Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Neskutečně mě vytáčí hlášky typu "Příkazová řádka zemřela s DOSem" apod. Za prvé příkazová řádka DOSu bylo nedochůdče, které mělo naprosto dětinské nedostatky a za druhé na produktech jisté firmy M$ je vidět, že ač tvrdí jak je jejich systém klik-cvak super, příkazovou řádku stejně implementují a dokonce v novějších "systémech" přidali další (na unixu dávno zcela běžné) vlastnosti, jako třeba historii.
Včera se mi naskytla opět příležitost, poukázat na kvality BASHe. Ačkoliv se považuji za průměrného uživatele bez nějakých extra znalostí skriptování v BASHi, výrazně jsem si ušetřil práci. Stáhl jsem ve škole bratrovi "slidy" z Céčka, jenže náš fakultní webserver disponuje úžasnou možností volby kódování. Výsledkem bylo stažení každého ze souborů asi desetkrát a pokaždé s ukončením ".iso-8859-2" a jinými, podle kódování. Problém je, že firefox si neumí poradit se soubory blabla.htm.iso-8859-2 a chce je mermomoci ukládat. Hromadné přejmenování souborů nestačí, protože v jednotlivých stránkách jsou odkazy i s extenzí iso-8859-2 a tak jsem BASHi sdělil:
for S in *.htm.iso-8859-2; do sed -s "s/\.iso-8859-2//g" $S > ${S%.iso-8859-2}; rm $S; done;
A bylo vyhráno. Stručně, jasně, výstižně. A teď ať to někdo nakliká za podobný čas!
Jo a proč nemám rád Widle? Protože jsem je dnes po dlouhé době spustil. Bylo to poprvé, co jsem se odvážil se s nimi připojit do fakultní sítě (studuju už druhým rokem ) a to proto, že mi nechodil jabber na FC3 a tak jsem to chtěl testnout na Win. Jenže velmi brzo mi přišel email z fakultni administrativy, že mi zablokovali do 28. 11. účet na WiFi, protože jsem připojil zavirovaný počítač, který šířil nákazu. No ještě, že jsem aktualizoval Avast, který nic nenašel... I will kill Bill
Update: Ještě doplním svoji oblíbenou fičuru při kompilaci: ./configure && make; cp /dev/urand /dev/dsp
, což spustí configure, pokud je úspěšné, tak i make a až to skončí, začne mi chrčet v reprácích, já se zvednu od televize a jdu pokračovat v práci Jen doplním, že uživatelé KDE si prvně musí killnout atrsd...
Tiskni
Sdílej:
-s
je zbytečné a -e
neuškodí)
for S in *.htm.iso-8859-2; do sed -e "s/\.iso-8859-2//g" -- "$S" >"${S%.iso-8859-2}"; rm -- "$S"; done
module add 7-zip-4.xy
- číslo jsem už zapomněl, už je to dlouho, co jsem to instaloval Pokud jde o WiFi na FI MUNI, tak jsem viděl, že sloužilo (a možná ještě slouží) mj. k dobré zábavě v průběhu přednášek - a to ke stahování DC++. A pak tam nemají být viry.Jo, spousta lidí přes WiFi opravdu stahuje na přednáškách filmy z P2P sítí, za což je spousta jiných včetně mne proklíná, protože pak AP nestíhá a mně se nenačte ani blbej IS. Jinak, jak jsem psal, Wi(n)dows (za to co mi udělaly jim slušně říkat nebudu) jsem připojil do fakultní sítě poprvé a opravdu nevyužívám služeb žádné P2P sítě, ani kolejnetu (bydlím v Brně (doma)). Jinak pokud jsi měl co dočinění s FI, tak jistě chápeš, že na některých přednáškách se dají dělat jen dvě rozumné věci -- spát nebo brouzdat po ábíčku či diskusních fórech...
S takouto prednáškou treba v prvom rade urobiť zásadnú vec: neísť tam...
command.com
nebyl zase tak špatný. Pokud tam byl doskey
Ndos.com nebo 4dos.com byl jeste lepsi.
cmd.exe
(ale umírá zároveň s ním). command.com
žádnou historii, nebo nedejbože editaci příkazového řádku, neměl..
doskey
doskey
se dá ještě použít <F3> pro zobrazení posledního příkazu. (To se však s doskey
vylučuje, tam je na to všude jinde obvyklá šipka nahoru.)
... Ale co, jsou na dobré cestě.Ano, a mají co dohánět.
nedosahuje kvalit TotamCommandera.Kvalit? Já teda nevím, ale v TotalCommanderu se nedaji menit ani prava ani vlastnici a skupina souboru. Tak jakypak kvality
dd
s přesměrovanými vstupy a výstupy. Občas se to zasekává a nefunguje to se scponly.