Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Wesnoth pro Linux je součástí repozitářů, takže zdánlivě ho není potřeba překládat. Přesto jsem si ho jako jeden z mála programů přeložil. Důvodů je tu několik.
Vlastním překladem se jednou ranou všechny problémy odstraní. Aby bylo možno mít několik verzí nainstalovaných současně, je potřeba při překladu zadat speciální parametry. Návod je pro Ubuntu 6.06, ale jinde by se situace něměla moc lišit.
V první řadě je potřeba do Ubuntu doinstalovat vývojové nástroje, nejsou-li již nainstalované. To se provede instalací balíčku build-essential pomocí správce balíčků Synaptic.
Dále je potřeba doinstalovat stejným způsobem vývojové (-dev) verze potřebných knihoven. Jsou to balíčky libsdl1.2-dev libsdl-image1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libsdl-net1.2-dev gettext libfreetype6-dev. Pozor, tohle se liší v závislosti na verzi Ubuntu a na verzi Wesnothu. Přesný seznam pro jednotlivé kombinace je zde. A znovu pozor, k tomu je ještě potřeba nainstalovat (ve výše uvedeném odkazu to není uvedeno) balíček python-dev.
Nakonec je potřeba stáhnout zdrojové kódy (source code). Odkazy najdete přímo na hlavní stránce wesnothu. Odkazy se jmenují stable a development a na zobrazené stránce hledejte odkazy Current stable version nebo Current development version. Jejich url se mění, proto je sem nedávám přímo.
Zdrojové kódy někam rozbalte, já používám adresář tmp, a na příkazovém řádku vlezte do rozbaleného adresáře wesnoth-verze. Zde je potřeba zadat tři příkazy, přičemž nejdůležitější je první. Je konfigurační a pro wesnoth 1.3.7 by měl vypadat nějak takto:
./configure --prefix=/usr/local/wesnoth137 --program-suffix=137 --with-preferences-dir=.wesnoth137 --enable-editor
Odešlete. Příkaz zkontroluje, zda je váš systém v pořádku a bude možno wesnoth přeložit. Když ne, skončí chybovým hlášením s kterým si budete muset poradit sami.
Když je všechno v pořádku, je možno přistoupit k překladu. Ten trvá dlouho a spouští se jednoduchým příkazem:
make
Ani ten nesmí skončit chybovým hlášením. Když překlad proběhne v pořádku, je možno wesnoth nainstalovat. To se provede příkazem:
sudo make install
Je potřeba mít administrační oprávnění, systém si od vás vyžádá heslo a wesnoth nainstaluje do adresáře /usr/local/wesnoth137. Uživatelé ne-Ubuntu distribucí nemohou obvykle použít sudo, ale mohou se třeba před tím přihlásit jako root.
Tím je všechno hotovo, spouštěcí soubory jsou:
/usr/local/wesnoth137/bin/wesnoth137 /usr/local/wesnoth137/bin/wesnoth_editor137
Je vhodné si na ně udělat symbolický link z /usr/bin nebo spouštěč na plochu či panel (podle toho co vám vyhovuje), abyste se k nim nemuseli vždy pracně proklikávat.
Tiskni
Sdílej:
/home miva obcas nasaveno, ze v nem nesmi byt binarky.
Co to? Jak se to dělá a jak se to projevuje?"dh_make --createorig" a následné "fakeroot debian/rules binary"nebo když už nic jiného, tak alespoň
checkinstalltakhle to prát do systému pomocí make install mi přijde v dnešní době trochu pozadu
wraith@frodo:~$ whereis checkinstall checkinstall: wraith@frodo:~$ whereis fakeroot fakeroot: wraith@frodo:~$ whereis gvim gvim: /usr/bin/gvim /usr/bin/X11/gvim /usr/share/man/man1/gvim.1.gzTakže je to tak, jak jsem tušil, tvorba balíčku. Vzhledem ke složitosti a protože je to v každém distru jinak to považuji u osobního překladu a instalace wesnothu za nepotřebné. Příliš špatný poměr cena/výkon. Odinstalace je snadná, přeinstalace zbytečná, snad nikdy jsem nic nepřeinstalovával a v případě mimořádné potřebné potřeby lze smazat/přeložit/nainstalovat znova. Ale jestli chceš, napiš příslušné rules a já to k návodu připojím jako možnou alternativu.
sudo apt-get install dh_make
sudo apt-get install fakeroot
sudo apt-get install checkinstalltaky nic?
dh_makenapíše ti
Type of package: single binary, multiple binary, library, kernel module or cdbs? [s/m/l/k/b]dej
s[enter]
Maintainer name : marek Email-Address : marek@new-krobuzon Date : Sun, 16 Sep 2007 11:19:33 +0200 Package Name : wesnoth Version : 1.2.6 License : blank Type of Package : Single Hit < enter> to confirm:tady stačí [enter] - když budeš chtít něco změnit můžeš napíše ti:
Could not find wesnoth_1.2.6.orig.tar.gz Either specify an alternate file to use with -f, or add --createorig to create one.takže:
dh_make --createorigvytvoří se ti adresář se zálohovanýmy zdrojáky pak
sa následně [enter] a:
Done. Please edit the files in the debian/ subdirectory now. wesnoth uses a configure script, so you probably don't have to edit the Makefiles.máš vytvořený adresář "debian" - nic v něm měnit nemusíš, pokud nechceš, pokud jo, tak v něm je soubor "rules" ve kterém můžeš doplnit parametry pro configure a make to je asi nejsložitější část - teď stačí zadat v adresáři se zdrojáky - NE v adresáři "debian"
fakeroot debian/rules binarya jít na kafe - pokud je všechno dobře vytvoří se ti v nadřazeném adresáři balíček pro debian pro uživatele co to nezná je nejlepší volbou "checkinstall" - a klidně mě vem kamenem - opravdu jsem s ním nikdy neměl problém - rozhodně je pro něj pak lepší
apt-get remove něco.debnež od boku neco ručně mazat v /usr, /etc a podobně vyzoušej to - uvidíš, nechci Tě o něčem přesvědčovat
jinak co se týká složitosti: první příkaz :
dh_make --createorig
klávesa "s"
[enter]druhý příkaz :
fakeroot debian/rules binarypřejít o adresář nahoru a třetí příkaz :
dpkg -i *.debzas taková pakárna to není a za ten klid při od/reinstalaci a podobně to stojí malý příklad: kdysi jsem zkoušel nainstalovat do gimpu místo "script-fu" "tini-fu" a udělal jsem to pomocí "makeinstall" a hned jsem měl o zábavu postaráno, aby mi vůbec gimp fungoval
dpkg -i
napíše a můžeš to buďto ručně, nebo pomocí apt-get -f install
doinstalovat
Je mozno ho bez problemu prenest na jiny system ? podle mých zkušeností ano (pokud je to deb.based)