Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vyšla nová vývojová verze Wesnothu 1.3.8. seznam změn. Změn je hodně, ale většinou drobných. Nejzajímavější mi přijde následující.
Nekdy lidem fakt nerozumim. Dozvedel jsem se, ze jsem arogantni v reakci na prispevek, ve kterem jsem s diky odmitnul nabidku abclinuxu na vytvoreni wiki s uvedenim duvodu, proc mi ta nabidka nevyhovuje. Proc? Je snad pro nekoho abclinuxu svatost, ktere je hrich neco odmitnout? Je snad arogance slusne odmitnout nabidu, ktera mi nevyhovuje? Pak jsem arogantni a nestydim se za to.
WML jazyk Wesnothu je dost podivný, špatně zdokumentovaný a proto obtížně použitelný, je to jen pro silné povahy. Podivná je i práce s proměnnými, které se věnuje tento zápisek. Vzhledem k mlhavým informacím roztroušených náhodně po celé wiki wesnothu se může stát, že zde budu psát bludy.
Wesnoth pro Linux je součástí repozitářů, takže zdánlivě ho není potřeba překládat. Přesto jsem si ho jako jeden z mála programů přeložil. Důvodů je tu několik.
Pomocí skriptu lze s uživatelem komunikovat. Lze mu zobrazit zprávu nebo dotaz s výběrem. Zpráva se může tvářit jako informační dialog nebo jako řeč některé jednotky. Nejčastěji se tak simuluje rozhovor několika jednotek mezi sebou, čímž se uživatel nenápadně uvede do příběhu a poskytnou se mu potřebné informace. Všechny dialogy a dotazy se dělají pomocí elementu [message].
Chvíli jsem pátral a dalo mi práci přijít na to, jak ve scénáři nastavit, aby v multiplayeru za jednu stranu vždy hrál počítač a tento měl mnou vybraného leadera a mohl verbovat mnou vybrané jednotky.
Chvíli jsem pátral a dalo mi práci přijít na to, jak ve WML spustit event v určitém kole pro určitou stranu. Tak si to sem poznamenám a třeba se to hodí i někomu jinému.
Je Zimbra novou odpovědí na Exchange+Outlook?
Občas tady narazím na nějaké podivné chování, nad kterým jen kroutím hlavou a říkám si, jak je možný, že to někdo naprogramoval takhle? Ale nikde se mi s tím nechce otravovat. Když jsem si teď založil blog, tak si to budu poznamenávat aspoň sem.
Na světě je spousta remcalů. remcají pořád, všude a proti všemu. Budiž jim to přáno, máme tu remcalokracii a remcat se může skoro proti všemu. Jedna remcalí skupinka, GTK haters si neříkají, tu remcá pořád proti GTK.