Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
V cem je Jarnik zastaraly? Treba ze tam chybi fractional caluclus? Anebo v tom, ze tam jsou dukazy a nejsou ikonky? (coz bych ja povazoval za prednost)
Jo tak to asi jo, ale pozor: Jarnik neni bran jako ucebnice,spise jako referencni prirucka. Kdyz z prednasek neco nechytam nebo si nejsu jisty, tak v Jarnikovi to najdu presne. Takze jsem se odsud ucil jenom neco - cemu jsem potreboval hloubeji rozumet. Asi i proto mi unikly ty Dedekindovy rezy, to opravdu moc parada ani elegance neni :)
Asi nebude, leda by autor byl blazen, anebo by rada vlady pro vedu a vyzkum zmenila svuj bobrikometr (metodiku hodnoceni vedy a vyzkumu).
S tym suhlasim, s odstupom casu sa ja a moji kamarati pozerame na prazdniny medzi SŠ a VŠ ako tie najlepsie :) Potom sme uz boli rozlietani po skolach, roznych mestach, roznych statoch, brigady a pod. Ucit vopred sa nema zmysel, ako uz bolo povedane, nevies co od teba budu vyzadovat prednasajuci. Osobne odporucam nestratit hlavu v prvom semestri a urobit vsetky skusky, to je zaklad :)
chybí mi tu anketa a v ní radiobutton nebo checkbox "ser na to, užívej prázdnin" :)
Jinak... já jsem sice nebyl na MFF (ani na UK), ale mě dala v prváku nejvíc zabrat geometrie. Konkrétně vektorové prostory. Ve skutečnosti toho asi bylo víc, ale ty prostory mi nějak uvízly v paměti.
Imho nemá cenu studovat takhle moc dopředu. Počkej si, co vyleze z profesorů na prvních přednáškách a podle toho se pak zařiď (před další přednáškou nastuduj).
chybí mi tu anketa a v ní radiobutton nebo checkbox "ser na to, užívej prázdnin" :)+1!
Nevim jak na MFF, ale myslim ze nikde se neceka, ze si nekdo latku nastuduje dopredu a potom jde poslechnout na prednasku. Nic dopredu nestudujte - poslechnete si to na prednasce a nastudujte koncem semestru, kdy uz toho bude povic a zacne to konecne davat ucelenejsi teorii.
Nevim jak na MFF (...) si to nastudujte koncem semestru, kdy uz toho bude povicMyslím, že tohle zrovna pro MFF neplatí. Kdyžtak mě opravte, ale pokud vím, budu se tam muset učit průběžně, což?
Behem semestru jenom tak, aby se clovek chytal ve cvikach a nemel problemy se zapoctem.
Dokazovat, ze z diferencovatelnosti plyne existence derivace a spojitost, nebo dokazovat, ze ohranicena posloupnost ma aspon jeden hromadny bod, se bude stejne az u zkousky.
Určite dosť záleží na nadaní. Sú ľudia, ktorí sa učia stále a aj tak nie sú schopní na matfyze spraviť skúšky z matiky. A sú ľudia ako ja, ktorým sa nechce učiť vôbec, pozrú si učivo len deň-dva pred skúškou a obvykle majú jednotku Ale neberiem to ako veľkú výhodu, lebo obvykle všetko týždeň po skúške zabudnem a vo výsledku mi tá škola takmer nič nedáva. Možno keby som sa učil priebežne, tak by som si učivo zapamätal dlhodobo. Ale možno cieľom matfyzu nie je naučiť sa všetko, stačí byť schopný rozmýšľať a učiť sa nové veci. V tom prípade mi mohli diplom dať už dávno
Ja bych se kouknul po Demidovicovi (stare ruske vydani je mnohonasobne levnejsi) a Proskurjakovovi (algebra). Taky ten Jarnik. Takze vlastne projit antikvariaty.
Behem studia bych se soustredil na prednasky a kvalitni knihy a vykaslal se na nejruznejsi debilni opory na netu.
Ucit se cokoliv dopredu je nanic - to co se naucite za mesic bude obsahem prvni prednasky :)
Ad nanic) S tým by som úplne nesúhlasil. Nie že by som sa učil plánovane, ale hocikedy si len tak surfujem po wikipédii, rozmýšľam nad vecami, ktoré ma zaujmú a potom v škole zistím, že 80% nejakého predmetu ovládam dopredu a stíham ešte opravovať prednášajúceho (to fakt stojí za to)
jaka vysoka skola?
MFF UK, fyzika. Pravda, je to asi ľahší obor ako matika, ale aj tak sme mali cca 10 matematických predmetov, ktoré vyučovali a skúšali kolegovia matematici
letme procitani PDF je na takovych skolach ale opravdu naprd
Keith Devlin - Jazyk matematiky
nějaké recenze jsou na Amazonu
Tak ma teraz napadlo, máš niečo spoločné s Mariánom Feckom, ktorý učí na bratislavskom matfyze teoretickú fyziku (hlavne diferenciálnu geometriu)? Mám tu od neho totiž výbornú knižku "Diferenciálna geometria a Lieove grupy pre fyzikov", čo bola zatiaľ asi najlepšia investícia do vzdelania
Co takhle? Rapidshare nezklamal.
v moravske zemske knihovne se da pujcit v cestine
Jsem na informatice na MFF a musím říci, že velmi doplácím na špatné základy ze SŠ (nebrali jsme vůbec základy Analýzy). Být tebou a být dost zodpovědný, tak se hodně dobře naučím středoškolskou matiku, tak abys chápal opravdu souvislosti a různé významy (geometrický, aritemetický, mezipředmětový...). Pak tě na přednáškách mohou zaskočit jen definice, věty a důkazy, ale to jsou formality , oproti pochopení skutečného reálného významu.
Ze SŠ učebnic mi přijde dobrý Přehled středoškolské matematiky od Josefa Poláka, vydaný Prometheem.
Môžeš skúsiť napríklad Kopáčka (http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/download/books/kopacek-matematicka_analyza_nejen_pro_fyziky_i.pdf). A samozrejme Kapitoly z diskrétni matematiky stoja za to aj keby si na MFF nešiel. Ale radšej si uži prázdniny.
+1 ... Kopacka doporucuji take, pro zacatek si ujasni limity a spocitej par prikladu, v kopackovi jsou paradni. Tim ze se uz ted o budouci ucivo zajimas, tak jsi napred pred tema co na to vlitnou po hlave, nemej strach a uzivej si prazdnin
Tiskni
Sdílej: