Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »...nebo spíš "dva notebooky", kterýpak si vybrat mám? :-|
Zhruba před měsícem jsem zkonstatoval, že můj malý notýsek "Tinky" (IBM ThinkPad 240) už nedostačuje mým představám o mobilním pracovním nástroji a rozhodl jsem se, že si pořídím nový strojek. "Tinky" momentálně spokojeně přede někde v okolí Aše (aspoň doufám) a já řeším dilema, kdo bude jeho nástupcem.
Pročetl jsem si pěknou hromádku diskuzí, recenzí, radostných výkřiků i nářků, navštívil jsem kdejakou stránku se zaměřením na notebooky a Linux na nich, prokutal jsem (samozřejmě) i zdejší rubriku Hardware a všechno se snažil důkladně promyslet. Jsa zaměstnancem s nemanažerským příjmem, rozhodl jsem se porozhlédnout se v cenové kategorii pro sociálně slabší... Od svého budoucího notýsku neočekávám (už vzhledem k pořizovací ceně) žádné zázraky. Jediné, co je "naprosto nečekaně" pro mě klíčové, je plná funkčnost v Linuxu.
Tak jsem dumal a přemisťoval zrníčka na miskách vah,až jsem dospěl do finálového kola, kde zůstali poslední dva borci, mezi kterými se ovšem těžko rozhoduji. :-|
Jedním z nich je poměrně profláknutý HP nx7400 (#RH411EA) od společnosti Hewlett-Packard a druhým low-endový model společnosti Lenovo, a sice Lenovo 3000 C200. A včilek babo (tedy spíše laskavý čtenáři) raď. Oba modely mají svá pro i proti; Lenovo má krapet lepší výbavu i nepatrně lepší cenu, HP zase možnost připojení externí baterie, popř. docking-station. Rozlišení HP je WXGA (1280x800), zatímco Lenovo "jen" XGA (1024x768). Prostě ať se na to dívám z kterékoliv strany, vždy dojdu do stejného bodu, totiž - který z nich vybrat?
Pokud by tedy někdo z vás měl zkušenosti s některým z těchto modelů v libovolné distribuci (vždyť je to vlastně stejně všechno uvnitř totéž), rád se nechám poučit o tom, proč ten jistý model ano či ne. Děkuji předem.
PS: Anketa sice má podstatně menší informační hodnotu než konkrétní komentář k věci, ale když už se tu takříkajíc nabízí, tak by byla škoda ji sem nedat.
Tiskni
Sdílej:
To leda až vyhraju ve Sportce Ale v tom případě bych sáhnul naprosto bez zaváhání po stroji od jakési "ovocnářské firmy".
Taky bych do Z61e šel, sám jsem ho bral, to moje r51e na splátky, 10+1. Konečnej výsledek se mi líbí.
A když ne, tak to HP.
Notes "z druhé ruky" jsem měl, ale u něj jsem tak říkajíc znal historii a navíc jsem na něj měl rok záruku, což bylo podstatně příjemnější než 6 měsíců. Samozřejmě by se mi Téčko od IBM líbilo mnohem víc, ale jak píšu - nejsou penizky navíc
Vzhledem k tomu, že doteď jsem byl zvyklý dělat s Celeronem 366MHz, tak je pro mě i "ořezaný" Celeron M slušně nadupaný stroj a nemožnosti podtaktování jsem si vědom. Co se dá dělat - život jsou samé kompromisy. :-|
A má to 4kg ... proč ne, užijte si to.