Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dnes to bude jako obvykle lehce schizofrenní zápisek, ale vždyť už mě znáte . Včera jsem se konečně dočkal mailu od cybex.cz, který mi oznamoval, že mám nachystaný svůj "hardwarový dáreček" k vyzvednutí.
Jo, sedl jsem na šalinu a trandil směr Lidická. Po cestě jsem si ještě koupil brzdné špalky, jelikož je mám pěkně sjeté a kolo by občas i mohlo brzdit. To to dělám napínavé, že? . No dobře: tak jsem si koupil M-Audio Keystation 49e. Je to (midi) master keyboard se 49 klávesami (4 oktávy + jedno céčko zdarma
), programovatelným "wheel-kolečkem", programovatelným "sliderem" a dalšími pěknými "advanced" funkcemi, které se aktivují tak, že stisknete tlačítko "advanced function" a pak naťukáte kouzelnou kombinaci na klaviatuře. Tak například Fis4+D4+E4+C5 znamená změnit nástroj na 45 (enter). Pěkné je, že tato hračka je podporovaná přímo ALSOU, takže veškeré "linuxové nastavování" spočívalo v položení na stůl, nabootování, zapojení USB kabelu z kláves a jejich zapnutí. Napájí se to z USB, hotplug automaticky zavedl příslušné moduly do jádra a mám další "zvukovku" s midi. Jen mě trochu zaskočilo, že na krabici bylo obligátní "made in China" následované cedulkou "Pinnacle studios", ale hraje se na tom pěkně, má to i dynamiku úhozu (která mi sice jako varhaníkovi spíš vadí, ale znáte to, to je feature!), tak co bych za těch 2,19 kKč chtěl, že?
Jediné, co mě trochu zdrželo bylo zjišťování, jak přinutit výstup z kláves hrát na softwarovém syntetizátoru. No to je jednoduché. Stačí příslušný výstupní midi port přesměrovat na příslušný vstupní. A to umí (jak jsem se dočetl v Midi-HowTo) aconnect. aconnect -i
vypíše vstupní midi zařízení/porty, aconnect -o
výstupní. No a aconnect 72:0 128:0
mi propojil mé klávesy s fluidsynthem. Jak jsem poté zjistil, nebylo ani nutné zatěžovat procesor softwarovou syntézou, jalikož můj SoundBlaster Live! umí syntézu hardwarovou. Dlouho jsem nevěděl, jak to rozchodit, ale teď jsem zjistil, že stačí stáhnout "balíček" awesfx, který obsahuje asfxload, kterým do zvukovky nahraju příslušný sound font a jedu. Jen mě trápí, že nejsem schopen nastavit efekty zvukovky. Nevíte někdo jak na to? Přecejen "arena" či "concert hall", které si nastavím na Widlích mají něco do sebe, když chce člověk nahrát varhanní soundfont. Bez toho dozvuku je to nechutně umělé... Jen pro doplnění ještě poznamenám, že ve Win98 (které jsou narozdíl od Linuxu oficiálně podporované) se mi to zatím nepodařilo rozjet a že jsem doplnil hw záznam (tu na ábíčku)...
Tato podkapitolka je volným pokračováním té předchozí. Po neúspěchu s W98 jsem se rozhodl zkusit WinXP. Jelikož mi už víc jak od června nejedou (obligátní a neustále se opakující problém s hal.dll), lapl jsem CD, našel svůj licenční klíč z MSDNA AA a strčil CD do mechaniky. Párkrát jsem to zopakoval, jelikož jsem netušil, že na "opravu systému" potřebuju mít jakousi disketu, tak jsem nakonec spustil normální instalaci. Dostal jsem se do fáze, kdy jsem byl ujištěn, že musím sformátovat existující WinXP oddíl, protože je na něm málo místa. Tak jsem zvolil rychlé naformátování na FAT32 a pak už se rozeběhla instalace, která po asi půl hodině zrestartovala počítač. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že krom toho, že mám (samozřejmě ) přepsaného GRUBa, jede mi můj Slackware nějak pomalu a hlavně swapuje jak šílený. Po chvilce bádání jsem zjistil, že instalátor WXP se totiž rozhodl místo naformátování Windowsího oddílu zrušit (nikoliv naformátovat, ale odstranit) následující oddíl -- t.j. můj swap... Holt páni v Microsoftu asi dospěli k závěru, že když si chci nainstalovat ten jejich bazmek, nepotřebuju žádný linuxový swap...
Tiskni
Sdílej:
Swap: 979924 0 979924Ale pořád ho ještě potřebuji, zrovna včera jsem měl spuštěné vmware společně s netbeans a nějaká ta stovka mega paměti hned chyběla ...