Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jelikož jsem na škole úspěšně absolvoval kurs C++, řekl jsem si, že by bylo pěkné naučit se i Javu. Něco jsem už vyrobil v NetBeansech v J2ME pro svůj mobil, ale "naklikání" GUI a sesmolení kódu podle pár příkladů tak, že to sotva jede, nepovažuju za programování. Inu vydal jsem se do knihovny a zapůjčil knihu se sympatickým názvem Java bez předchozích znalostí od jistého Jamese Koegha...
Asi jsem si špatně vyložil název, ale obsah knihy mě opravdu pobavil. Bohužel jsem se nedostal za první kapitolu, protože neoplývám dostatkem času na čtení anekdot a básnických přirovnání počítačových termínů. První co mně zarazilo byla věta "Zdrojový kód se musí uložit do souboru s rozšířením .java". Asi jsem zaspal dobu, ale letmo tuším, že zdrojáky jsou obyčejné soubory čistého textu, takže jaképak rozšíření. Aha, už to chápu. Opět nová terminologie (viz můj zápis o VisualStudiu, kde nejsou files, ale items a místo Run se pouští Start debugging), jsem to ale zpátečník... Píši si do slovníčku přímo pod Items = Files dálší položku: koncovka (extenze) = rozšíření.
Pokračuji v četbě a zjišťuji, že styl, jakým je kniha napsaná, objasňuje význam slovního spojení "bez předchozích znalostí". Stačí umět číst a zmáčknout čudlík s nápisem "power". Zbytek je v knize vysvětlen za použití originálních přirovnání, která navozují příjemné představy např. vinného sklípku. Například se dočítám, že s pamětí počítače je to jako s vinným sklípkem. Jsou v něm přihrádky na lahve a každá lahev vína je nějaká informace. Nevýhodou jazyka B pak je, že pro libovolný počet lahví rezervuje vždy stejný počet přihrádek. A to se nevyplatí. Proto vznikl jazyk C, který už umí pro jednu lahev vína rezervovat jednu přihrádku. A to se vyplatí! Názorné a ještě k tomu poetické.
Co závěrem? Knihu doporučuji lidem, kteří neumí nic jiného, než zapnout počítač a chtěli by umět programovat. Dozví se spoustu zajímavých informací a pokud budou mít trpělivost se čtením barvitých přirovnání, dočkají se jistě i výsledků své programátorské práce. Pokud však již víte, co je to paměť, co je to program apod., asi vám naroste plnovous, než se dostanete k tomu, jak vypadá HelloWorld.java. Jediné, co musím vytknout, je ten nešťastný překlad slov "with extension .java".
A ještě jeden OT: Dneska jsem testoval Kororu -- to xgl je fakt supr, akorát nechápu, jak do distra, které má ukázat "hravé" GUI může někdo nacpat Gnome. Než jsem tam našel nějaké možnosti přizpůsobení vzhledu, měl jsem uvařené špagety a krom toho aplikace pro změnu stylu spadla při volbě jakéhokoliv stylu. Už chápu, proč Linus nemá rád Gnome Btw. Ještě, že mě napadlo, podívat se do /etc, kde jsem našel seznam pár klávesových zkratek. Jinak bych ani nevěděl, jak nastavit průhlednost, otočit plochu apod.
Tiskni
Sdílej:
sudo su