Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už je to tak. Minulý týden nám doma přibyla nová hračka -- "multifunkční zařízení" alias tiskárna, scaner a kopírka DCP-115C od Brothera a teď mi nadělil krásný dárek i Český rozhlas.
Tak jsem včera připojil do routeru obstarožní WD Caviar 12100 (2GB) a spustil zkušební nahrávání. Ten disk už předtím vykazoval určité známky "nespokojenosti", když se občas při startu nenadetekoval, ale dnes potvrdil mou teorii (kterou se mi pár zdejších čtenářů už snažilo vyvrátit ), že WesternDigitaly jsou šméčka, co nic nevydrží. Imho jsou slabé 3 hodiny nahrávání 80kbps streamu před ztrátou synchronizace na ide sběrnici a následnou přetrvávající neschopností být detekován při startu počítače dost chabý výkon (i když se jedná o starší používaný disk). Asi se budu muset spokojit jen s občasnýma nahrávkama na mém normálním stroji s diskem Seagate (ne že bych nevěřil i této značce, ale mám na něm data, která bych nerad odvařil
). Ani mě to moc neštve. Už jsem si zvykl, že na techniku se nelze spolehnout a co si člověk nevyrobí sám, to nejspíš brzo (po skončení záruky) přestane fungovat
...
Už se nemohu dočkat Mikuláše. Ne že bych chtěl opovrhnout obvyklými sladkostmi (maminku to ještě nepřešlo a tak i po mých 20. narozeninách se večer 5. prosince nenápadně vkrádá na balkon s ponožkama, obligátním uhlím a sladkostmi), ale o půlnoci z 5. na 6. spustí Český rozhlas nepřetržité a nekomentované vysílání stanice d-dur speciál, která bude 24 hodin denně vysílat nahrávky jen varhanní hudby (sólové i orchestrální či v jiném provedení, ale vždy s varhanama). Sice o tom vím od pražských varhaníků už nějakou dobu, ale dnes jsem si to ověřil i zprávou na serveru rozhlasu. Přemýšlel jsem, jestli se nevykašlat na zápočťáky a předtermíny a nenaspat si do foroty, abych vydržel od toho 6. nespat celý měsíc, co ta stanice pojede , ale nakonec jsem se rozhodl pro jiné řešení. Zítra přidám do routeru další disk a uvidíme, jestli má rumcajs takovou výdrž, aby nabral uptime celý jeden měsíc navíc s nepřetržitým ukládáním streamovaného rádia na disk. Spočítal jsem si orientačně, že by to mělo dát cca 1 GB za den, takže nějakých řekněme 10 DVD na celou "akci". Snad nebude mít Netbox zase výpadky jak předvedl v listopadu a snad nezavařím disk. Asi budu muset rumcajse taky trochu víc odvětrávat. Nuž, budu mu držet palce.
Abyste neřekli, že to zajímavější jsem zatajil (ačkoliv z mého pohledu je to naopak ), tak vám prozradím své prozatimní dojmy. Mašinka je to pěkná i když poněkud rozměrná. Potěšující bylo především to, že po instalaci 4 (tj. samostatných) náplní, nastavení češtiny (na displeji) a asi čtvrtém zopakování čistící procedury (nějak se nechtěla chytit žlutá a červená) byla připravena kopírovat a především skenovat na a tisknout z paměťových karet. Umí totiž vytisknout jak jednotlivé fotky z paměťové karty (zvolené DCOP nebo pořadovým číslem), tak i indexprint. Další zajímavá vlastnost je skenování na paměťovou kartu. K volbě je černobílý formát tiff nebo PDF a barevně pak do jpeg a dalších. Zajímavá je i možnost skenovat několik stránek do jednoho PDF souboru (scaner se sám ptá, která stránka je poslední). Kopírování pak může probíhat buď barevně nebo černobíle se spoustou možností zvětšování/zmenšování a různého přeskládávání více stránek na jednu. Mnohem zábavnější situace nastala po připojení přes USB k mému budoucímu "novému" routeru (AMD K6 200MHz, 128MB RAM), který přebere úlohy toho současného a navíc se stane printserverem a skenovacím serverem. Doteď jsem totiž tiskl na takovém zmetku s "ručním podavačem na jeden list" a kadencí cca 1 stránka za 3 minuty a skenoval foťákem
.
Nuž co Debian na mou novou hračku? Po doinstalování lpr, ovladačů tiskárny pro lpr, odinstalování lpr a doinstalování wrapperu pro ovladač do cups se mi podařilo tiskárnu přemluvit k vytisknutí první stránky. V plné barvě a sytosti. Bohužel jsem doteď nezjistil, jak ji donutím tisknout černobíle a s menší kvalitou, tedy spotřebou. Možná to souvisí s tím, že ovladač je pro jiný typ, jelikož pro tento zatím na míru nic neušili. V CUPS jsem pak povolil browsing, takže jsem na počítačích v lokální síti nemusel nic nastavovat a karkulka (totiž tiskový server) sama hlásí počítačům na lokále, že má u sebe tiskárnu, na kterou mohou tisknout.
A scaner? No situace nebyla o moc obtížnější. Nainstaloval jsem ovladač ze stránek Brothera (brother2) do sane, upravil podle návodu /etc/services, /etc/sane.d/saned.conf a net.conf, dále /etc/services bylo automaticky nastaveno takže jsem jen doplnil jeden řádek do /etc/inetd.conf. Lokální skenování jelo hnedka, horší to bylo se skenováním v síti. Scaner byl sice ve výběru, ale vždycky po kontaktování hodil I/O error. Dokonce i při lokálním přístupu přes loopback. Čirou náhodou jsem zjistil, že použitý ovladač nějak nemá rád, pokud ho používá saned bez rootovských práv. Nu což, 6566 mám z netu zakázané a na lokální síti mi snad bratr nehodlá hackovat router přes skenovacího démona . Jo, už to jede. Akorát teda formát A4 to skenuje opravdu na milimetr přesně. Žádná rezerva na okrájích, což mě štvalo především při skenování na stroji v pokojíčku, jelikož scaner je v obýváku, takže jsem běhal po bytě jak na maratonu.
Až se budu zase ulejvat od bakalářky a dalšív "zábav" (jako teď), napíšu záznam do sekce hardware a možná i něco bližšího do blogu.
Tiskni
Sdílej: