Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jelikož jsem na škole úspěšně absolvoval kurs C++, řekl jsem si, že by bylo pěkné naučit se i Javu. Něco jsem už vyrobil v NetBeansech v J2ME pro svůj mobil, ale "naklikání" GUI a sesmolení kódu podle pár příkladů tak, že to sotva jede, nepovažuju za programování. Inu vydal jsem se do knihovny a zapůjčil knihu se sympatickým názvem Java bez předchozích znalostí od jistého Jamese Koegha...
Asi jsem si špatně vyložil název, ale obsah knihy mě opravdu pobavil. Bohužel jsem se nedostal za první kapitolu, protože neoplývám dostatkem času na čtení anekdot a básnických přirovnání počítačových termínů. První co mně zarazilo byla věta "Zdrojový kód se musí uložit do souboru s rozšířením .java". Asi jsem zaspal dobu, ale letmo tuším, že zdrojáky jsou obyčejné soubory čistého textu, takže jaképak rozšíření. Aha, už to chápu. Opět nová terminologie (viz můj zápis o VisualStudiu, kde nejsou files, ale items a místo Run se pouští Start debugging), jsem to ale zpátečník... Píši si do slovníčku přímo pod Items = Files dálší položku: koncovka (extenze) = rozšíření.
Pokračuji v četbě a zjišťuji, že styl, jakým je kniha napsaná, objasňuje význam slovního spojení "bez předchozích znalostí". Stačí umět číst a zmáčknout čudlík s nápisem "power". Zbytek je v knize vysvětlen za použití originálních přirovnání, která navozují příjemné představy např. vinného sklípku. Například se dočítám, že s pamětí počítače je to jako s vinným sklípkem. Jsou v něm přihrádky na lahve a každá lahev vína je nějaká informace. Nevýhodou jazyka B pak je, že pro libovolný počet lahví rezervuje vždy stejný počet přihrádek. A to se nevyplatí. Proto vznikl jazyk C, který už umí pro jednu lahev vína rezervovat jednu přihrádku. A to se vyplatí! Názorné a ještě k tomu poetické.
Co závěrem? Knihu doporučuji lidem, kteří neumí nic jiného, než zapnout počítač a chtěli by umět programovat. Dozví se spoustu zajímavých informací a pokud budou mít trpělivost se čtením barvitých přirovnání, dočkají se jistě i výsledků své programátorské práce. Pokud však již víte, co je to paměť, co je to program apod., asi vám naroste plnovous, než se dostanete k tomu, jak vypadá HelloWorld.java. Jediné, co musím vytknout, je ten nešťastný překlad slov "with extension .java".
A ještě jeden OT: Dneska jsem testoval Kororu -- to xgl je fakt supr, akorát nechápu, jak do distra, které má ukázat "hravé" GUI může někdo nacpat Gnome. Než jsem tam našel nějaké možnosti přizpůsobení vzhledu, měl jsem uvařené špagety a krom toho aplikace pro změnu stylu spadla při volbě jakéhokoliv stylu. Už chápu, proč Linus nemá rád Gnome Btw. Ještě, že mě napadlo, podívat se do /etc, kde jsem našel seznam pár klávesových zkratek. Jinak bych ani nevěděl, jak nastavit průhlednost, otočit plochu apod.
Tiskni
Sdílej:
sudo su