Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
↓
Jediná věc, co mi v Debianu pro Amd64
zatím chyběla, byl Flash plugin. Tento problém se ale dá vyřešit celkem precizně - následující postup
je sice tak trochu hack, ale úplně čistý .
Návod je inspirován postupem z Gentoo Fóra a upraven pro Debian Testing (a použitelný i v jiných debianech a ubuntech, balíky si ale na internetu musíte najít sami).
Konqueror používá pluginy ve formě programů, s kterými komunikuje přes DCOP - tím pádem není problém mít 64bitový Konqueror s 32bitovým pluginem. Naopak například Firefox má pluginy jako sdílené knihovny, takže u něj toto není možné (bez nějaké mezivrstvy).
Toto je plugin Konqueroru, který dále zavádí pluginy Netscapu - již jako sdílené knihovny, proto potřebujeme jeho 32-bitovou verzi.
Nejdříve nahradíme 64-bitový nspluginviewer jeho 32-bitovým protějškem. Konqueroru tato změna nebude vůbec vadit. Původní soubory zálohujeme:
# cd /usr/bin/ # mv nspluginscan nspluginscan64 # mv nspluginviewer nspluginviewer64
Stáhneme i386 balíček konqueror-nsplugins a z něj vypreparujeme soubory nspluginscan a nspluginviewer (třeba v MC vlezením do balíku a z CONTENTS) a ty nakopírujeme do /usr/bin/.
Tohle by stačilo, pokud by v systému byly všechny potřebné 32-bitové knihovny. Avšak určitě nejsou
Nyní se podíváme, které knihovny tomu chybí:
ldd /usr/bin/nspluginviewer | grep 'not found'
A tyto všechny vytáhneme z balíků pro i386 a nakopírujeme do /usr/lib32/.
Pokud máte Ubuntu můžete prostě nainstalovat balík ia32-libs-kde. V Debianu ale tento balík zatím není, takže na to půjdem manuálně, stáhneme balík kdelibs a z něj vytáhneme následující soubory (jsou to symlinky, takže samozřejmě i s tím, na co ukazujou):
Zkopírujeme je do /usr/lib32/.
Dále ještě budou chybět tyto:
Teď je už všechno připraveno, Konqueror již může používat 32-bitové Netscape pluginy. Stáhneme tedy Flash Player 9 Beta (první odkaz - Download Installer...), z něj vycucneme soubor libflashplayer.so a nahrajeme jej někam, kde ho Konqueror najde - například do ~/.mozilla/plugins/. V Konqueroru klikneme na tlačítko "Načíst nové pluginy" (v Nastavení - Moduly) a Flash by už měl fungovat včetně zvuku. A navíc i jakékoliv jiné 32-bitové Netscape pluginy.
Nový plugin můžeme otestovat na nějakém zábavném videu.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginviewer64 --rename /usr/bin/nspluginviewer
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginscan64 --rename /usr/bin/nspluginscan
for package in kdelibs4c2a konqueror-nsplugins libart libatk1.0 libaudio2 libfam0 libglib2.0 libgtk2.0 libidn11 libpango1.0 libqt3-mt
do
dpkg -x $package*.deb /emul/ia32-linux/
done
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginviewer /usr/bin
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginscan /usr/bin
ia32-libs
. (Píšu to sem proto, aby ho také někdo nepřehlédl, jako já, a nestrávil půl hodiny sháněním těch samých věcí co jsou v tom balíku