Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Můj miláček mele z posledního. Počet záškubů, kdy naskočí a jede, pomalu klesá pod náporem počtu neúspěšných zapnutí...
A jak se to stalo? Kdysi (před rokem) jsem si koupil repasovaný ThinkPad T23. K plné spokojenosti jsem ho používal, než mi začal blbnout display. Stávalo se, že fungovala jen horní třetina. Vědom si toho, že mohou následovat další problémy, přestal jsem ho nosit v batohu a pořídil brašnu. (Rada 1.: nenoste notebook v batohu.) Problémy ustaly. Až včera. Sedím v počítačové hale, kliknu na jeden odkaz a najednou mi Fedora zcela vytuhla. Nešel ani ctrl-mod-del. Tak jsem restartoval tvrdě, jenže při startu ta mrška jen párkrát pípla a nic. Střídavě se mi dařilo to nastartovat a střídavě jen pípal. Teď jsem na stránkách IBM zjistil, že to pípání je způsobeno nejspíš vadnou DIMM nebo vadou základovky... Vzhledem k tomu, že stejný symptom se objevil i po vyjmutí obou DIMM modulů (samozřejmě vždy jen jednoho z dvojice), bude to asi základovka. No super. Už vidím, jak mi uznávají reklamaci, když je ten noťák otřískanej od toho nošení v batohu. (Rada 2.: nenoste notebook v batohu). A ještě si dovolím jednu radu. Rada 3.: Když si pořídíte notebook od IBM, nepočítejte s tím, že je opravdu tak odolný, jak se tvrdí. V žádném případě ho nenoste v batohu, ale pěkně v bavlnce a v brašně...
Projevy soustrasti nechávejte v komentářích, projevy škodolibosti přesměrujte do /dev/null...
Tiskni
Sdílej:
nenoste notebook v batohu