Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Už na gymnáziu jsem si zakládal na esteticky provedených tiskovinách a po absolvování přednášek o typografii jsem tomu propadl zcela. Proto se mi zvedá žaludek, když vidím různé "pokusy" o textové dokumenty, které označuji termínem "typografické zvratky". Ačkoliv prim hrají bezesporu bratrovy studijní materiály z ISŠ Purkyňova, brněnské vydání Metra, které se mi dnes dostalo náhodou do rukou, mi také zvedlo žaludek.
Ano, neměl jsem ten plátek brát vůbec do rukou. Ano, je to vhodné akorát na vycpání mokrých bot. Přesto si nemohu odpustit podělit se s vámi o své zděšení. Ptám se tedy, jak ten úpadek kvality tisku po nástupu psacího stroje a počítačů zastavit? Co třeba klást v hodinách informatiky na školách větší důraz na typografii a menší na to, ve kterém menu Wordu se nachází položka "Vložit Clipart"? A jak by mohli přispět programátoři? Co třeba změnou standartního nastavení? Kdyby pro zarovnání do bloku bylo defaultně zapnuto dělení slov, třeba by někteří lidé zjistili, že se dělení slov opravdu nedělá ručně. A nenásledovaly by pod sebou dva řádky, kde v druhém jsou mezery třikrát větší než v prvním. Automatické nahrazení dvou mezer za jednu už při psaní by zase odfiltrovalo "centrování" mezerníkem. Ošetření mezer kolem interpunkčních znamének by snad šlo také automatizovat. Existuje sice spousta výjimek, ale přesto si myslím, že např. vynucení mezery za čárkou a zakázání mezery před ní, by pokrylo valnou většinu případů.
Pokud se vám zdá, že píšu trochu zcestně a nervózně, pak věřte, že už končím. Opravdu už nevydržím poslouchat to "tuctuc", které tu (ve škole) už notnou chvíli vypouští do éteru nějaký debílek, který nepochopil, že ne všichni v počítačové hale mají stejně zprzněný hudební vkus jako on.
Tiskni
Sdílej:
kdyz uz lidi tak nadsene basti "kurz" misto "kurs"Tohle mi sice také moc nesedí, ale není to jen věc češtiny. V angličtině (nejen americké) se také prosazuje "disk" oproti "disc", "optimize" místo "optimise" apod.
(:vomit:)
, případně (:blééé:)
:-ú
:e .vim/after/ftplugin/html.vim imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> -- –
Taky jednu rýpavou… uvozovky psané pomocí " také nejsou zrovna typograficky správně.Vase tri tecky taky ne :P
No ale to jen s usmevem na doplneni. Dekuji za upozorneni, ze jsem si to mel nejdriv overit ve zdrojovem kodu ;)Stačí to označit - pokud to jde jako jeden znak, tak je to entita, pokud 3, jsou to tečky.
Výpustku sice ano, ale chybí před ní mezera. :) Výpustka označující pokračování věty se sází s mezerou před níja vedel, ze mi tam neco nesedi, akorat uz jsem byl linej hledat, co - dekuji ;)