V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
/home miva obcas nasaveno, ze v nem nesmi byt binarky.
Co to? Jak se to dělá a jak se to projevuje?"dh_make --createorig" a následné "fakeroot debian/rules binary"nebo když už nic jiného, tak alespoň
checkinstalltakhle to prát do systému pomocí make install mi přijde v dnešní době trochu pozadu
wraith@frodo:~$ whereis checkinstall checkinstall: wraith@frodo:~$ whereis fakeroot fakeroot: wraith@frodo:~$ whereis gvim gvim: /usr/bin/gvim /usr/bin/X11/gvim /usr/share/man/man1/gvim.1.gzTakže je to tak, jak jsem tušil, tvorba balíčku. Vzhledem ke složitosti a protože je to v každém distru jinak to považuji u osobního překladu a instalace wesnothu za nepotřebné. Příliš špatný poměr cena/výkon. Odinstalace je snadná, přeinstalace zbytečná, snad nikdy jsem nic nepřeinstalovával a v případě mimořádné potřebné potřeby lze smazat/přeložit/nainstalovat znova. Ale jestli chceš, napiš příslušné rules a já to k návodu připojím jako možnou alternativu.
sudo apt-get install dh_make
sudo apt-get install fakeroot
sudo apt-get install checkinstalltaky nic?
dh_makenapíše ti
Type of package: single binary, multiple binary, library, kernel module or cdbs? [s/m/l/k/b]dej
s[enter]
Maintainer name : marek Email-Address : marek@new-krobuzon Date : Sun, 16 Sep 2007 11:19:33 +0200 Package Name : wesnoth Version : 1.2.6 License : blank Type of Package : Single Hit < enter> to confirm:tady stačí [enter] - když budeš chtít něco změnit můžeš napíše ti:
Could not find wesnoth_1.2.6.orig.tar.gz Either specify an alternate file to use with -f, or add --createorig to create one.takže:
dh_make --createorigvytvoří se ti adresář se zálohovanýmy zdrojáky pak
sa následně [enter] a:
Done. Please edit the files in the debian/ subdirectory now. wesnoth uses a configure script, so you probably don't have to edit the Makefiles.máš vytvořený adresář "debian" - nic v něm měnit nemusíš, pokud nechceš, pokud jo, tak v něm je soubor "rules" ve kterém můžeš doplnit parametry pro configure a make to je asi nejsložitější část - teď stačí zadat v adresáři se zdrojáky - NE v adresáři "debian"
fakeroot debian/rules binarya jít na kafe - pokud je všechno dobře vytvoří se ti v nadřazeném adresáři balíček pro debian pro uživatele co to nezná je nejlepší volbou "checkinstall" - a klidně mě vem kamenem - opravdu jsem s ním nikdy neměl problém - rozhodně je pro něj pak lepší
apt-get remove něco.debnež od boku neco ručně mazat v /usr, /etc a podobně vyzoušej to - uvidíš, nechci Tě o něčem přesvědčovat
jinak co se týká složitosti: první příkaz :
dh_make --createorig
klávesa "s"
[enter]druhý příkaz :
fakeroot debian/rules binarypřejít o adresář nahoru a třetí příkaz :
dpkg -i *.debzas taková pakárna to není a za ten klid při od/reinstalaci a podobně to stojí malý příklad: kdysi jsem zkoušel nainstalovat do gimpu místo "script-fu" "tini-fu" a udělal jsem to pomocí "makeinstall" a hned jsem měl o zábavu postaráno, aby mi vůbec gimp fungoval
dpkg -i
napíše a můžeš to buďto ručně, nebo pomocí apt-get -f install
doinstalovat
Je mozno ho bez problemu prenest na jiny system ? podle mých zkušeností ano (pokud je to deb.based)
Tiskni
Sdílej: