Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jediná věc, co mi v Debianu pro Amd64
zatím chyběla, byl Flash plugin. Tento problém se ale dá vyřešit celkem precizně - následující postup
je sice tak trochu hack, ale úplně čistý .
Návod je inspirován postupem z Gentoo Fóra a upraven pro Debian Testing (a použitelný i v jiných debianech a ubuntech, balíky si ale na internetu musíte najít sami).
Konqueror používá pluginy ve formě programů, s kterými komunikuje přes DCOP - tím pádem není problém mít 64bitový Konqueror s 32bitovým pluginem. Naopak například Firefox má pluginy jako sdílené knihovny, takže u něj toto není možné (bez nějaké mezivrstvy).
Toto je plugin Konqueroru, který dále zavádí pluginy Netscapu - již jako sdílené knihovny, proto potřebujeme jeho 32-bitovou verzi.
Nejdříve nahradíme 64-bitový nspluginviewer jeho 32-bitovým protějškem. Konqueroru tato změna nebude vůbec vadit. Původní soubory zálohujeme:
# cd /usr/bin/ # mv nspluginscan nspluginscan64 # mv nspluginviewer nspluginviewer64
Stáhneme i386 balíček konqueror-nsplugins a z něj vypreparujeme soubory nspluginscan a nspluginviewer (třeba v MC vlezením do balíku a z CONTENTS) a ty nakopírujeme do /usr/bin/.
Tohle by stačilo, pokud by v systému byly všechny potřebné 32-bitové knihovny. Avšak určitě nejsou
Nyní se podíváme, které knihovny tomu chybí:
ldd /usr/bin/nspluginviewer | grep 'not found'
A tyto všechny vytáhneme z balíků pro i386 a nakopírujeme do /usr/lib32/.
Pokud máte Ubuntu můžete prostě nainstalovat balík ia32-libs-kde. V Debianu ale tento balík zatím není, takže na to půjdem manuálně, stáhneme balík kdelibs a z něj vytáhneme následující soubory (jsou to symlinky, takže samozřejmě i s tím, na co ukazujou):
Zkopírujeme je do /usr/lib32/.
Dále ještě budou chybět tyto:
Teď je už všechno připraveno, Konqueror již může používat 32-bitové Netscape pluginy. Stáhneme tedy Flash Player 9 Beta (první odkaz - Download Installer...), z něj vycucneme soubor libflashplayer.so a nahrajeme jej někam, kde ho Konqueror najde - například do ~/.mozilla/plugins/. V Konqueroru klikneme na tlačítko "Načíst nové pluginy" (v Nastavení - Moduly) a Flash by už měl fungovat včetně zvuku. A navíc i jakékoliv jiné 32-bitové Netscape pluginy.
Nový plugin můžeme otestovat na nějakém zábavném videu.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginviewer64 --rename /usr/bin/nspluginviewer
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginscan64 --rename /usr/bin/nspluginscan
for package in kdelibs4c2a konqueror-nsplugins libart libatk1.0 libaudio2 libfam0 libglib2.0 libgtk2.0 libidn11 libpango1.0 libqt3-mt
do
dpkg -x $package*.deb /emul/ia32-linux/
done
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginviewer /usr/bin
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginscan /usr/bin
ia32-libs
. (Píšu to sem proto, aby ho také někdo nepřehlédl, jako já, a nestrávil půl hodiny sháněním těch samých věcí co jsou v tom balíku