Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Stačilo by trochu respektu a není problém.Očividně trpíš stejným nedostatkem respetku. Říkat můžeš, co chceš, ale tvoje zvolená forma a postoj jasně ukazují, že myslíš pouze na sebe. Klidnš si namlouvej, že píšeš blog. Podle mě a mnohých dalších jsi prostě zvolil špatné médium.
Váš názor, že v prostoru který vám poskytne kupříkladu email.seznam.cz vám může provozovatel či spíš další uživatelé kecat do toho komu, jaké a jak píšete maily je ... no prostě vašeA ostatní používatelia nejako vidia zoznam mailov, ktoré ste odoslali ?. Provozovatel může stanovit pravidla, ale pokud se chováte v rámci těchto pravidel, nemůže vám kecat do toho, jak prostor, který vám poskytl, používáte. Například vás nutit, abyste místo těch třech mailů poslal jen jeden sloučený, protože on si myslí, že vzhledem k obsahu by to bylo lepší. To je naprosto uhozené a divím se, kolika lidem to tady nedochází.
Pánové, totalita je už pár let za námi. Je tu právo na svobodu projevu a za toto právo se hodlám bít. Divím se, a moc se divím, že vy, uživatelé svobodného software, to nechápete. Publikovat na svém blogu, který mi poskytnul abclinuxu, hodlám tak, jak uznám za vhodné já a ne vy.Výkriky o totalite sú na webe prevádzkovanom súkromnou spoločnosťou zľahka mimo. Publikovanie na takom webe so slobodou prejavu veľa nemá.
Nad tím co mi říkají ostatní jsem se zamyslel. Jedni mi říkají, nepiš moc příspěvků, piš jeden a ten doplňuj. Druzí mi říkají, to je pěkná hloupost, nemám šanci poznat že jsi nějaký příspěvek doplnil. Tak si vyberte. Je tu spousta názorů, já se hodlám řídit svými. Témat o wesnothu tu budu mít víc i kdyby se všichni na hlavu stavěli, a tato témata budu podle potřeby doplňovat tak, aby postupem času vznikly ucelené a tématicky roztříděné informace. To je moje volba.Rovnako je možné dopisovať informácie do nepublikovaného článku a ten vo vhodnom okamihu publikovať - napríklad vtedy až budú tie informácie ucelené a tématicky roztriedené - podľa môjho názoru je toto voľba, ktorú by ocenili mnohí (vrátane redakcie, pretože sa domnievam, že Robert by sa nebránil článku na takú tému).
Tiskni
Sdílej: