Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.11.1. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána nová verze 15.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04 1.1 a 20.04 OTA-11. Vedle oprav chyb a drobných vylepšení je řešen také středně závažný bezpečnostní problém.
I letos vyšla řada ajťáckých adventních kalendářů: Advent of Code 2025, Perl Advent Calendar 2025, CSS Advent Calendar 2025, Advent of A11Y 2025, Advent of AI Security 2025, Advent of Agents (in Google) 2025, Advent of Svelte 2025, …
Dnes to bude opravdu hutné, silné kafe, protože sepíšu dohromady tři různé myšlenky dnešního rána. Jak je to opravdu s maturitou z matiky, jak se poučili z vichřice správci zeleně u nás v Řečkovicích a skandální odhalení, že ve skutečnosti neprasí cyklisti, ale... A jelikož spěchám na oběd, bude to rychlé
.
Před několika dny jsem zaslechl úryvek z poslanecké sněmovny. Teprve po včerejší debatě s kolegy (také studenty učitelství matiky pro SŠ) mi došlo, proč nebyla uzákoněna povinná maturita z matematiky. Důvod je prostý. V poslanecké sněmovně by neseděl patrně nikdo s maturitou. Některým jedincům tam totiž dělají problém prosté kupecké počty (odčítání), takže řešení nějaké, třeba kvadratické, rovnice po nich opravdu nemá smysl požadovat. Jistý pán tam pronesl "Dnes, nějakých čtrnáct patnáct let po devětaosmdesátém...". Jelikož to nebyla nahrávka starší jednoho dne, mají v poslanecké sněmovně buď časoprostorovou trhlinu s časovým posunem tři čtyři roky nebo se do poslanecké sněmovny může dostat člověk, který nedokáže odečíst 1989 od 2007...
Zdá se, že v naší městké části řečkovické se páni radní poučili z jistého známého českého filmu a ne z nedávné vichřice. Rozhodli se totiž naše luhy a háje provětrat "zkrácením" keřů na délku maximálně 10 cm od země, pravděpodobně proto, aby tak umožnili případným dalším poryvům větrů důkladně pokosit zbylou vegetaci. Jako alternativní vysvětlení se nabízí aplikace nějakého moderního výzkumu v oblasti podpory vegetačních cyklů u keřů či snaha vyčistit ten několikaletý nános bordelu, který tam pravidelně vytváří spoluobčané, kterým je za těžko odnést obal od müssli tyčinky či vyžvýkanou žvýkačku o pět metrů dál do koše. První alternativu vyvrací zkušenost s nedávným kácením zcela proschlého stromu, které bylo provedeno v asi deseti stupňovém mrazu (což vypovídá o křehkosti takového stromu) osobou, která na strom vylezla s nastartovanou motorovkou a pak ořezávala větve ve své bezprostřední blízkosti. Závěračné utnutí kmene provedli metodou "kývání naříznutého kmene na všechny strany" bez jakéhokoliv zajištění, ačkoliv strom strál asi dvaapůl metru od (obydleného) paneláku na straně s okny.
Myslíte si, že na silnicích prasí cyklisti? Ne, není tomu tak. Ve skutečnosti opravdu prasí -- cyklistky! Dneska ráno (asi před půl hodinou
), jedu takhle do školy a zastavuji před kruháčem na Slovaňáku. Stojím blízko krajnice a těsně přede mnou čeká ještě jedna škodovka, až se uvolní místo na kruháči. Sotva škodovka povolí brzdy, prosviští mezi mnou a zadním kolem škodovky v kombinéze oděná slečna na silničáku, předjede i škodovku, vhrne se na kruháč, načež jí dochází síly a předjíždí ji škodovka a následně i já... No třeba budou její orgány ještě celé, až to zkusí mezi dvěma auty, aby je mohli alespoň někomu transplantovat.
Howgh, konec dnešní dávky blábolů, jdu na oběd.
.
Tiskni
Sdílej:
To by člověk nevěřil, jaká věda se skrývá za obyčejným Hookovým zákonem.
než přišla cvika z pružnosti a plasticity.Pružnost II. je pohodová záležitost, ne? Kdo teď v Brně učí?To by člověk nevěřil
No dobrá, je pravda, že takové věci jako je malá násobilka člověk na vysoké (obzvláště na matice) pod náporem oborů integrity, zbytkových tříd a metrických prostorů zapomene rychleji než se dostane do půlky studia
, ale pokud někdo mluví v poslanecké sněmovně, mohl by se při tak náročné početní úloze pokusit dostat alespoň do tolerance +-1 rok
...
je to jen vzdálenost 2 bodů v R**1To záleží na tom jak se taková vzdálenost počítá. Leckdo by mohl říct, že kecáš
To se mi na tobě líbí.
. (Opraveno.)
.