Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsme se dočkali. Zpoza z******** zkouškového období na nás vykoukl nový semestr a už je tu první důvod k úsměvu. Dnešek je totiž na Masarykově univerzitě dnem přihlašování do skupin celouniverzitního tělocviku a tak většina studentské části akademické obce obsadila počítače, aby v 17.00, kdy "to" vypukne, zvolila kýženou skupinu dříve, než ostatní kolegové, kterým se jistě podaří vyčerpat kapacitu nejpozději do dvou minut od spuštění.
Zbývá ještě skoro hodina. Přesto na FI už není skoro žádný volný počítač a s přípojkama pro notebooky je to podobné. Nevím, čím to je, ale oproti minulému semestru je tu vcelku klidná atmosféra. Nostalgicky vzpomínám na minulý semestr, kdy se přesně v celou ozývalo nervózní ťukání myší či klávesnice z každého kouta a "nepotřebné" moduly ISu (jako jsou diskusní fóra) byly vypnuty už brzy odpoledne, aby byl celý výpočetní výkon všech serverů k dispozici nátlaku většiny studentů univerzity v jednu chvíli. Já jsem už připraven. Jsem přihlášen, v prohlížeči čeká čtyřikrát otevřená stránka s přihlášením do skupiny horostěny a čas mám synchronizovaný s fakultním timeserverem. Snad budu rychlejší než jistá studentka, která si minulý semestr stěžovala, že jí přesně v celou spadl Internet Explorer a než ho stihla znovu spustit a přihlásit se (asi 3 minuty), byly už všechny skupiny plné ...
Update: Zbývá necelých 10 minut a fóra jsou už vypnutá (resp. počítání příspěvků). Počet přihlášených stoupnul za posledních pár minut o 1000 na hodnotu 3903 uživatelů a roste. Kvůli **** webovému rozhraní mailů na centrum.cz mi spadl prohlížeč, ale zvládl jsem se ještě znovu přihlásit. Škoda, že nevím, kde hledat statistiky vytížení a počtu uživatelů. Jdu hledat .
Tiskni
Sdílej:
To mi je povědomé