Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Docela vážně uvažuji o nějakém geeky tričku z XKCD store (jestli neznáte komiks XKCD, hned to běžte napravit, stojí za to ). Trochu mě však odrazuje patnáctidolarové poštovné. Napadlo mě zorganizovat nějaký hromadnější nákup – kdybychom se domluvili alespoň tři, poštovné by se pěkně rozmělnilo.
Po prázdninách začínám Bc. program Matematika na MFF UK. Mám teď docela dost volného času a letmo pročítám nějaké učebnice v PDF (kalkulus a tak). Chtěl bych se ale přípravě věnovat více a pořídit si nějaké materiály na padlém stromu. Čte se to fakt líp. Vznáším tedy otázku k matfyzákům matematikům, kteří už první ročník přežili: jaká skripta si do prvního semestru budu muset pořídit? Co je vhodné si nastudovat dopředu, aby pro mě začátek studia nebyl takový šok?
Dnes se mě kamarád zeptal, jestli nevím o nějakém kurzovním lístku s RSS kanálem. Nevěděl jsem, hledat jsem nezkusil, ale napadlo mě, že by nebylo složité naprogramovat službu, která takový feed na požádání vytvoří. Místo RSS jsem ale zvolil Atom.
Zabralo to skutečně jen pár hodin včetně letmého studia RFC 4287 a jako bonus jsem získal obecnou třídu pro generování Atom feedu, určitě ji využiji i v dalších projektech.
Nedávno jsem kamarádovi pomáhal zprovoznit Kubuntu. Trochu jsme bojovali s refresh rate monitoru, i napadlo mě zkusit Modeline. Nemohl jsem si však vzpomenout, který program to umí generovat. Věděl jsem pouze, že má tři písmena a je součástí X serveru. Na řešení jsem pyšný :-).
for i in $(dpkg -L $(dpkg -l | cut -d ' ' -f 3 | grep x | tr "\n" ' ')); do bn=${i##*/}; [ ! -d "$i" -a -x "$i" -a ${#bn} = 3 ] && echo $i; done
Nejprve získám seznam všech balíčků, které mají v názvu x. Potom si nechám vypsat všechny soubory, které k těm balíčkům patří. U každého souboru zjistím, jestli je spustitelný, jestli to náhodou není adresář (i ty mají právo execute) a jestli má tříznakové jméno. Matches jsou vypsány.
Výsledkem těchto kejklí bylo jen pár řádků, z nichž jsme na druhý pokus vytáhli vítěze – /usr/bin/gtf.
Po skromném tréninku na Hallowe’en-like melounu jsem se nespokojil s ničím menším, než se Stvořením Noži…
Sice budu duplikovat svoji zprávičku, ale co… Zhruba v 19:00 byla konečně vydána druhá verze této famózní hry, na kterou jsem se již dlouho těšil, hlavně proto, že jsem měl možnost lehoučce nahlédnout pod pokličku – spáchal jsem totiž její překlad do češtiny.
UPDATE: Screenshoty, anketa.
Brouzdám napříč blogy na abclinuxu. Přemýšlím, že bych si mohl sehnat tričko s tučňákem. Narážím na dva příspěvky, které mě po chvíli přemýšlení ponoukají k rychlé dvojici dotazů na images.google.com
. Oba potřebné podklady nacházím. S ďábelským šklebem na tváři spouštím milovaný GIMP 2.2...