Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takové howto nebo spíš pokus o 'úvod do problematiky psaný poloamatérem'...
Tento zápisek jsem původně psal jenom jako odpověď do diskuze na builderu, nicméně vzhledem k rozsahu, kterého to celé náhle nabobtnalo, byla by škoda to neroztroubit dál. Prosím o případné doplnění, ať z toho třeba někdo něco má...
ANO, JDE TO provozovat prakticky libovolné služby za NATem - jak webový, tak ftp nebo jiný server a JSOU možnosti, kterými se na ně připojí lidi zvenku (za NATem = routerem).
1) Port forwarding na routeru
Obvykle se to dělá tak, že na routeru (=bráně, zařízení provádějící NAT) se nastaví, že třeba příchozí porty 4900-5000/tcp se VŽDY automaticky nasměrují na ten jeden počítač. Tyto porty už ale tím pádem nemůže využívat nikdo jiný z celé podsítě. Toto se dělá třeba ve firmě, kdy máš přístup k routeru a můžeš si to nastavit.
Jiná situace je, pokud je router u provozovatele(ISP). Ten by totiž, pokud by tento port forwarding (přesměrování portů) udělal, omezil ostatní uživatele, že by jim komunikace na těchto portech nefungovala vůbec. S některým poskytovatelem se možná dohodneš, že ti pár portů pevně přesměruje, ale obvykle ne; namísto toho ti nabídne (za příplatek) zřízení vlastní veřejné IP.
Příklad: Počítač s NEveřejnou IP adresou 192.168.0.2, ukrytý za routerem s NATem s VNITŘNÍ IP adresou 192.168.0.1 a VNĚJŠÍ veřejnou IP třeba 1.2.3.4 (=>společnou pro všechny počítače) chce provozovat webový server (na portu 80), připojitelný zvenčí.
Na routeru se nastaví přesměrování, že třeba komunikace z portu 10080 se bude automaticky posílat na počítač s IP 192.168.0.2 na port 80. Potom už kdokoliv zvenčí může zadat http://1.2.3.4:10080 a připojí se na webserver počítače 192.168.0.2:80.
2) SSH Tunneling
Pokud to prostě nejde přesměrovat porty na routeru, dá se použít SSH tunneling. Pro toto je zapotřebí, aby člověk za routerem (192.168.0.2) měl někde v internetu přístup k serveru s veřejnou IP adresou A puštěným ssh daemonem. (což má většina *nixových serverů). Kromě toho musí mít ten server povolená určitá nastavení, ale to už odbočuji.
SSH (Secure Shell) umí totiž mnohem víc věcí než jen šifrovaný remote shell. Jednou z takovýchto věcí je možnost vytvořit mezi serverem a klientem datový tunel schopný přenášet libovolná data (známý je termín VPN-Virtual private network -- tímto se dá také vytvořit). Takže:
Klient (192.168.0.2) se připojí na SSH server (třeba s IP 5.6.7.8), to normálně funguje. Přitom zároveň otevře i další port, který spojí s portem serveru. Takže, kromě shellové komunikace na portu 22 (výchozí pro SSH) se otevře třeba tunel na portech 10000. Výsledek toho všeho by měl být ten, že "remote port forwarding" zajistí, aby při zadání adresy serveru http://5.6.7.8:10000 se data přeposlaly tunelem (trvale otevřeným!) na tentýž port cíle-192.168.0.2.
Pokud u klienta běží Windows, dá se připojení k SSH serveru zařídit buď
- přes PuTTY
- nebo přímo pomocí OpenSSH, a to z CygWinu:
ssh -R 10000:127.0.0.1:10000 -g -n -N username_na_serveru@5.6.7.8
Tento příkaz otevře tunel z 5.6.7.8:10000 na localhost(127.0.0.1), taktéž na 10000/tcp. Webserver ale obvykle běží na portu 80, takže je lepší
ssh -R 10000:127.0.0.1:80 -g -n -N username_na_serveru@5.6.7.8
Stačí zadat heslo k loginu na serveru 5.6.7.8 a tunel běží. Pak by se už mělo dát připojit na webserver zadáním http://5.6.7.8:10000
Problémy vzniknou s těmi "náhodně generovanými" porty ODPOVĚDÍ, ty je třeba taky dobře nastavit (omezit možný rozsah 'náhodnosti', blablabla atd.). Stejná anabáze je u ftp. Prostě to je dost hrůza to všechno zprovoznit. Veřejná IP je prostě lepší...
Pro jakékoliv hraní, pokud je někdo za NATem, doporučuji použít Hamachi. Většinou to FUNGUJE a to není potřeba nic nastavovat. Vytvoří se tím VPN a dá se hrát cokoliv jako přes normální LAN.
Tiskni
Sdílej: