Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Už na gymnáziu jsem si zakládal na esteticky provedených tiskovinách a po absolvování přednášek o typografii jsem tomu propadl zcela. Proto se mi zvedá žaludek, když vidím různé "pokusy" o textové dokumenty, které označuji termínem "typografické zvratky". Ačkoliv prim hrají bezesporu bratrovy studijní materiály z ISŠ Purkyňova, brněnské vydání Metra, které se mi dnes dostalo náhodou do rukou, mi také zvedlo žaludek.
Ano, neměl jsem ten plátek brát vůbec do rukou. Ano, je to vhodné akorát na vycpání mokrých bot. Přesto si nemohu odpustit podělit se s vámi o své zděšení. Ptám se tedy, jak ten úpadek kvality tisku po nástupu psacího stroje a počítačů zastavit? Co třeba klást v hodinách informatiky na školách větší důraz na typografii a menší na to, ve kterém menu Wordu se nachází položka "Vložit Clipart"? A jak by mohli přispět programátoři? Co třeba změnou standartního nastavení? Kdyby pro zarovnání do bloku bylo defaultně zapnuto dělení slov, třeba by někteří lidé zjistili, že se dělení slov opravdu nedělá ručně. A nenásledovaly by pod sebou dva řádky, kde v druhém jsou mezery třikrát větší než v prvním. Automatické nahrazení dvou mezer za jednu už při psaní by zase odfiltrovalo "centrování" mezerníkem. Ošetření mezer kolem interpunkčních znamének by snad šlo také automatizovat. Existuje sice spousta výjimek, ale přesto si myslím, že např. vynucení mezery za čárkou a zakázání mezery před ní, by pokrylo valnou většinu případů.
Pokud se vám zdá, že píšu trochu zcestně a nervózně, pak věřte, že už končím. Opravdu už nevydržím poslouchat to "tuctuc", které tu (ve škole) už notnou chvíli vypouští do éteru nějaký debílek, který nepochopil, že ne všichni v počítačové hale mají stejně zprzněný hudební vkus jako on.
Tiskni
Sdílej:
kdyz uz lidi tak nadsene basti "kurz" misto "kurs"Tohle mi sice také moc nesedí, ale není to jen věc češtiny. V angličtině (nejen americké) se také prosazuje "disk" oproti "disc", "optimize" místo "optimise" apod.
(:vomit:)
, případně (:blééé:)
:-ú
:e .vim/after/ftplugin/html.vim imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> -- –
Taky jednu rýpavou… uvozovky psané pomocí " také nejsou zrovna typograficky správně.Vase tri tecky taky ne :P
No ale to jen s usmevem na doplneni. Dekuji za upozorneni, ze jsem si to mel nejdriv overit ve zdrojovem kodu ;)Stačí to označit - pokud to jde jako jeden znak, tak je to entita, pokud 3, jsou to tečky.
Výpustku sice ano, ale chybí před ní mezera. :) Výpustka označující pokračování věty se sází s mezerou před níja vedel, ze mi tam neco nesedi, akorat uz jsem byl linej hledat, co - dekuji ;)