Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »a komp mam nejnovejsi starej 6 let (na novej neni) a nejstarsi sou este 386ky a vsechny dodnes fungujou a to me tesi. me to staci na beznou praci. ale na moje experimenty s operacnima systemama by to chtelo drobet vykonnejsi stroj, ale 2 ci 3 roky starej by stale jeste vyhovoval. hlavni je cena - do kapsy je hluboko.
a bez kompu sem vydrzel celejch 10 dni kdyz sem byl v recku a taky to byl pekne stravenej cas. jenom kdyby to tam min peklo (no v kvetnu to este slo, v srpnu bych tam asi nevydrzel, ted navic tam hori ty lesy) ...Proti hulení mám všechno, smrdí to na celé kolo a k ničemu to není.Přesně...
Přesně tak, já taky preferuju mobilnější nástroj...Moc pěkný, ale kdyby měl píšťalky, byl by ještě hezčí
init=/bin/bash
v LILO, nikdo se nezlobil při překročení kvóty na serveru.
To ale nic není. S trochou štěstí si lze zařídit "vlastní" počítač s administrátorskými právy. Dá se využít téměř k čemukoliv. Ale není to naprosto samozřejmé, k tomu je potřeba mít na fakultě pracovní poměr, nebo dobré kontakty. Výpočetní technika je neekologická a plýtvá prostředky. Repasování starých strojů a dlouhodobé využívání nakoupené techniky je důvodem k označení za šílence. Kdo používá dva roky starý počítač je dnes implicitně považován za zpátečníka a kdo kupuje repasy, je šílenec, protože "ten starej použitej krám ti stejně brzo chcípne".Důvodem k označení za šílence je, když si někdo kupuje něco, co bude za měsíc za poloviční cenu. A dva roky starý počítač není o moc méně výkonný než ten dnešní, teď zrovna sedím u víc než 3 roky starého počítače a nedá se říct, že by mi to nějak vadilo. Výkonnostně na ty nejnovější zase tolik neztrácí.
Počítače jsou neopravitelné. Pokud se něco porouchá, je běžným postupem vyhození celé příslušné části (paměť, disk) a koupě nové. Nikdo se netrápí opravami, protože jsou cenově nerentabilní nebo technicky nerealizovatelné. Zlaté české ručičky mají smůlu, protože s počítačem si těžko poradí.Tohle není přímo věc IT, ale toho, že se vyrábí strojově v obrovských sériích a velice levně. Je jedno, jestli jsou do procesory, mixéry nebo boty. Opravitelnost spousty věcí se vůbec neřeší, protože lidská práce je relativně velice drahá (u nás zatím ještě tolik ne) a oprava by vycházela dráže než nákup nového. Jinak souhlasím s tím, že IT je snad nejhorší obor. Málokde se člověk tak často setkává s tím, že něco nefunguje
... IT je snad nejhorší obor. Málokde se člověk tak často setkává s tím, že něco nefungujeMedicina? :o)
má rozhodně větší samoopravné schopnostiTo je právě jeden z důvodů. Ale kromě toho, třeba takový menší elektrický výboj člověku neublíží (maximálně to bolí), kdežto počítač je K.O. Třeba takové paměti při napěťových špičkách v síti (které není zdroj schopen odfiltrovat) dost často odcházejí. A pak se člověk diví, proč mu dosud spolehlivě fungující programy najednou začnou padat.
Jinak souhlasím s tím, že IT je snad nejhorší obor. Málokde se člověk tak často setkává s tím, že něco nefungujeKdyby to jen nefungovalo, ale ono to nefunguje a ještě k tomu nikdo neví proč. To je na tom to nejhorší. A ještě horší je, když to funguje a přitom to fungovat nemá.
teď zrovna sedím u víc než 3 roky starého počítače a nedá se říct, že by mi to nějak vadilo.Souhlasím, ještě do nedávna jsem měl notebook z roku 1996 (Pentium 1 90MHz, 24MB RAM, 3GB HDD), ale odešel mu display a nový nikde nemůžu sehnat. Ale dokud sloužil, tak zvládal všechny mé potřeby. A posměchy spolužáků "Co ti na tom prosimtě funguje?" jsem bral s velkou rezervou a jenom se smál
Počítače podporují nervozitu a psychický tlak. Každý se snad dostal do situace, kdy počítač začal "blbnout" nebo mu třeba vyhořela ramka zrovna během psaní zápočťáku.Ne, jsou i tací, co se do podobné situace nedostali. Nervozitu dokáže vyvolat i spousta dalších věcí.
Někdy stačí jedno chybné odentrování a člověk si omylem smaže důležitý dokument.A tenhle člověk tvrdí, že studuje IT... Nezálohujete? Kdo má pak dávat pozitivní příklad nám, prostým uživatelům?
