zmenšen a e-mailová adresa uživatele rozmazána. Přesto jsou všechny texty včetně té adresy čitelné