Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Docela vážně uvažuji o nějakém geeky tričku z XKCD store (jestli neznáte komiks XKCD, hned to běžte napravit, stojí za to ). Trochu mě však odrazuje patnáctidolarové poštovné. Napadlo mě zorganizovat nějaký hromadnější nákup – kdybychom se domluvili alespoň tři, poštovné by se pěkně rozmělnilo.
Po prázdninách začínám Bc. program Matematika na MFF UK. Mám teď docela dost volného času a letmo pročítám nějaké učebnice v PDF (kalkulus a tak). Chtěl bych se ale přípravě věnovat více a pořídit si nějaké materiály na padlém stromu. Čte se to fakt líp. Vznáším tedy otázku k matfyzákům matematikům, kteří už první ročník přežili: jaká skripta si do prvního semestru budu muset pořídit? Co je vhodné si nastudovat dopředu, aby pro mě začátek studia nebyl takový šok?
Dnes se mě kamarád zeptal, jestli nevím o nějakém kurzovním lístku s RSS kanálem. Nevěděl jsem, hledat jsem nezkusil, ale napadlo mě, že by nebylo složité naprogramovat službu, která takový feed na požádání vytvoří. Místo RSS jsem ale zvolil Atom.
Zabralo to skutečně jen pár hodin včetně letmého studia RFC 4287 a jako bonus jsem získal obecnou třídu pro generování Atom feedu, určitě ji využiji i v dalších projektech.
Nedávno jsem kamarádovi pomáhal zprovoznit Kubuntu. Trochu jsme bojovali s refresh rate monitoru, i napadlo mě zkusit Modeline. Nemohl jsem si však vzpomenout, který program to umí generovat. Věděl jsem pouze, že má tři písmena a je součástí X serveru. Na řešení jsem pyšný :-).
for i in $(dpkg -L $(dpkg -l | cut -d ' ' -f 3 | grep x | tr "\n" ' ')); do bn=${i##*/}; [ ! -d "$i" -a -x "$i" -a ${#bn} = 3 ] && echo $i; done
Nejprve získám seznam všech balíčků, které mají v názvu x. Potom si nechám vypsat všechny soubory, které k těm balíčkům patří. U každého souboru zjistím, jestli je spustitelný, jestli to náhodou není adresář (i ty mají právo execute) a jestli má tříznakové jméno. Matches jsou vypsány.
Výsledkem těchto kejklí bylo jen pár řádků, z nichž jsme na druhý pokus vytáhli vítěze – /usr/bin/gtf.
Po skromném tréninku na Hallowe’en-like melounu jsem se nespokojil s ničím menším, než se Stvořením Noži…
Sice budu duplikovat svoji zprávičku, ale co… Zhruba v 19:00 byla konečně vydána druhá verze této famózní hry, na kterou jsem se již dlouho těšil, hlavně proto, že jsem měl možnost lehoučce nahlédnout pod pokličku – spáchal jsem totiž její překlad do češtiny.
UPDATE: Screenshoty, anketa.
Brouzdám napříč blogy na abclinuxu. Přemýšlím, že bych si mohl sehnat tričko s tučňákem. Narážím na dva příspěvky, které mě po chvíli přemýšlení ponoukají k rychlé dvojici dotazů na images.google.com
. Oba potřebné podklady nacházím. S ďábelským šklebem na tváři spouštím milovaný GIMP 2.2...