V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
...nebo spíš "dva notebooky", kterýpak si vybrat mám? :-|
Zhruba před měsícem jsem zkonstatoval, že můj malý notýsek "Tinky" (IBM ThinkPad 240) už nedostačuje mým představám o mobilním pracovním nástroji a rozhodl jsem se, že si pořídím nový strojek. "Tinky" momentálně spokojeně přede někde v okolí Aše (aspoň doufám) a já řeším dilema, kdo bude jeho nástupcem.
Pročetl jsem si pěknou hromádku diskuzí, recenzí, radostných výkřiků i nářků, navštívil jsem kdejakou stránku se zaměřením na notebooky a Linux na nich, prokutal jsem (samozřejmě) i zdejší rubriku Hardware a všechno se snažil důkladně promyslet. Jsa zaměstnancem s nemanažerským příjmem, rozhodl jsem se porozhlédnout se v cenové kategorii pro sociálně slabší... Od svého budoucího notýsku neočekávám (už vzhledem k pořizovací ceně) žádné zázraky. Jediné, co je "naprosto nečekaně" pro mě klíčové, je plná funkčnost v Linuxu.
Tak jsem dumal a přemisťoval zrníčka na miskách vah,až jsem dospěl do finálového kola, kde zůstali poslední dva borci, mezi kterými se ovšem těžko rozhoduji. :-|
Jedním z nich je poměrně profláknutý HP nx7400 (#RH411EA) od společnosti Hewlett-Packard a druhým low-endový model společnosti Lenovo, a sice Lenovo 3000 C200. A včilek babo (tedy spíše laskavý čtenáři) raď. Oba modely mají svá pro i proti; Lenovo má krapet lepší výbavu i nepatrně lepší cenu, HP zase možnost připojení externí baterie, popř. docking-station. Rozlišení HP je WXGA (1280x800), zatímco Lenovo "jen" XGA (1024x768). Prostě ať se na to dívám z kterékoliv strany, vždy dojdu do stejného bodu, totiž - který z nich vybrat?
Pokud by tedy někdo z vás měl zkušenosti s některým z těchto modelů v libovolné distribuci (vždyť je to vlastně stejně všechno uvnitř totéž), rád se nechám poučit o tom, proč ten jistý model ano či ne. Děkuji předem.
PS: Anketa sice má podstatně menší informační hodnotu než konkrétní komentář k věci, ale když už se tu takříkajíc nabízí, tak by byla škoda ji sem nedat.
Tiskni
Sdílej:
To leda až vyhraju ve Sportce Ale v tom případě bych sáhnul naprosto bez zaváhání po stroji od jakési "ovocnářské firmy".
Taky bych do Z61e šel, sám jsem ho bral, to moje r51e na splátky, 10+1. Konečnej výsledek se mi líbí.
A když ne, tak to HP.
Notes "z druhé ruky" jsem měl, ale u něj jsem tak říkajíc znal historii a navíc jsem na něj měl rok záruku, což bylo podstatně příjemnější než 6 měsíců. Samozřejmě by se mi Téčko od IBM líbilo mnohem víc, ale jak píšu - nejsou penizky navíc
Vzhledem k tomu, že doteď jsem byl zvyklý dělat s Celeronem 366MHz, tak je pro mě i "ořezaný" Celeron M slušně nadupaný stroj a nemožnosti podtaktování jsem si vědom. Co se dá dělat - život jsou samé kompromisy. :-|
A má to 4kg ... proč ne, užijte si to.