Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pamatuju si doby, kdy heslo: "Kdo nekrade, okrádá rodinu..." bylo každodenním heslem. Nejsem natolik naivní, abych si myslel, že se lidé po roce 1989 změnili k lepšímu a přestali "přemisťovat věci na místa, kde je jejich využití aktuální". Nicméně mě moji rodiče asi vychovali nevhodně pro současnost - příčí se mi už jen pocit, že bych něco čórnul, otočil, lohnul apod., popř. abych se dostal k jádru věci -> používal software načerno...
To byl asi i jeden z důvodů, který mě přitáhnul do světa Linuxu.
A co mně tak nakrklo, že jsem to musel šoupnout do blogu?
Pracuji jako admin externě pro firmu XY, která má několik obchůdků po celé republice a nemá zrovna existenční problémy. V rámci úspor nákladů se kdysi zakoupily na obchdoy starší compy s OEM W98, na centrálu s WXP a skladový software běžící pod DOSem. Jako office se všude nainstaloval OOo (tehdy ještě 1.1.0) a vše fungovalo k naprosté spokojenosti. Cca před třičtvrtě rokem nastoupil do této malé firmy "pan manažer" a hned se začaly dít věci...
OpenOffice 8-O co to je? ikonky jsou jinde, vzhled stránky se nenastavuje v položce Soubor atd. atd.
Skladový program pod DOSem??? Proboha jak jste tady mohli existovat? Vždyť to umí "jen" export databází do TXT a DBF? Třídění skupin zboží? To neumí hvězdičkovou konvenci? (systém je plně konfigurovatelný, výběry pomocí checkboxů zvládné i "teta" na prodejně ... přehledný help + skvěle napsaný manuál je asi málo :) ).
Proti gustu žádný dišputát --> když má pocit, že instalací MS Office za 13000Kč "ušetří", říkal jsem si, ať si ho klidně pořídí. Jaké bylo mé překvapení, když jsem dostal úkol sehnat MS Office ZADARMO!!! se slovy: "Však to máš určitě někde doma na CDčku vysmahnuté, ne?" ... NE, NEMÁM. Doma mám tučňáka, na noťasu mám tučňáka, ve stojanu na CD mám SW pro tučňáka nebo max. nějaký pozůstatek freewarů z Windows-období. Ani já, ani přítelkyně nemáme potřebu shánět někde Wokna a ilegální soft.
Po záporné odpovědi se "pan manažer" obrátil jinam (jestli úspěšně nevím). Když jsem ho upozornil, že se jedná o nelegální užívání software, tak se zasmál a prohlásil, že si MS Of. nainstalí jen na svůj pracovní notebook, že "tam to nikdo hledat nebude" --> což je, kdyby to někdo kromě mne nevěděl, NEJLEPŠÍ VÝHODA notebooku.
Je mi na zvracení. Na každou prodejnu jsem musel na jeho přání doinstalovat software, k němuž má firma zakoupenu jen jednu licenci a vzhledem k tomu, že bez konzultace se mnou zakoupil skvělé tiskárny, které jsou úplně na prd, protože bez příslušných udělátek do nich ten DOSovský soft neumí tisknout... ať žijou proprietární protokoly, dostal jsem za úkol sehnat nějaké to udělátko ... vždyť ve WAREZu něco určitě bude... Naštěstí jsem našel freeware -> snad bude fungovat.
Tohle je na mne trochu silné kafe :( --> asi jsem divný, ale než dělat takovéhle svinstvo, raději jsem ukončil s firmou spolupráci. Doinstaluju ty tiskárny a ať si "pan manažer" své WAREZ kousky dělá sám.
Tiskni
Sdílej:
Máte pravdu v tom, bsa mi jako taková přijde pošahaná. Anonymně někam poslat udání pochybné organizaci je opravdu dost silná káva.
Proto jsem psal o tom, že vyšetřování je věcí policie (nikoliv bsa). Policie a další orgány státní správy je tu od toho, aby hájily právo platné v této zemi, pokud dojde k jeho porušování (vč. práv autorských). Nemluvím o tom, že by bylo správné poslat anonymně udání jakékoliv soukromé organizaci, ale pokud jste si vědom porušení zákona, můžete podat regulérní trestní oznámení. To ovšem vyžaduje prochu jiné morální vlastnosti, už jen proto, že rozhodně není anonymní.
... jinak vlastní rozsáhlé sbírky nelegálních mp3 a videa.tak ukaž prstem - znáš někoho, kdo vlastní "sbírku nelegálních mp3 a videa"? co je to vlastně "nelegální mp3"? copak soubor sám o sobě může být nelegální? co já vím, nelegální může být pouze jeho pořízení nebo použití, ale nikoliv samotná existence ...
