Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Vyšla nová vývojová verze Wesnothu 1.3.8. seznam změn. Změn je hodně, ale většinou drobných. Nejzajímavější mi přijde následující.
WML jazyk Wesnothu je dost podivný, špatně zdokumentovaný a proto obtížně použitelný, je to jen pro silné povahy. Podivná je i práce s proměnnými, které se věnuje tento zápisek. Vzhledem k mlhavým informacím roztroušených náhodně po celé wiki wesnothu se může stát, že zde budu psát bludy.
Wesnoth pro Linux je součástí repozitářů, takže zdánlivě ho není potřeba překládat. Přesto jsem si ho jako jeden z mála programů přeložil. Důvodů je tu několik.
Pomocí skriptu lze s uživatelem komunikovat. Lze mu zobrazit zprávu nebo dotaz s výběrem. Zpráva se může tvářit jako informační dialog nebo jako řeč některé jednotky. Nejčastěji se tak simuluje rozhovor několika jednotek mezi sebou, čímž se uživatel nenápadně uvede do příběhu a poskytnou se mu potřebné informace. Všechny dialogy a dotazy se dělají pomocí elementu [message].
Chvíli jsem pátral a dalo mi práci přijít na to, jak ve scénáři nastavit, aby v multiplayeru za jednu stranu vždy hrál počítač a tento měl mnou vybraného leadera a mohl verbovat mnou vybrané jednotky.
Chvíli jsem pátral a dalo mi práci přijít na to, jak ve WML spustit event v určitém kole pro určitou stranu. Tak si to sem poznamenám a třeba se to hodí i někomu jinému.