Co koupím dnes, je za půl roku o polovinu levnější. To opět vede ke špatné náladě -- stačí si přečíst ceník za měsíc od koupi.Nechápu. Co vás nutí si pořád číst ceníky? Nějaká duševní choroba? Počítač je starý v okamžiku, kdy nestačí na kladené úkoly. Ani o sekundu dřív. Což (pokud neslouží k nějakým velkým výpočtům) určitě není za půl roku, ale spíš za 4-6 let, ne-li později.
Kdo používá dva roky starý počítač je dnes implicitně považován za zpátečníka a kdo kupuje repasy, je šílenec, protože "ten starej použitej krám ti stejně brzo chcípne".Nechápu, co je komu po tom, co používám. Můj hlavní pracovní počítač je více osm let starý a nevidím důvod, proč bych ho měl bezdůvodně měnit. A řekl bych, že pro mě dělá mnohem víc práce než kolik udělají mnohem novější stroje mých kolegů. Takže jsem asi šílenec.
Je asociální. Výpočetní technika (počítače) "nutí" lidi zůstávat v úkrytu počítače a nevycházet ven...Ne. Pokud někdo nechce ven, tak si vždycky najde nějakou záminku. Může sledovat TV, poslouchat rádio, číst si knihy, luštit křížovky... důvod se vždycky najde.
Spousta lidí (a vnímám to i na sobě) často prosedí za počítačem dlouhé hodiny neefektivními činnostmi, které nepřináší žádný užitek.Nepochybně. Otázkou zůstává, zda by ten čas bez počítače využili efektivněji. Počítače jsou nástroj. Stejně jako třeba telefon, tužka a papír nebo cokoli jiného. To, zda jsou využívány efektivně nebo ne, to ani tak nezávisí na nich, ale hlavně na jejich uživateli. I počítač se dá využít ke spoustě užitečných věcí, k tvorbě hodnot. Nebo taky ne - stejně dobře se dá využít k plýtvání časem. Ale to je primárně chyba uživatele, ne nástroje. Osobně u počítače trávím dost podstatnou část pracovní doby, ale také volného času. Ale to mi nebrání, abych mezi jezdil na kole (sice ne moc, ale tak 4000 km ročně obvykle zvládnu), chodil do přírody, do kina nebo na koncerty, do toho ještě nějak "umístil" přítelkyni a vůbec. Opravdu nemám pocit, že by mi počítače nějak komplikovaly život nebo ze mě dělaly asociální živel.
model name : Celeron (Coppermine) cpu MHz : 902.236
model name : AMD-K6(tm) 3D processor cpu MHz : 476.283
tak alespoň jeden šilenec, který si počítadlo pořizuje na n>3 let. nehledě na to, že mě od 18 živějí. (ještě jsem měl třetí, Pentium/200, z roku 1994, ale ten už doklepal. jeho nepoužitelné zbytky čekají na odvoz do sběrného dvora)
no, a co bys poradil člověku, který neumí hrát pořádně na nic, ale baví ho psát texty a dávat si dohromady písničky. mě sampler se sekvencerem docela vyhovujou.
model name : Celeron (Coppermine) cpu MHz : 1007.491 model name : Pentium II (Deschutes) cpu MHz : 398.303Nicméně to n, kdy bude potřeba provést upgrade už bylo loni a možná ještě o rok dřív
mam uz takovy specialitky jako dvourychlostni scsi vypalovacka cd, y2k karta a par dalsich. ale stale to neni ono. chce to vic rarit a historickych exponatu (zipky, paskovy mechaniky, naky stary apply, amigu 4000 atd).
porad me nepousti myslenka na muzeum pocitacovy historie - dobovy stroje s dobovym softem a k tomu dobova literatura. zatim je toho malo, ale sbiram to teprv necely 3 roky a vetsina veci byla zadarmo nebo za symbolickou cenu protoze do kapsy hluboko ...cpu : 750FX clock : 600.000000MHza stolní:
CPU: MIPS R10000 Processor Chip Revision: 3.4 1 250 MHZ IP32 ProcessorUpgrade zatím nechystám - není důvod
MIPS R10000 rikate? ze vy mate sgi O2 ? ;)
1GHz je tak akoratMam 1 GHz v praci (Pentium III, 512 MB RAM, vic se tam nevejde nevezme
potrebuju totiz ... hlavne prehravat videoZajimava potreba...
Neco takoveho. Nic lepsiho jsem nesehnalMIPS R10000 rikate? ze vy mate sgi O2 ? ;)
Server/Router: model name : VIA Samuel 2 cpu MHz : 799.952 bogomips : 1601.50 Stolní: model name : AMD Duron(tm) Processor cpu MHz : 701.297 bogomips : 1380.35 Notebook: model name : Mobile Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz cpu MHz : 2391.958 bogomips : 4702.20Trocha pestrosti neuškodí
Dost pěkný komentář
Tiskni
Sdílej: