Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dnes jsem absolvoval již druhou přednášku jednoho z velice zajímavých předmětů na FI MUNI aneb "Unix – programování a správa systému". Je to jeden z předmětů, kde se člověk konečně dozví nějaké praktické detaily (o programovování pod UNIXem...) a ne jen obecné teoretické blafy nebo IMHO věci, které by měly být náplní středoškolské informatiky. Dnes jsme věnovali část přednášky knihovnám a po zjištění, že pomocí LD_PRELOAD lze programům podstrčit "poupravené" funkce, jsem se vrhl na přepisování printf a scanf .
LD_PRELOAD je proměnná shellu, do které lze umístit název knihovny, která má být dynamicky přilinkovaná jako první ke spuštěnému programu. Co to v praxi znamená? Že pokud knihovna obsahuje nějaké funkce, které jsou v jiné dynamicky načítané knihovně, pak budou tyto "odstíněny" naší novou verzí... Řekl jsem si, že většina programů se mnou nekomunikuje dostatečně přívětivě a tak jsem si zkusil napsat printf a scanf tak, aby byl ke mně počítač milejší . Postup je jednoduchý. Nejdříve napíšeme zdroják s nově definovanými funkcemi. Třeba libhell.c:
#include <stdio.h> #include <stdarg.h> int printf(const char *format, ...) { va_list args; va_start(args, format); vfprintf(stdout, "[Hello my boss!]", NULL); vfprintf(stdout, format, args); va_end(args); return vfprintf(stdout, "(-: [You're the best user!]\n", NULL); } int scanf(const char *fmt, ...) { int rc; va_list args; va_start(args, fmt); vfprintf(stdout, "(?)
[Tell me something nice, my darling.]: ", NULL); rc = vfscanf(stdin, fmt, args); vfprintf(stdout, " :-O [Thank you, boss!]\n", NULL); va_end(args); return rc; }
To bychom měli to podstatné. Teď to ještě zkompilovat a nainstalovat. To uděláme s pomocí libtool: libtool --mode=compile gcc -g -O -c libhell.c; libtool --mode=link gcc -g -O -o libhell.la libhell.lo -rpath /usr/local/lib
. Tak, knihovna je zkompilovaná a slinkovaná, takže ji už jen nakopírujeme do /usr/local/lib: cp libhell.la .libs/libhell.so* /usr/local/lib/
.
Naše nová a uživatelsky přívětivější implementace funkcí printf a scanf je na světě (dokonce i v našem počítači), ale ještě jsme ji nepodstrčili žádnému programu. Nicméně není to nic těžkého. Bashi řekneme
export LD_PRELOAD="/usr/local/lib/libhell.so"
a schválně si zkuste spustit "hello world" nebo jiný program, který používá přepsané funkce... Já jsem se nejvíc nasmál, když jsem provedl změny v libhell.c, spustil libtool a ten mi místo příkazů, které spouští, vypisoval jen "Burn in hell!" – to byla původní implementace .
Tiskni
Sdílej:
A: „Say me something.“ B: „As you wish: Me something.“
Tak to jsme se museli na přednášce potkatJJ, byl jsem překvapen, že nás tam bylo dneska (vzhledem ke včerejšímu státnímu svátku a zítřejšímu výkendu) tolik
:%s/\(#include \)\(.*\)/\1<\2>/A UNIXpass byl dobrý předmět. Bohužel jsem si z časových důvodů loni nemohl zapsat dvojku, ale už se těším na příští semestr.