Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Po prázdninách začínám Bc. program Matematika na MFF UK. Mám teď docela dost volného času a letmo pročítám nějaké učebnice v PDF (kalkulus a tak). Chtěl bych se ale přípravě věnovat více a pořídit si nějaké materiály na padlém stromu. Čte se to fakt líp. Vznáším tedy otázku k matfyzákům matematikům, kteří už první ročník přežili: jaká skripta si do prvního semestru budu muset pořídit? Co je vhodné si nastudovat dopředu, aby pro mě začátek studia nebyl takový šok?
Myslím si, že na tom s matematikou nejsem špatně, ale nejsem tak hloupý, abych srovnával středoškolskou výuku s MFF . V prvním semestru mě povinně čekají tyto předměty:
Nějakou osnovu předmětů na IS můžu najít, ale nevím, jak si podle toho vybrat skripta. Už vůbec pak nevím, které z těch předmětů jsou „nejtěžší“ a dělají studentům největší potíže. Nějaké tipy?
Poznámka: obejdu se bez komentářů „upřímnou soustrast“ a podobných. Pověst blázna už mám, není třeba se opakovat
Tiskni
Sdílej:
V cem je Jarnik zastaraly? Treba ze tam chybi fractional caluclus? Anebo v tom, ze tam jsou dukazy a nejsou ikonky? (coz bych ja povazoval za prednost)
Jo tak to asi jo, ale pozor: Jarnik neni bran jako ucebnice,spise jako referencni prirucka. Kdyz z prednasek neco nechytam nebo si nejsu jisty, tak v Jarnikovi to najdu presne. Takze jsem se odsud ucil jenom neco - cemu jsem potreboval hloubeji rozumet. Asi i proto mi unikly ty Dedekindovy rezy, to opravdu moc parada ani elegance neni :)
Asi nebude, leda by autor byl blazen, anebo by rada vlady pro vedu a vyzkum zmenila svuj bobrikometr (metodiku hodnoceni vedy a vyzkumu).
S tym suhlasim, s odstupom casu sa ja a moji kamarati pozerame na prazdniny medzi SŠ a VŠ ako tie najlepsie :) Potom sme uz boli rozlietani po skolach, roznych mestach, roznych statoch, brigady a pod. Ucit vopred sa nema zmysel, ako uz bolo povedane, nevies co od teba budu vyzadovat prednasajuci. Osobne odporucam nestratit hlavu v prvom semestri a urobit vsetky skusky, to je zaklad :)
chybí mi tu anketa a v ní radiobutton nebo checkbox "ser na to, užívej prázdnin" :)
Jinak... já jsem sice nebyl na MFF (ani na UK), ale mě dala v prváku nejvíc zabrat geometrie. Konkrétně vektorové prostory. Ve skutečnosti toho asi bylo víc, ale ty prostory mi nějak uvízly v paměti.
Imho nemá cenu studovat takhle moc dopředu. Počkej si, co vyleze z profesorů na prvních přednáškách a podle toho se pak zařiď (před další přednáškou nastuduj).
chybí mi tu anketa a v ní radiobutton nebo checkbox "ser na to, užívej prázdnin" :)+1!
Nevim jak na MFF, ale myslim ze nikde se neceka, ze si nekdo latku nastuduje dopredu a potom jde poslechnout na prednasku. Nic dopredu nestudujte - poslechnete si to na prednasce a nastudujte koncem semestru, kdy uz toho bude povic a zacne to konecne davat ucelenejsi teorii.
Nevim jak na MFF (...) si to nastudujte koncem semestru, kdy uz toho bude povicMyslím, že tohle zrovna pro MFF neplatí. Kdyžtak mě opravte, ale pokud vím, budu se tam muset učit průběžně, což?
Behem semestru jenom tak, aby se clovek chytal ve cvikach a nemel problemy se zapoctem.
Dokazovat, ze z diferencovatelnosti plyne existence derivace a spojitost, nebo dokazovat, ze ohranicena posloupnost ma aspon jeden hromadny bod, se bude stejne az u zkousky.
Určite dosť záleží na nadaní. Sú ľudia, ktorí sa učia stále a aj tak nie sú schopní na matfyze spraviť skúšky z matiky. A sú ľudia ako ja, ktorým sa nechce učiť vôbec, pozrú si učivo len deň-dva pred skúškou a obvykle majú jednotku Ale neberiem to ako veľkú výhodu, lebo obvykle všetko týždeň po skúške zabudnem a vo výsledku mi tá škola takmer nič nedáva. Možno keby som sa učil priebežne, tak by som si učivo zapamätal dlhodobo. Ale možno cieľom matfyzu nie je naučiť sa všetko, stačí byť schopný rozmýšľať a učiť sa nové veci. V tom prípade mi mohli diplom dať už dávno
Ja bych se kouknul po Demidovicovi (stare ruske vydani je mnohonasobne levnejsi) a Proskurjakovovi (algebra). Taky ten Jarnik. Takze vlastne projit antikvariaty.
Behem studia bych se soustredil na prednasky a kvalitni knihy a vykaslal se na nejruznejsi debilni opory na netu.
Ucit se cokoliv dopredu je nanic - to co se naucite za mesic bude obsahem prvni prednasky :)
Ad nanic) S tým by som úplne nesúhlasil. Nie že by som sa učil plánovane, ale hocikedy si len tak surfujem po wikipédii, rozmýšľam nad vecami, ktoré ma zaujmú a potom v škole zistím, že 80% nejakého predmetu ovládam dopredu a stíham ešte opravovať prednášajúceho (to fakt stojí za to)
jaka vysoka skola?
MFF UK, fyzika. Pravda, je to asi ľahší obor ako matika, ale aj tak sme mali cca 10 matematických predmetov, ktoré vyučovali a skúšali kolegovia matematici
letme procitani PDF je na takovych skolach ale opravdu naprd
Keith Devlin - Jazyk matematiky
nějaké recenze jsou na Amazonu
Tak ma teraz napadlo, máš niečo spoločné s Mariánom Feckom, ktorý učí na bratislavskom matfyze teoretickú fyziku (hlavne diferenciálnu geometriu)? Mám tu od neho totiž výbornú knižku "Diferenciálna geometria a Lieove grupy pre fyzikov", čo bola zatiaľ asi najlepšia investícia do vzdelania
Co takhle? Rapidshare nezklamal.
v moravske zemske knihovne se da pujcit v cestine
Jsem na informatice na MFF a musím říci, že velmi doplácím na špatné základy ze SŠ (nebrali jsme vůbec základy Analýzy). Být tebou a být dost zodpovědný, tak se hodně dobře naučím středoškolskou matiku, tak abys chápal opravdu souvislosti a různé významy (geometrický, aritemetický, mezipředmětový...). Pak tě na přednáškách mohou zaskočit jen definice, věty a důkazy, ale to jsou formality , oproti pochopení skutečného reálného významu.
Ze SŠ učebnic mi přijde dobrý Přehled středoškolské matematiky od Josefa Poláka, vydaný Prometheem.
Môžeš skúsiť napríklad Kopáčka (http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/download/books/kopacek-matematicka_analyza_nejen_pro_fyziky_i.pdf). A samozrejme Kapitoly z diskrétni matematiky stoja za to aj keby si na MFF nešiel. Ale radšej si uži prázdniny.
+1 ... Kopacka doporucuji take, pro zacatek si ujasni limity a spocitej par prikladu, v kopackovi jsou paradni. Tim ze se uz ted o budouci ucivo zajimas, tak jsi napred pred tema co na to vlitnou po hlave, nemej strach a uzivej si prazdnin