Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Takové howto nebo spíš pokus o 'úvod do problematiky psaný poloamatérem'...
Tento zápisek jsem původně psal jenom jako odpověď do diskuze na builderu, nicméně vzhledem k rozsahu, kterého to celé náhle nabobtnalo, byla by škoda to neroztroubit dál. Prosím o případné doplnění, ať z toho třeba někdo něco má...
ANO, JDE TO provozovat prakticky libovolné služby za NATem - jak webový, tak ftp nebo jiný server a JSOU možnosti, kterými se na ně připojí lidi zvenku (za NATem = routerem).
1) Port forwarding na routeru
Obvykle se to dělá tak, že na routeru (=bráně, zařízení provádějící NAT) se nastaví, že třeba příchozí porty 4900-5000/tcp se VŽDY automaticky nasměrují na ten jeden počítač. Tyto porty už ale tím pádem nemůže využívat nikdo jiný z celé podsítě. Toto se dělá třeba ve firmě, kdy máš přístup k routeru a můžeš si to nastavit.
Jiná situace je, pokud je router u provozovatele(ISP). Ten by totiž, pokud by tento port forwarding (přesměrování portů) udělal, omezil ostatní uživatele, že by jim komunikace na těchto portech nefungovala vůbec. S některým poskytovatelem se možná dohodneš, že ti pár portů pevně přesměruje, ale obvykle ne; namísto toho ti nabídne (za příplatek) zřízení vlastní veřejné IP.
Příklad: Počítač s NEveřejnou IP adresou 192.168.0.2, ukrytý za routerem s NATem s VNITŘNÍ IP adresou 192.168.0.1 a VNĚJŠÍ veřejnou IP třeba 1.2.3.4 (=>společnou pro všechny počítače) chce provozovat webový server (na portu 80), připojitelný zvenčí.
Na routeru se nastaví přesměrování, že třeba komunikace z portu 10080 se bude automaticky posílat na počítač s IP 192.168.0.2 na port 80. Potom už kdokoliv zvenčí může zadat http://1.2.3.4:10080 a připojí se na webserver počítače 192.168.0.2:80.
2) SSH Tunneling
Pokud to prostě nejde přesměrovat porty na routeru, dá se použít SSH tunneling. Pro toto je zapotřebí, aby člověk za routerem (192.168.0.2) měl někde v internetu přístup k serveru s veřejnou IP adresou A puštěným ssh daemonem. (což má většina *nixových serverů). Kromě toho musí mít ten server povolená určitá nastavení, ale to už odbočuji.
SSH (Secure Shell) umí totiž mnohem víc věcí než jen šifrovaný remote shell. Jednou z takovýchto věcí je možnost vytvořit mezi serverem a klientem datový tunel schopný přenášet libovolná data (známý je termín VPN-Virtual private network -- tímto se dá také vytvořit). Takže:
Klient (192.168.0.2) se připojí na SSH server (třeba s IP 5.6.7.8), to normálně funguje. Přitom zároveň otevře i další port, který spojí s portem serveru. Takže, kromě shellové komunikace na portu 22 (výchozí pro SSH) se otevře třeba tunel na portech 10000. Výsledek toho všeho by měl být ten, že "remote port forwarding" zajistí, aby při zadání adresy serveru http://5.6.7.8:10000 se data přeposlaly tunelem (trvale otevřeným!) na tentýž port cíle-192.168.0.2.
Pokud u klienta běží Windows, dá se připojení k SSH serveru zařídit buď
- přes PuTTY
- nebo přímo pomocí OpenSSH, a to z CygWinu:
ssh -R 10000:127.0.0.1:10000 -g -n -N username_na_serveru@5.6.7.8
Tento příkaz otevře tunel z 5.6.7.8:10000 na localhost(127.0.0.1), taktéž na 10000/tcp. Webserver ale obvykle běží na portu 80, takže je lepší
ssh -R 10000:127.0.0.1:80 -g -n -N username_na_serveru@5.6.7.8
Stačí zadat heslo k loginu na serveru 5.6.7.8 a tunel běží. Pak by se už mělo dát připojit na webserver zadáním http://5.6.7.8:10000
Problémy vzniknou s těmi "náhodně generovanými" porty ODPOVĚDÍ, ty je třeba taky dobře nastavit (omezit možný rozsah 'náhodnosti', blablabla atd.). Stejná anabáze je u ftp. Prostě to je dost hrůza to všechno zprovoznit. Veřejná IP je prostě lepší...
Pro jakékoliv hraní, pokud je někdo za NATem, doporučuji použít Hamachi. Většinou to FUNGUJE a to není potřeba nic nastavovat. Vytvoří se tím VPN a dá se hrát cokoliv jako přes normální LAN.
Tiskni
Sdílej: