Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Poslední dobou věnuji až nezdravé množství času pročítáním a přispíváním do místních diskuzí a obzvláště komentářům k blogům, které se pořád rozrůstají. A přestože to považuji za zajímavé a často se něčemu novému přiučím nebo něco nového objevím, přijde mi, že to psaní a čtení napsaného je moc pomalé. Hlas je přece rychlejší než text.
Prostě, namísto neustálého flamování, dle zájmu se virtuálně scházet na nějaké audiokonferenci... třeba i jenom přes Skype, ten snad funguje každému a relativně spolehlivě. Takže třeba domluvíme, že ve čtvrtek večer se k sobě připojí Fedoristi. Beru to jako takovou časově méně náročnou alternativu k těm flamům. Berte tohle prosím jenom jako moji myšlenku právě napsanou na virtuální abclinuxí papír. Zatím jsem tohle nikde neviděl, a přišlo by mě to perfektní - takové rychlejší IRC. Co si o tom myslíte, mělo by něco takového smysl, nebo ne?
Tiskni
Sdílej:
Poslední dobou věnuji až nezdravé množství času pročítáním a přispíváním do místních diskuzí a obzvláště komentářům k blogům, které se pořád rozrůstají. A přestože to považuji za zajímavé a často se něčemu novému přiučím nebo něco nového objevím, přijde mi, že to psaní a čtení napsaného je moc pomalé.
Třeba zrovna teď...
Ano, to máte pravdu, budu muset to pořádně zredukovat a dívat se jen na ty skutečně zajímavé. Místo na všechny blogy jen na vybrané…