V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dnes to bude jako obvykle lehce schizofrenní zápisek, ale vždyť už mě znáte . Včera jsem se konečně dočkal mailu od cybex.cz, který mi oznamoval, že mám nachystaný svůj "hardwarový dáreček" k vyzvednutí.
Jo, sedl jsem na šalinu a trandil směr Lidická. Po cestě jsem si ještě koupil brzdné špalky, jelikož je mám pěkně sjeté a kolo by občas i mohlo brzdit. To to dělám napínavé, že? . No dobře: tak jsem si koupil M-Audio Keystation 49e. Je to (midi) master keyboard se 49 klávesami (4 oktávy + jedno céčko zdarma
), programovatelným "wheel-kolečkem", programovatelným "sliderem" a dalšími pěknými "advanced" funkcemi, které se aktivují tak, že stisknete tlačítko "advanced function" a pak naťukáte kouzelnou kombinaci na klaviatuře. Tak například Fis4+D4+E4+C5 znamená změnit nástroj na 45 (enter). Pěkné je, že tato hračka je podporovaná přímo ALSOU, takže veškeré "linuxové nastavování" spočívalo v položení na stůl, nabootování, zapojení USB kabelu z kláves a jejich zapnutí. Napájí se to z USB, hotplug automaticky zavedl příslušné moduly do jádra a mám další "zvukovku" s midi. Jen mě trochu zaskočilo, že na krabici bylo obligátní "made in China" následované cedulkou "Pinnacle studios", ale hraje se na tom pěkně, má to i dynamiku úhozu (která mi sice jako varhaníkovi spíš vadí, ale znáte to, to je feature!), tak co bych za těch 2,19 kKč chtěl, že?
Jediné, co mě trochu zdrželo bylo zjišťování, jak přinutit výstup z kláves hrát na softwarovém syntetizátoru. No to je jednoduché. Stačí příslušný výstupní midi port přesměrovat na příslušný vstupní. A to umí (jak jsem se dočetl v Midi-HowTo) aconnect. aconnect -i
vypíše vstupní midi zařízení/porty, aconnect -o
výstupní. No a aconnect 72:0 128:0
mi propojil mé klávesy s fluidsynthem. Jak jsem poté zjistil, nebylo ani nutné zatěžovat procesor softwarovou syntézou, jalikož můj SoundBlaster Live! umí syntézu hardwarovou. Dlouho jsem nevěděl, jak to rozchodit, ale teď jsem zjistil, že stačí stáhnout "balíček" awesfx, který obsahuje asfxload, kterým do zvukovky nahraju příslušný sound font a jedu. Jen mě trápí, že nejsem schopen nastavit efekty zvukovky. Nevíte někdo jak na to? Přecejen "arena" či "concert hall", které si nastavím na Widlích mají něco do sebe, když chce člověk nahrát varhanní soundfont. Bez toho dozvuku je to nechutně umělé... Jen pro doplnění ještě poznamenám, že ve Win98 (které jsou narozdíl od Linuxu oficiálně podporované) se mi to zatím nepodařilo rozjet a že jsem doplnil hw záznam (tu na ábíčku)...
Tato podkapitolka je volným pokračováním té předchozí. Po neúspěchu s W98 jsem se rozhodl zkusit WinXP. Jelikož mi už víc jak od června nejedou (obligátní a neustále se opakující problém s hal.dll), lapl jsem CD, našel svůj licenční klíč z MSDNA AA a strčil CD do mechaniky. Párkrát jsem to zopakoval, jelikož jsem netušil, že na "opravu systému" potřebuju mít jakousi disketu, tak jsem nakonec spustil normální instalaci. Dostal jsem se do fáze, kdy jsem byl ujištěn, že musím sformátovat existující WinXP oddíl, protože je na něm málo místa. Tak jsem zvolil rychlé naformátování na FAT32 a pak už se rozeběhla instalace, která po asi půl hodině zrestartovala počítač. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že krom toho, že mám (samozřejmě ) přepsaného GRUBa, jede mi můj Slackware nějak pomalu a hlavně swapuje jak šílený. Po chvilce bádání jsem zjistil, že instalátor WXP se totiž rozhodl místo naformátování Windowsího oddílu zrušit (nikoliv naformátovat, ale odstranit) následující oddíl -- t.j. můj swap... Holt páni v Microsoftu asi dospěli k závěru, že když si chci nainstalovat ten jejich bazmek, nepotřebuju žádný linuxový swap...
Tiskni
Sdílej:
Swap: 979924 0 979924Ale pořád ho ještě potřebuji, zrovna včera jsem měl spuštěné vmware společně s netbeans a nějaká ta stovka mega paměti hned chyběla ...