Dodržovat licence a autorská práva není otázka toho, zda je nade mnou bič trestu, ale otázkou toho, zda zda je dodržovat chci, protože to považuji je správné.
Jak jsem řekl, nejsem právník. O něčem podobném jsem
již četl, samozřejmě že to za normální nepovažuji. Naopak
podle mých zkušeností je OSA co do úchylnosti plnně
srovnalená s BSA, pravděpodobně ještě horší. Viz. http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?…
a http://www.sbory.cz/…l_clanek.php?…
Ale rozhodně jej nepovažuji za správné, pokud k tomu majitel autorských práv nedal svolení.autor (majitel autorských práv) k tomu dal svolení už tím, že se rozhodl dílo vytvořit v ČR, kde s ním musí být nakládáno dle zákonů ČR, které zhotovování rozmnoženin za určitých podmínek dovolují mimochodem, je celkem zajímavé všimnout si rozdílu mezi majitelem a vykonavatelem autorských práv ...
Takze je legalni drzet neco, co jsem nemohl nabyt legalni cestou?viz Luk ... jinak třeba sbírku mptrosek si mohu vybudovat, aniž by vůbec někdo nějaký zákon porušil
ten, kdo to na inetu poskytuje porusuje zakon (nebo autorske pravo)...jsem přesvědčen, že např. tato stránka je naprosto v pořádku, čili vysvětlení "jak můžu něco legálně stahovat" bych hledal například tam
Bavme se v etické roviněTo je těžké. O tom, co je a není etické, se většinou lidi neshodnou. A když se přeci určitá skupina shodne, neznamená to, že je to tak správné a přijatelné pro jiné. Zákony - ač bývají často špatné - dávají určitou záruku, že je, o co se opřít. Je-li zákon pochybený, nebo dokonce (záměrně) škodlivý, je potřeba se jej snažit změnit/zrušit. Snahy spoléhat na neuchopitelnou etiku mívají často nešťastné konce.
Zákony jsou etické a morální kompromisy, které nejsou nijak dány shůry, ale vytváříme je my sami. A to procesem, který je často dost ubohý, ale používáme ho proto, že lepší neznáme.... je to tak, že lepší způsob prostě neznáme. Je to jediný realizovatelný a udržitelný systém umožňující dlouhodobější soužití velkého počtu lidí s rozdílnými názory, výchovou a ambicemi.
... tak je podle některých zloděj, podle někoho porušuje "jen" autorská práva.celkem by mě zajímalo, když už se to tady na ábíčku několikrát řešilo, proč stále prakticky všichni mluví o kradení software, když v popsaných případech jde právě o porušování autorských práv?
Protože krádež je drtivou většinou obyvatelstva považována za něco zavrženíhodného a porušování autorský práv naopak za něco zcela běžného?aha, takže, rozumím-li tomu správně, když něco považuji za zavrženíhodné, mohu o tom lhát (tedy nazývat porušení autorských práv krádeží)? - opravdu pěkný příklad, kam to s tím newspeakem dotáhneme
Jak tu někdo výše nakousl ty filmy a muziku, kolik lidi _nemá_ doma nějaké to pálené CD, DVD, mp3, ...?hodně
ale kdy jste si naposledy půjčili od někoho DVD a on to byl dokonce i originál?já asi před půl rokem; leč nechápu smysl otázky?
"Hele blázen :), Se na to vyser sou to vyhozený peníze (To sice sou ale..), sežeň pálený., Dpobrej džouk."Na to je dobrá odpověď: Než shánět pálené a peklit se s nimi, za tu dobu vydělám víc peněz, než mě stojí legální
Člověče, tak jsem pátral v paměti... první comp, co jsem měl, byl C64 a na ten jsem si tehdy v naivitě "kupoval" hry přes Avízo -> pak jsem ho prodal a jako nemajetný studentík jsem si za prachy z brigád apod. poskládal 286...386...486. To bylo "černé" období, kdy se na mém compu objevil soft pochybného původu Win 3.11, Word6 (MSDOS jsem měl oficiální) - za což se hluboce stydím
Další comp jsem koupil s předinstalovanýma W98, takže jsem svému svědomí poněkud ulehčil a po cestě lemované GIMPem, Mozillou a OOo pro Wokna jsem se dostal k linuxu, kde jsem doposud (a když TUX dá i nadále).
Takže podle hesla: "Kdo je bez viny, ať hodí kamenem" bych měl asi držet ústa a krok... Mea culpa, mea maxima culpa