Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno jsem kdesi četl, že je lepší placený software, protože má helpline, která je spolehlivější než komunitní diskuzní fóra. Hahaha! Prdlajs!...
Maminčina známá měla ve firmě počítač alias psací stroj. Nějaká čtyřiosmina s Windows 95 a Wordem 97. Jenže pak se nějak z toho počítače stalo Pentium s ATX zdrojem. (Pravděpodobně ho vyřadili ve firmě jejího manžela a tak akorát vyměnili disky -- odhaduju...) Problém je v tom, že Win95 nějak nezvládá ten zdroj a neposílá signál k vypnutí. Výsledkem je, že počítač je nutné vypnout vytažením šňůry ze zásuvky. Posílal jsem dotaz "co s tím" na Microsoft helpline a do jejich diskuzních fór.
Předpokládal jsem, že by mohlo stačit změnit pár písmenek někde v /etc -- teda vlastně v registru... Místo toho mi na diskusi poradili, ať si koupím prodlužku s vypínačem! Vskutku systémové řešení, nehledě na to, jak dlouho by to ten zdroj asi vydržel. Další dobrá duše mi doporučila stáhnout jakýsi DOSový "vypínací" program a upravit autoexec.bat, aby se okna pouštěla z něj a po jejich ukončení mám prý pustit ten prográmek. To mi nepřipadalo zcela ideální a tak jsem napsal na helpline. Odpověď zprvu vypadala vcelku rozumně:
Nicmene zkuste si schvalne kliknout na ten odkaz. Odkazovaná stránka obsahuje množství žvástů o tom, jak si můžu programem regedit rozhodit systém, jak si můžu zakoupit doplňkovou telefonickou podporu a taky třeba to, že popisovaný postup mám použít jen v případě nejvyšší nouze, protože na tom teprve pracují (od prosince 2004). Pak se dozvídám, že problémy jde obejít koupí nového systému a nakonec: prý by mělo stačit opravit nějakou hodnotu v registru. Super. Akorát v další větě je upozornění, že tato hodnota v registru W95 není (přitom identifikace systému byla jak v těle zprávy, tak v předmětu). Takže díky, ale v tom e-mailu pro mne mělo význam jen to "přání pěkného dne"...
Nelenil jsem a odepsal, že zmiňovaný návod je pro jinou verzi systému, než jsem psal, a krom toho popisované příznaky jsou zcela odlišné od toho, co jsem popisoval. Na to jsem dostal poněkud obsáhlejší odpověď, která mě ovšem opět příliš neuspokojila:
Z čehož pro mne vyplývá zásadní informace, že technická podpora Microsoftu nemá specializaci na OS Windows. Hmmm. Tak to mají specializaci na kávovary nebo na produkty konkurence??? A co z toho plyne? Placená podpora je k ničemu, protože ti lidi by mi nejspíš neporadili ani jak ten "systém" spustit.
Tiskni
Sdílej:
On je spíše problém v tom, že ta tachnická podpora je omezená - nemá ani vůli pomáhat. TAk jako inzerovali, že podpora skončila někdy ... v roce 2002? Čekal jsem lepší špek - tohle je normální chování dominantní firmy, nutit zákazníka k obchodu.
Pokud jsou zdrojáky,tak to přece není problém?
Wokna XP vypnou tak pulku pocitacu. Nektery jo a nektery ne, zalezi vetsinou na barve case nebo vyrobce mysi, proste na necem takovem znacne nahodnem.ty u těch xpček náhodně prohazuješ myši různých výrobců nebo přebarvuješ case?
C:\windows\rundll32.exe user,ExitWindows
ale problem s vypnutim windows to pravdepodobne nevyresi.
win.com
, nebo kterej krám, spustí zadaný DOSový program, třeba command.com
, nebo něco jiného. Je to stejné, jako restartovat v režimu MS-DOS ve vypínacím okénku.