Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Dnes to bude jako obvykle lehce schizofrenní zápisek, ale vždyť už mě znáte
. Včera jsem se konečně dočkal mailu od cybex.cz, který mi oznamoval, že mám nachystaný svůj "hardwarový dáreček" k vyzvednutí.
Jo, sedl jsem na šalinu a trandil směr Lidická. Po cestě jsem si ještě koupil brzdné špalky, jelikož je mám pěkně sjeté a kolo by občas i mohlo brzdit. To to dělám napínavé, že?
. No dobře: tak jsem si koupil M-Audio Keystation 49e. Je to (midi) master keyboard se 49 klávesami (4 oktávy + jedno céčko zdarma
), programovatelným "wheel-kolečkem", programovatelným "sliderem" a dalšími pěknými "advanced" funkcemi, které se aktivují tak, že stisknete tlačítko "advanced function" a pak naťukáte kouzelnou kombinaci na klaviatuře. Tak například Fis4+D4+E4+C5 znamená změnit nástroj na 45 (enter). Pěkné je, že tato hračka je podporovaná přímo ALSOU, takže veškeré "linuxové nastavování" spočívalo v položení na stůl, nabootování, zapojení USB kabelu z kláves a jejich zapnutí. Napájí se to z USB, hotplug automaticky zavedl příslušné moduly do jádra a mám další "zvukovku" s midi. Jen mě trochu zaskočilo, že na krabici bylo obligátní "made in China" následované cedulkou "Pinnacle studios", ale hraje se na tom pěkně, má to i dynamiku úhozu (která mi sice jako varhaníkovi spíš vadí, ale znáte to, to je feature!), tak co bych za těch 2,19 kKč chtěl, že?
Jediné, co mě trochu zdrželo bylo zjišťování, jak přinutit výstup z kláves hrát na softwarovém syntetizátoru. No to je jednoduché. Stačí příslušný výstupní midi port přesměrovat na příslušný vstupní. A to umí (jak jsem se dočetl v Midi-HowTo) aconnect. aconnect -i vypíše vstupní midi zařízení/porty, aconnect -o výstupní. No a aconnect 72:0 128:0 mi propojil mé klávesy s fluidsynthem. Jak jsem poté zjistil, nebylo ani nutné zatěžovat procesor softwarovou syntézou, jalikož můj SoundBlaster Live! umí syntézu hardwarovou. Dlouho jsem nevěděl, jak to rozchodit, ale teď jsem zjistil, že stačí stáhnout "balíček" awesfx, který obsahuje asfxload, kterým do zvukovky nahraju příslušný sound font a jedu. Jen mě trápí, že nejsem schopen nastavit efekty zvukovky. Nevíte někdo jak na to? Přecejen "arena" či "concert hall", které si nastavím na Widlích mají něco do sebe, když chce člověk nahrát varhanní soundfont. Bez toho dozvuku je to nechutně umělé... Jen pro doplnění ještě poznamenám, že ve Win98 (které jsou narozdíl od Linuxu oficiálně podporované) se mi to zatím nepodařilo rozjet a že jsem doplnil hw záznam (tu na ábíčku)...
Tato podkapitolka je volným pokračováním té předchozí. Po neúspěchu s W98 jsem se rozhodl zkusit WinXP. Jelikož mi už víc jak od června nejedou (obligátní a neustále se opakující problém s hal.dll), lapl jsem CD, našel svůj licenční klíč z MSDNA AA a strčil CD do mechaniky. Párkrát jsem to zopakoval, jelikož jsem netušil, že na "opravu systému" potřebuju mít jakousi disketu, tak jsem nakonec spustil normální instalaci. Dostal jsem se do fáze, kdy jsem byl ujištěn, že musím sformátovat existující WinXP oddíl, protože je na něm málo místa. Tak jsem zvolil rychlé naformátování na FAT32 a pak už se rozeběhla instalace, která po asi půl hodině zrestartovala počítač. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že krom toho, že mám (samozřejmě
) přepsaného GRUBa, jede mi můj Slackware nějak pomalu a hlavně swapuje jak šílený. Po chvilce bádání jsem zjistil, že instalátor WXP se totiž rozhodl místo naformátování Windowsího oddílu zrušit (nikoliv naformátovat, ale odstranit) následující oddíl -- t.j. můj swap... Holt páni v Microsoftu asi dospěli k závěru, že když si chci nainstalovat ten jejich bazmek, nepotřebuju žádný linuxový swap...
Tiskni
Sdílej:
Swap: 979924 0 979924Ale pořád ho ještě potřebuji, zrovna včera jsem měl spuštěné vmware společně s netbeans a nějaká ta stovka mega paměti hned chyběla ...
SwapTotal: 144548 kB
SwapFree: 67216 kB
A to mám puštěnou jen Operu v PekWM a pár adeskletů...
Běžně mám ve swapu 300 - 400 MB a ve špičkách přes půl giga.
. Ačkoliv dokud jsem nepoužíval syntézu na zvukovce, ale fluidsynth, procesor makal permanentně na 100% a často se to sekalo... Jen počkej, až budu mít novej stroj
Vzdyt se to na cca 20 cd verzi dostalo vcelku rychle do obehu, pravda, clovek to musel vymlatit z Majkiho, nebo Trnky, ale slo to...